10 Pomysłów na Miejsce Na Biblioteczkę i Twoje Książki

Nie od dziś wszyscy wiecie, że z czytaniem u nas kiepsko a głównym dostarczającym wszelakie rozrywki w wieczory i ciepłe i zimne jest dziś TV oraz PC. Pani Dyrektor nie znosi tego stanu rzeczy (może dlatego, że sama nie ma telewizora). Pisałam niedawno o tym, że TV jest ołtarzykiem ku czci mediów i punktem G salonu 90% Polaków – czytaj tu.

Dziś dla Was – nienudne, niesztampowe i bezpretensjonalne pomysły na biblioteczkę w domu. Możliwe, że umieszczenie książek na widocznym miejscu w domu/mieszkaniu sprawi, że chociaż z nudów czy ciekawości sięgniecie po lekturę na wieczór zamiast a jeśli jesteście amatorami papierowego przekazu – z pewnością podpatrzycie coś dla siebie, zainspirujecie się i umieścicie swoje ukochane książki w „godziwym” miejscu ;]
Po pierwsze i najważniejsze – pamiętajcie, że biblioteczki budujemy w zacienionym miejscu – nie „twarzą do słońca”! Zapraszam:

biblioteczka 5

1. Biblioteczka w Sypialni
ZA:
Przestrzeni „za” łóżkiem w sypialni i tak nie ma przeważnie czym wypełniać. Wieszacie tam najczęściej różnej maści obrazy i obrazeczki, czasem kolorowe tapety lub dziś modne pikowane wezgłowia – dlaczego ni przeznaczyć tego miejsca na książki??
Książki i biblioteczka w sypialni to łatwy dostęp do książek, pomysł na wyciszenie i zorgaizowanie czasu przed zaśnięciem.
Aranżacja może być każda – współczesna i rustykalna – byleby zachować ideę.

PRZECIW: Książki mają zapach, który sama ubóstwiam, ale rozumiem, że nie każdemu może taki zapach przypaść do gustu w sypialni. Nie przyjmuję tłumaczenia, że „stare książki śmierdzą a nowe nie” bo kto ma dużo książek wie, że wystarczy 5-10 lat i książki nowe „dojrzewają” do swoistego zapachu. Pozostawiam więc Wam czy chcecie odpływać w niebyt przy zapachu biblioteki z dzieciństwa, czy.. nie ;]

biblioteczka 4

2. Biblioteczka w saloniku na poddaszu – przy przejściu
ZA: Przestrzeń ściany wejściowej jest „czytana” dopiero po wejściu do pomieszczenia, biblioteczka umieszczona w takim miejscu stanowi miły element zaskoczenia.
PRZECIW: Nie ma motywu „głównej ściany”, więc jeśli biblioteczka taka ma być pokazowa (nie oceniam) to lepsze miejsce dla niej znajdziemy w ścianie na przeciwko wejścia.
Być może minusem każdej biblioteczki indywidualnej jest większy koszt półek robionych na miarę, ale każdy kto kupuje książki wie, że to w porównaniu z ceną księgozbioru niewielki wydatek.

3. Biblioteczka „pod skosem” na poddaszu

biblioteczka 6

ZA: Za jest chyba każdy argument. W zasadzie do wysokości 120cm pod skosem na poddaszu i tak nic nie da się zrobić oprócz „upchnięcia nóg łóżka” czy dopasowania szafy/schowka. Książki nie czytamy 5 minut, więc zagospodarowanie każdej przestrzeni „pod skosem” biblioteczką to świetny pomysł.
PRZECIW: Dostęp jest utrudniony, czasem można zalać sobie ją pozostawionym w lecie otwartym oknem dachowym ;P

4. Biblioteczka designera – pólka z pomysłem

biblioteczka

ZA: Do odważnych świat należy, a eksponowanie miłości do książek jest conajmniej lepsze niż tej do telewizora :] Ogranicza Was w tym przypadku jedynie Wasza indywidualna granica!

PRZECIW: Raczej niewiele z designerskich pomysłów można zaliczyć równocześnie do praktycznych. Czego się jednak nie robi dla odrobiny piękna – nieprawdaż?

biblioteczka lezanka

biblioteczka 8

5. Biblioteczka pod parapetem

ZA: Łatwy dostęp, ochrona książek przed światłem, cudowne miejsce na poczytanie (parapet). Dzięki chowaniu książek bezpośredni pod oknem nie „marnuje” się na biblioteczkę przestrzeni pokoju i nie „obciąża” jej widokiem, kiedy nie pasuje nam do pozostałej aranżacji wnętrza.

PRZECIW: Niestety do takiej formy biblioteczki musieliście wcześniej zaplanować inny niż „kaloryferowy” typ ogrzewania. Może być obwodowe, powietrzne i podłogowe – tak czy siak – inaczej pomysł nie działa choć świetny.

 

biblioteczka 7

6. Biblioteczka w schodach

ZA: Nic prostszego, tylko jak wyżej – przewidzieć to musimy albo wcześniej, albo przeprojektować istniejące schody. Dobre dla kogoś, kto posiada kolekcje poradników, komiksów, manggi i

biblioteczka 9

innych „mało formatowych” a powtarzalnych rozmiarowo książek.

PRZECIW:
Sprzątanie i nie ukrywam – niszczenie – książek. Jeśli mieszka się z dziećmi czy żywotnym psem, chomikiem, szczurem etc. pomysł odpada


7. Biblioteczka pod schodami

ZA: Nie przyjęło się u nas gospodarowania przestrzeni pod schodami z różnych względów. Albo bieg schodzi do piwnicy, albo robicie tam spiżarkę, albo zabudowujecie je (jak wszystko) inną formą kanciapy a przecież to taka piękna przestrzeń!
Biblioteczka pod schodami to rzecz fantastyczna. Można wygospodarować tam miejsce i na książki i leżankę czy fotel dla amatora obcowania z literaturą. Można mieć tam i głośniczki z dobrą muzyką do czytania – żyć nie umierać – prawda? Szkopuł w tym tylko, że trzeba mieć nadające się do tego schody.

bilioteczka 10PRZECIW: Nie dla ludzi z klaustrofobią? Właściwie nie mam nic „przeciw”. Może tylko to, że pod większość polskich schodów nie wejdzie, bo zwyczajnie nie ma tam miejsca? Nie jest to jednak prawdziwy sprzeciw a warunki zastane ;]

8. Biblioteczka wzdłuż schodów

ZA: Dla tych, którzy mimo wszystko chcieliby wykorzystać swoja przestrzeń komunikacyjną w mieszkaniu na biblioteczkę mam pomysł „obok schodów”.
biblioteczka 3Potrzeba do tego sporego wymiaru biegu!  Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami biegu 100cm plus ten pomysł jest dla Was! Zostawcie jedynie odstęp pomiędzy schodami a konstrukcją półki ze względów wygodnego utrzymywania czystości (miejsce na brudnik).

PRZECIW: Jeśli oszczędziliście na wymiarze schodów podczas budowy domu i jest to biedne 80-90cm nici z pomysłu. Jeśli macie małe dzieci lub zwierzątka – również.

9. Biblioteczka wolno stojąca – dwustronna półka
ZA:
Nie potrzeba do niej specjalnego przygotowania – cięcia na wymiar, zamawiania, przywiercania, skręcania etc. Kupujesz, wnosisz i korzystasz. W zależności od ilości i polotu może być to zwykły „kwadrat” z Ikea albo inne warianty na temat – bynajmniej nie kwadratowe ;]
PRZECIW:
Szukajcie półki z ozdobnymi „pleckami”! Nie ma nic paskudniejszego niż półka umieszczona na środku salonu „z lewą i prawą stroną”. Książki projektują tak, że prezentują się świetnie tylko z jednej strony, z resztą – jeśli nawet ich boczki są ładne – jak znaleźć tytuł? – Bez sensu. Na półce bez dekoracyjnych plecków robi się bałagan szybciej niż dokańczam myśl pisząc to zdanie.

biblioteczka design
10. Biblioteczka w ścianie

ZA: Nie zabiera miejsca, pasuje do każdego typu wnętrza, można rozważać jej zamknięcie poprzez wprawione szyby lub wmontowane rolety. Przy projektowaniu wnętrza i jego wydzieleń z płyt GK swobodnie można kształtować ich wielkość, rodzaj, głębokość etc.

biblioteczka 13PRZECIW:
Potrzeba chwili zastanowienia kiedy chcemy ją przesunąć gdyż wiąże się to z ponownym przebudowywaniem ścianek GK albo ich zabudowywaniem. Poza tym – żadnych przeciwwskazań.

Pani Dyrektor Architekt prosi Was o chwilę refleksji – miejcie proszę ochotę czytać czasem książki ;]

W następnym poście – Biblioteczka domowa jako oddzielne pomieszczenie – „bo pokój dla gości” jest przecież nudny ;]

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.1/10 (10 votes cast)
10 Pomysłów na Miejsce Na Biblioteczkę i Twoje Książki, 8.1 out of 10 based on 10 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
7 Sposobów Na Mały Dom Małym Kosztem, Czyli Jaki Zbudować Dom, Kiedy Mamy Niewielki Budżet – EP.1

W 1 odcinku z 7 pokażę dom, który można zbudować niemalże najniższym z możliwych kosztów czyli Mały Dom Małym Kosztem. Rozwiązanie...

Zamknij