Wykorzystanie nowoczesnej techniki budowy i tradycyjnego budulca jakim są wodorosty.

7Sposobów Na Mały Tani Dom EP.6 – Dom z Wodorostów

Na małej wyspie Læsø w Szwecji powstał współczesny dom z wodorostów. Jest to tradycyjny budulec, który mieszkańcy wyspy przez wieki używali do budowy domów, ponieważ zawsze rosło tam zbyt mało drzew, a wodorosty zawsze były łatwo dostępne na plażach. Kiedyś było na tej wyspie setki takich domów, teraz zostało ich ok. 20.

Dom z wodorostów

Współczesny dom z wodorostów na wyspie Læsø w Szwecji.

Współczesny dom z wodorostów na wyspie Læsø w Szwecji.

Zainspirowało to organizację charytatywną Realdania Byg do opracowania projektu, który przedłuży tę ciekawą tradycję. Zmotywowało do tego projektu firmę Vandkunsten, która miała zaprojektować współczesny dom z wodorostów, który wykorzystuje tradycyjny budulec wyspy oraz współczesne techniki konstrukcji i budowy.

Wykorzystanie nowoczesnej techniki budowy i tradycyjnego budulca jakim są wodorosty.

Wykorzystanie nowoczesnej techniki budowy i tradycyjnego budulca jakim są wodorosty.

Współczesny dom z wodorostów ma strukturę z drewna, która jest pokryta i ocieplona wodorostami. Idealnie wpasowuje się w lokalny krajobraz i tworzy kulturalne i historyczne dziedzictwo wyspy.

Idealnie pasuje do lokalnego krajobrazu.

Idealnie pasuje do lokalnego krajobrazu.

Członkowie Realdania Byg zwracają wagę na to, że wodorosty są z jednej strony tradycyjnym budulcem, a z drugiej bardzo współczesnym wynalazkiem, ponieważ są wytrzymałe i przyjazne środowisku.

Wodorosty są bardzo wytrzymałym budulcem.

Wodorosty są bardzo wytrzymałym budulcem.

Każdego roku przybywa ich w morzu, są wyrzucane na brzeg bez ludzkiej pomocy, a wiatr i słońce suszą je na pobliskich polach. Wodorosty potrafią zapewnić takie ocieplenie jak wełną mineralną, nie są szkodliwe czy łatwopalne, a także mogą przetrwać do 150 lat.

Wodorosty oplecione siateczką i ułożone w kształcie podłużnych torebek.

Wodorosty oplecione siateczką i ułożone w kształcie podłużnych torebek.

Zamiast ułożyć wodorosty w stosach na dachu, architekci zapakowali je w torby z siateczki i przymocowali do drewnianej konstrukcji formującej szkielet ścian i dachu. Kolejne warstwy wodorostów zostały ułożone w drewnianych skrzynkach jako izolacja domu od frontu oraz pod podłogami.

Dom ma drewniany szkielet.

Dom ma drewniany szkielet.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że budując dom z wodorostów pomagamy tej tradycji przetrwać, ale też na nowo prezentujemy ten niezwykły dla współczesnego budownictwa materiał, który redukuje emisję dwutlenku węgla do środowiska, jest ekologiczny i pod wieloma względami bardzo wytrzymały.

Drewno plus wodorosty - czemu nie???

Drewno plus wodorosty – czemu nie???

Wewnętrzne ściany są pokryte drewnianymi deskami, tworząc pokoje mające pomieścić 2 rodziny. W środku domu znajduje się salon o bardzo wysokim suficie oraz kuchnia, podczas gdy sypialnie znajdują się w dalszej części domu oraz na poddaszu.

Poddasze.

Poddasze.

Twórcy projektu pokazali, że wodorosty posiadają niezwykłe zdolności akustyczne, a także zdolności gromadzenia i przekazywania wilgoci, co przyczynia się do regulacji atmosfery wewnątrz domu.

Wnętrze domu.

Wnętrze domu.

Dyrektor podpowiada o możliwości wykorzystania okien dachowych balkonowych, które jak mówi ich nazwa łączą okno z balkonem.  takim oknom zyskasz mały balkonik lub po prostu możliwość lepszego podziwiania krajobrazu niż przez zwykłe okno – pisałam o tym odnośnie współczesnego domu krytego strzechą: http://panidyrektor.pl/dom-inny-niz-wszystkie-ep-1-wspolczesny-dom-kryty-strzecha/

A może okna balkonowe?

A może okna dachowe balkonowe?

Organizacja odnowiła również historyczny, 150-letni dom niedaleko budowy. Członkowie organizacji mają nadzieję, że oba projekty zainspirują powstawanie nowych domów oraz odnowę starych.

Współczesny dom z wodorostów to bardzo ciekawe i ekologiczne rozwiązanie.

Współczesny dom z wodorostów to bardzo ciekawe i ekologiczne rozwiązanie.

Wnętrze domu z wodorostów.

Wnętrze domu z wodorostów.

ggg

Tylna i boczna ściana domu.

Front domu.

Elewacja frontowa.

Zobacz koniecznie poprzednie odcinki o małym, tanim domku:

Mały Tani Domek EP. 1 – Skandynawski Dom – Kiedy Mamy Mały Budżet

Mały Tani Domek EP. 2 – Mały Słodki Domek

Mały Tani Domek EP. 3 – Pomysł Wprost z Japonii

Mały Tani Domek EP. 4 – Skansen w Sanoku

Mały Tani Domek EP. 5 – Eco Dom z Płyty Warstwowej

Zainteresowanych Pani Dyrektor odsyła do oryginalnego artykułu: http://www.dezeen.com/2013/07/10/the-modern-seaweed-house-by-vandkunsten-and-realdania/

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
7Sposobów Na Mały Tani Dom EP.6 - Dom z Wodorostów, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dawno Temu w Domu ep.1 – Cerkiewki w Myczkowcach

Dawno temu.. nosiłam się z zamiarem pokazania Ci moich wspaniałych bieszczadzkich odkryć ;] "Dawno temu w domu" to jeden z...

Zamknij