atria

Atrium, czyli dziedziniec wewnętrzny – intymna przestrzeń w domu

Atrium Zwiedzając El Puerto de Santa María, miałam okazję przekonać się, że rozwiązania architektoniczne starożytnych Rzymian nadal mają się doskonale ;] Ba, w dodatku są szykowne i efektowne! Nic więc dziwnego, że atria królują wśród ciepłych rozwiązań mieszkaniówki basenu Morza Śródziemnego do dziś.

atria

Podłoże wyłożone czarno-białymi płytkami, kolumny imitujące styl dorycki i mnóstwo zielonych elementów – wszystko to nawiązania do stylu antycznego – w zupełnie innej skali, ale jednak!

Atrium czyli dziedziniec wewnętrzny

Atrium to – najprościej mówiąc – przestrzeń w kształcie prostokąta, który otaczają podcienia wokół których rozmieszczone są pomieszczenia mieszkalne.  Jeśli chodzi o antyczną rzeczywistość, często umieszczano tam także fontannę, a przestrzeń wypełniona była egzotyczną zielenią i posągami. Ściany pokrywały cudowne malowidła czy wyrafinowana sztukateria. W atrium często umieszczano także kapliczkęlararium – ku czci duchów opiekuńczych. To właśnie w tej części domu koncentrowało się życie intymne całej rodziny.

atria

Atrium przede wszystkim zapewniało odpowiednie oświetlenie i napowietrzenie wnętrz – im większa powierzchnia, tym większy komfort podczas użytkowania najważniejszej części domu.

Antyczne atria w nowym wydaniu

Nie wszystkie atria projektowano w ten sam sposób – w zależności od bryły danego domu, zaczęto konstruować całkiem nowe typy tych pomieszczeń. Oto kilka z nich:

  • toscanium – bez kolumn, dach na dwóch belkach był pochylony do wnętrza;
  • displuviatum – toscanium z dachem odchylonym na zewnątrz;
  • tetrastylum – cztery kolumny w narożnikach podpierają dach;
  • corinthium – dach podpiera więcej kolumn;
  • testudinatum – w całości zadaszone atrium.
atria

Jak widać, dba się nie tylko o wygląd samego atrium – ozdobne płytki ceramiczne pokrywają również ściany korytarzy prowadzących do pięknie oświetlonego pomieszczenia.

Co ciekawe, atria nie dominowały wyłącznie w domach. Są one charakterystyczne również dla architektury wczesnochrześcijańskiej. W tamtym okresie pełniły one funkcje dziedzińca poprzedzającego świątynię. Był on zazwyczaj otoczony krużgankami lub portykiem, a w środku znajdował się również zbiornik z wodą, aby wchodzący mogli dokonać rytualnego obmycia.

Atrium z Andaluzji

Podstawowym elementem domów z El Puerto jest właśnie atrium z którego można wejść do pozostałych pokojów domu. Ten typ pomieszczenia ma swoje początki już w architekturze starożytnego Rzymu, jednak styl andaluzyjskich domów łączy w sobie również styl mudejar z elementami architektury renesansowej – tak stworzono model domu, który można zauważyć po dziś dzień. Siłę tradycji dominującą tutaj widać już na pierwszy rzut oka.

Budynki z atriami to bardzo ważny element architektury Andaluzji. Ma to ogromny wpływ na typ zabudowy miast, miasteczek i wsi, dla których charakterystyczne są np. wąskie, często nieco opustoszałe uliczki. Wszystko to dlatego, że życie Andaluzyjczyków toczy się wewnątrz domu. Atrium zapewnia stały dostęp do naturalnego światła. Aby gorące słońce południa nie przegrzewało domów w zewnętrznej ich części – od ulic – znajduje się stosunkowo mało okien lub nie ma ich wcale. Okna odwrócone są do środka ;] Myślę, że dodatkowym plusem jest też kwestia prywatności od strony sąsiadów ;]

W obecnym słowniku architekta pojęcie „atrium” ma nieco inne znaczenie niż przed laty. Obecnie jest on określeniem dziedzińca w biurowcach czy apartamentowcach z przeszklonym dachem. Atrium tworzy się także w zabudowie dywanowej poprzez połączenie dwóch domów szeregowych ścianami od strony ogrodu. W każdej części zostaje wtedy pokój bez dachu – jeden z najbardziej klasycznych rodzajów atrium.

Dom Rzymski Już 100 lat temu miałam narysować Wam mój osobisty dom marzeń. Zdradzę Wam dziś, że jego ważnym elementem będzie atrium ;] Bardzo prawdopodobne, że w zależności od jego położenia będzie również bardzo zamknięty od strony ulicy, jako że planuję mieszkać w centrum miasta. Atrium jest mi więc niezmiernie potrzebne!

Po maksymalną dawkę inspiracji prosto z gorącej Hiszpanii zapraszam Was gorrrąco!

Piękny widok na marinę El Puerto de Santa Maria ;] GORRĄCO!

  1. Dawno Temu w Domu Ep. 28 – Monasterio De la Victoria, gotycki klasztor z Hiszpanii
  2. Ceramiczne azulejos, wspaniałe płytki ceramiczne wszędzie – z tego słynie Sewilla!
  3. Czy to Grzyby w środku miasta? Genialna rewitalizacja placu miejskiego w Sewilli
  4. W jakim mieście żyje się najlepiej? Co to znaczy miasto ludzkiej skali?
  5. Madryt – miasto przepychu detalu architektonicznego
  6. Targ jest sercem miasta! Jak odbudowano stalową halę targową w Madrycie
  7. Madryt. O pochwale brzydoty, czyli dwie wieże modernistyczne
  8. Atrium, czyli dziedziniec wewnętrzny – intymna przestrzeń w domu

PD Architekt pozdrawia Was ciepło  chłodnego biura w Rzeszowie ;]

Z takim widokiem można budzić się codziennie – prawda??

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Atrium, czyli dziedziniec wewnętrzny - intymna przestrzeń w domu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl