Dawno Temu w Domu Ep. 29 – Stacja kolejowa w Bachórzu

Kolejto obok maszyn budowlanych jeden z moich ulubionych tematów hobbystycznych. Lubię pociągi, infrastrukturę kolejową i zabudowania pomocnicze takie jak hale maszynowe, remontowe, wieże obserwacyjne etc. Tutaj od razu polecam Wam zobaczenie mojego romantycznego odkrycia z Rzeszowa, czyli Lokomotywownię.

Zobaczcie dziś jak wygląda stacja kolejowa niefunkcjonującej kolejki wąskotorowej w Bachórzu.

StacjaW miejscowości Bachórz, położonej w Polsce południowej w sąsiedztwie miasta Dynów spotkać możemy starą stację kolejową Przeworskiej Kolei Dojazdowej, która powstała na przełomie XVIII i XIXw. To kolejka wąskotorowa służąca niegdyś za główny środek transportu surowca do Cukrowni „Przeworsk”. Kolejkę tą można nazwać bardzo innowacyjną, bowiem jej trasa biegnie przez podziemny tunel o długości 602m zamykanym na drewniane drzwi mieszczącym się pod wzgórzami w miejscowości Szklary. Pod koniec lat 80 ubiegłego wieku zawieszono transporty pasażerskie i chwilę później wpisano trasę kolejki na listę zabytków.

Dawno temu…Potraficie wyobrazić sobie ludzi z tamtych czasów podróżujących nią? Ja jakoś tak bez problemu widzę Pani i Panów z tamtych czasów, robotników i pracowników kolei oraz transporty jadące prosto do cukrowni ;]

SłońceBudynek sam w sobie bardzo wyraźnie nawiązuje do obiektów kolejowych z połowy ubiegłego wieku. Na tych terenach w miejscowościach, przez które miała przejść inna nitka kolei, ale nigdy do tego nie doszło, znajdują się budynki dworcowe i widać po nich od razu do czego miały służyć nawet jeśli nie patrzymy na nie od strony peronu. Elewacja frontowa Stacji Bachórz skierowana jest na zachód. Wychodząc z niej w porze popołudniowej wita nas w pogodne dni ciepłe światło. Myślę, że niejedna osoba z tamtych lat zachwyciła się tym efektem, kiedy to po kilkugodzinnej podróży wysiadła na Stacji Kolejowej w Bachórzu.

Dziś budynek zdaje się być zamieszkały a kolejką można przejechać się w sezonie letnim. Jej trasa jest wyjątkowo malownicza. Prowadzi przez rozległe pola uprawne, tunel podziemny, kamienne i drewniane mosty.

Mam nadzieję, że kiedyś Gmina pochyli się nad podreperowaniem budynku aby cieszył nasze oko następne długie lata. W zabudowaniach po-kolejowych kolejki w bieszczadzkiej Kolejki Leśnej znajduje się teraz niewielkie muzeum kolei, to samo mogłoby być i tutaj.

Pod spodem znajdziecie kilka ujęć z zabytkowej kolejki wąskotorowej w Bieszczadach.

Jeśli lubisz serię „Dawno temu w domu”, czyli o budynkach i obiektach starych i zapomnianych odwiedź całą kategorię „Dawno temu w Domu”

PD Architekt pozdrawia Was z biura w Rzeszowie w ciepły letni wieczór ;] 

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. Ciekawe czy będą go obkładać styropianem, żeby spełnić normy przenikania ciepła dla przegród?
  Jaki kontekst krajobrazu miał ten architekt na względzie…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Mam propozycję do serii o domach ekskluzywnych – ZAMEK W STOBNICY!
  Modny temat :D
  A na serio – środowisko architektów powinno chyba wykluczyć projektanta z Izby…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ne śledzę tematu ale widziałam go i moim zdaniem jeśli wszystko było wykonane zgodnie z prawem to cóż tu robić – za estetykę niestety nie można wyrzucić z izby. Za błędy techniczne, naruszenia prawa etc tak, ale za estetykę … nie, bo po wieloletnim obserwowaniu tematu szerokopojętej sztuki zaczynasz się zastanawiać „dlaczego ładne ma prawo być określane ładne skoro pojęcie ładne jest względne” ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stubei – Drewniana architektura domów i hoteli Tyrolu, Alp austriackich

Wiosnaw Alpach? Jak inaczej świętować przyjście wiosny jak nie wyjechaniem na narty :P Dwa tygodnie temu pojechałam na narty do...

Zamknij