Maszyny PKP, Gotyk i Inne Piękności-Doczesności Ep.2

Esencją mojego zastanowienia się nad Maszynami jest coś specjalnego, coś co one noszą w sobie i co porusza moją wyobraźnię głęboko. W moim wcale nieskromnym mniemaniu maszyny budowlane są swoiście Piękne i o tym już pisałam i będę pisać nadal z wielu powodów. 

Źródło: własne

Myślę, że są na swój sposób współczesnym gotykiem. Kiedyś ktoś powiedział mi na wykładzie (albo przeczytałam o tym w książkach) – „Gotyk to nie styl w architekturze tylko konstrukcjonizm”. Oczywiście nie mogę przeżyć tego stwierdzenia. Tak, też, oczywiście, zgadzam się z opinią, że styl ten to głównie konstrukcja, ale jaka konstrukcja! 

Moje Maszyny traktuję z tą samą miłością co konstrukcje gotyckie. Jedne i drugie „wyglądają” przede wszystkim z praktycznych względów. Wygląd ten urzeka mnie. Każdą taką maszynę traktuję jak żywe stworzenie. Jestem przekonana wręcz, że te wszystkie koparki, spawarki, walce, podajniki taśmowe, wywrotki żyją swoim własnym światem i obserwują nasz kiedy tylko nie patrzymy. W stylu Gotyckim każdy element, prócz zdobień, pełnił bardzo ważną funkcję. Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym  obiekty powstawały coraz lżejsze, wyższe, okazalsze – co więcej – przetrwały do dziś. Nie mówię, że maszyny budowlane za 1000 lat będą spełniały tę samą funkcję co dziś równie dobrze, ale.. 

Źródło: własne

Państwo Pani Dyrektor Architekt wybaczą absencje różnorodne – biuro sprowadza mnie zawsze „na ziemię”. 

….

Transformery moje piękne „zaparkowane” na Krakowskim Dworcu Głównym 29.05.2012 ;] 

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

  1. :)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Architektura Krajobrazu na Dobry Przykład

Dziś, w ukochany poniedziałek, wystąpię w obronie Architektów Krajobrazu. Na wykonywanie ich zawodu nasza piękna Polska nie będzie gotowa jeszcze co najmniej 20 lat....

Zamknij