Nowoczesna elewacja lub pomysły na renowację starej elewacji:

Szukasz pomysłów na elewację. Jeśli należysz do tych, którym nie wystarcza tynk „robak” ten artykuł jest dla Ciebie!

Głównie na elewacji królują drewno, kamień naturalny, kompozyty drewna, panele z blach i tworzyw sztucznych. Nie brzmi zachęcająco?

Zobacz, co możesz zyskać ubierając swój dom w materiały wykończeniowe inne niż styropian i tynk.

 

W ostatnim komentarzu pisałam o tym, że Polski „dom kostka” 10x10x10 to bardzo często niezła architektura. Jesteś posiadaczem domu kostki? GRATULACJE :] Kilka zaledwie zabiegów estetycznych związanych z przeprojektowaniem elewacji i Twój dom odmieni się całkowicie tak, że ani Ty ani Twoi sąsiedzi nie poznają go!

Nowoczesne projektowanie to również nowoczesna elewacja!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_25

Kamień na elewacji – jeden z lepszych pomysłów. Uważaj tylko na kupowane w supermarketach płyty z imitacją kamienia. Niestety na rynku jest zaledwie kilka procent płyt elewacyjnych imitujących kamień które imitują go dobrze!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_24

Elewacja z płyt z kamienia naturalnego. Grafitowy kolor jest bardzo modny, naturalny kamień nigdy nie wyjdzie z mody a dodatkowe płyty na elewacji to dodatkowa izolacja ścian domu!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_22

Płyty elewacyjne w kolorze czarnym w połączeniu z jasnymi panelami z drewna lub kompozytu i bielą ściany. Zobacz jak dopasowane zostało ogrodzenie do elewacji. Kiepskie ogrodzenie może zepsuć najlepszą elewację a dobre ogrodzenie poprawić najgorszą.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_20

Dwa kolory paneli z tworzywa sztucznego. Nie myl paneli z Sidingiem (tego materiału nie proponuję Ci:P)

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_0

Mały schemat warstw elewacji kiedy umieszczamy na niej np. panel.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_27

Elewacja i pokrycie dachu ze strzechy. Elewacja maksymalnie naturalna jednocześnie ciepła i niewątpliwie wyjątkowa. Ten dom i ta elewacja zasłużyły sobie na oddzielny artykuł. Jeśli szukasz szczegółów – Zapraszam niedługo! Przy okazji sprawdź serię o stodołach zamienionych w domy! Nowoczesny dom z dachem dwuspadowym – to możliwe!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_17

Blacha „na rąbek stojący” to piękny materiał również na wykończenie elewacji. Dodatkowo taka elewacja jest bardzo praktyczna – deszcz myje ją sam ;]

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_15

Połączenie paneli kompozytowych poziomych z deskowaniem pionowym. Dobry, elegancki i nowoczesny pomysł na elewację dla domu jednorodzinnego

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_12

CEGŁA! Wspaniały materiał zupełnie pomijany na wschodniej ścianie polski, czasem stosowany w centralnej, częściej lecz nie często na zachodzie. Zwróć uwagę jak grafitowa cegła klinkierowa, beton architektoniczny i drewno podniosło „wartość” domu. Luksusowa elewacja? Pomyśl o materiałach – nie jest ważne jaki masz dom. Uważaj tylko na klinkier – „domek typowy” obłożony w całości czerwonym klinkierem jest wręcz nieznośny. Poradź się architekta!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_9

Elewacja i magia skalowania. Ten sam kompozyt na elewacji w poziomie ale: wąski i gęsty w kontraście z powierzchnią którą tworzą szerokie deski kompozytu zbite w równą powierzchnię.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_7

Wspominałam na początku o domu kostce. Masz nieciekawą elewację a chciałbyś podnieść jakość i wartość elewacji budynku? Zobacz co zostało dodane, co ujęte w tej elewacji i zastanów się jak możesz poprawić swoją !

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_6

W Polsce prawie wcale nie stosuje się na elewacji pokryć dachowych – szkoda. Np. wykończenie ścian lukarny powinno być kontynuacją pokrycia dachowego. Eliminuje to zacieki, wilgoć, mech etc. Tutaj – dachówka na elewacji jako wykończenie jednej ze ścian obiektu. Niezłe?

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_4

Cegła na elewacji – tym razem jasny szary kolor cegły. Klasyka w czystej postaci. Bo nowoczesny dom to również nowoczesna elewacja.

Musée du sel / Salins les Bains

Trzy materiały na jednej elewacji. Naturalnie starzejąca się sosna, kamień i panel z blachy (albo mosiądzu albo postarzanej). Piękne klasyczne rozwiązanie. Radzę Ci zapytać architekta o dopasowanie tych materiałów do Twojego domu. Łatwo popaść w kicz.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_1

Wspaniały czysty i elegancki beton prosto z szalunku. Jeśli chciałbyś mieć taką elewację, deski na szalowanie powinny być najlepiej nowe, mniej więcej równej szerokości a konstrukcja szalunku musi być wykonana maksymalnie starannie! Pamiętaj, że KAŻDĄ pomyłkę będzie widać i tego nie da się już praktycznie naprawić.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_33

Odważna elewacja z drewnianych brusów łączy okap z parterem, pełni funkcję tzw. brisoleji (duże przeważnie poziome, grube żaluzje stosowane w obiektach biurowych do ograniczenia światła słonecznego w obiektach ze szklaną ścianą kurtynową). Pomysł przeniesiony z dużej do małej skali z sukcesem.

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_32

GABIONY! Nie tylko jako umocnienie brzegów rzeki, nie tylko jako wzmocnienie nasypów ziemnych, nie tylko jako ogrodzenie. Mogą być również na elewacji, na dodatek – mogą być kolorowe!

pomysl_na_elewacje_domu_budynku_wykonczenie_elewacji_modne_oryginalne_28

Bardzo dawno temu takie elewacje pojawiały się na wsi „sezonowo” kiedy to pod długim okapem domostwa układano drewno do suszenia i palenia w piecu zimą oraz po to by dodatkowo docieplić domostwo. Teraz – możesz zastosować takie samo rozwiązanie! Czy zdecydujesz, że będziesz miał je sezonowo czy stale – Twoja decyzja.

[highlightdark]WIĘCEJ INSPIRACJI ELEWACYJNYCH W GALERII ;] – OGLĄDAJ![/highlightdark]

Pani Dyrektor Architekt z ciepłej lecz dość pochmurnej dziś Warszawy dla Was na spokojny sobotni wieczór pełen inspiracji ;]

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.4/10 (19 votes cast)
Nowoczesna elewacja lub pomysły na renowację starej elewacji:, 8.4 out of 10 based on 19 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

9 komentarzy

 1. interesuje mnie projekt elewacji w 3d cos jak te plytki klinkierowe ciekaw jestem jakich innych materialowmozna uzyc do zyskania efektu 3d

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Panie Jacku, zapytania związane z usługami naszego biura proszę kierować na mail biuro[at]urbanproject.pl wraz z dokładnym opisem zadania, materiałami tj zdjęcia, mapy, plany. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Dzięki Pani Dyrektor! Artykuł ten była tym czego szukałam. Poszukiwań nie koniec lecz znalazłam w nim sporo inspiracji :))

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Budynki prezentują się pięknie, a tym co tylko marudzą podziękujemy

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Mieszkałem (pierwszą) połowę życia w domu kostce. Znam ich konstrukcję i problemy. Są zbudowane często z byle czego i byle jak. Mój ulubiony przykład (na szczęście nie z mojego domu) to zbrojenie łańcuchem stalowym zamiast prętami. Te łańcuch nie był wcale napięty, ot tak po prostu wrzucony w szalunek :) Popełniono błędy np. w ścianie dwu warstwowej pustaki są od zewnątrz a cegła od środka, stropy izolowano np popiołem…
  Układy tych domów w głębokim poważaniu miały strony świata, a orientowały się zawsze na drogę, nawet gdy była od północy. Przeróbki kostki to sport dla kogoś z żyłką ryzykanta, chyba że przerabia dom, który zna na wylot (np. własny).
  Co do tego, że stwarzają możliwości stylistyczne – pełna zgoda, szkoda tylko że udanych przykładów ze świecą szukać (nawet u Pani Dyrektor). Najczęściej modernizacja elewacji to naklejenie na tynk drapany warstwy styropianu, położenie na to tynku mineralnego w jakimś pastelowym kolorze i już.
  Pozdrawiam i proszę w przyszłości o budujące przykłady metamorfoz :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. Brzydota Kolchozowa

  Brzydkie te budynki niczym M. Albright.
  Rozumiem dlaczego autorzy nie chca pokazac budynku w calej okazalosci, z kazdej strony, a takze wnetrza.
  Po prostu nie maja nic do pokazania.
  Stodola wyglada lepiej niz wiele z tych „projektow”
  amen

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 6 votes)
  • Rozumiem, że nasze Polskie standardy są wg Ciebie lepsze. Pokaż więc co jest Twoim zdaniem piękne ;] Chętnie poznam to i również ocenię.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +3 (from 3 votes)
  • Są gusta… i są guściki :) Nie o ocenę chodzi. Jeśli jeden woli dworek 80m2 z kolumienkami i mini tympanonikiem prosze bardzo. Nikt mu nie zabroni… niestety! to tak jak w muzyce… jedni lubią Nirvanę a inni tylko Justina Biebera… natomiast fakt że do drugich powinno się „strzelac” to już zupełnie inna sprawa :)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +4 (from 6 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak Urządzić Modny Bar /Pub? Wejdź: 25 Pomysłów

Typowe bary i puby są podzielone na sportowe, na te typu Irish Pub oraz na typowe bary/puby taneczne. Czasami brakuje...

Zamknij