Parapet Do Siedzenia? Miejsce Pod Oknem? „Bay window” – WYKUSZ

Widzimy na amerykańskich filmach, nie stosujemy w naszych domach przeważnie z jednego względu – nie myślimy o tym wcześniej, a jak każdy wie – prowizorka trwa najdłużej. Co z tym zrobić? Jak zaprojektować a jak przeprojektować aby uzyskać ten fantastyczny efekt siedziska na parapecie?

Parapet do siedzenia – jak i gdzie go zaprojektować?

Siedzisko pod oknem 6 BAY WINDOW – czyli po polsku WYKUSZ  (z tego słowa mało kto korzysta)
Oczywiście aby go mieć trzeba go zaprojektować, doprojektować albo kupić dom z nim. Przestrzeń wykuszu nie powinna być udekorowana kaloryferami. Jeśli tylko możesz, zrób w tym miejscu ogrzewanie podłogowe, jeśli nie – obwodowe, a jeśli nie możesz wymyślić niczego w powyższych – obuduj kaloryfer drewnianą klatką i uważaj, by nie zatykać go tapicerką.

Siedzisko pod oknem 20 BIURKO do pracy/nauki? – okno to miejsce przy którym pracuje się wyjątkowo dobrze. Nawet w pochmurny dzień jest tam jasno, a w dzień słoneczny pisanie „na papierze” przy oknie sprawia wyjątkową przyjemność (wsiąkający w papier lśniący tusz pióra którym piszesz – poezja).

Siedzisko pod oknem 24TOALETKA – jeden z lepszych pomysłów na miejsce do malowania się dla kobiety. Która z Was nie wie – niech zajrzy czasem w lusterko na ulicy umalowawszy się wcześniej w łazience bez okna ;] Usytuowania na szerokim parapecie blatu „roboczego” do makijażu oraz pod nim szafek do kosmetyków – praktyczne i kobiece ;] WANNA POD OKNEM – Pomysł najbliższy realizacji kiedy nie masz zaprojektowanego ogrzewania w strategicznych miejscach. W łazienkach Inwestor przeważnie planuje ogrzewanie podłogowe, niestety okno jest już rzadsze. Komentarze typu „a jeśli ktoś oglądać mnie będzie podczas WC posiedzenia” pojawiają się bardzo często – warto jednak przemyśleć to dokładnie. Okno w łazience doceni każdy, kto da mu szansę pojawić się we wnętrzu ;]

Siedzisko pod oknem 11

SIEDZISKO PRZY STOLE W JADALNI – nie musisz kupować „narożnika” – swoją drogą znienawidzonego przeze mnie i niemodnego już. Dzięki zorganizowaniu parapetu wokół wykusza oszczędzasz miejsce w salonie i zyskujesz coś oryginalnego.

Siedzisko pod oknem 2 4

Jeśli zastanawiasz się nad WARIANTEM OGRZEWANIA – oto przykład – nawiew ogrzewania obwodowego. Ciepłe siedzisko pod oknem na parapecie? Któż nie chciałby wypić cynamonowej herbaty obserwując zimowy świat siedząc na ciepłych poduszkach umieszczonych na parapecie?

Siedzisko pod oknem 10

ŁÓŻKO POD OKNEM NA PARAPECIE – a dlaczego nie np. łóżko bezpośrednio przy oknie? Rozumiem, że przeważnie na oknach również oszczędzamy uspokajając się myślą, że „każde plastikowe są lepsze niż stare”. Nie jest to niestety prawda i przy zastosowaniu trój-szybowych okien dobrej firmy potrafimy uzyskać wspaniałe współczynniki przenikalności toteż zimna w takim łóżku nie trzeba się obawiać. Budzić się w słońcu? Zasypiać kiedy na zewnątrz pada deszcz? Czy to jest grzechu warte?

Parapet do siedzenia – inspiracje!

Oraz inne wspaniałe pomysły. Nie musisz wzdychać do wnętrz prosto zza oceanu – możesz mieć dokładne takie same – trzeba tylko wszystko dokładnie zaplanować ;]

Ze względu na to, że mnóstwo z Was pytało o rozwiązania ‚bay window’ w domach amerykańksich, przygotowałam osobnego posta w naszej serii o amerykańskich domach – Wykusz, okno wykuszowe – BAY WINDOW – amerykański dom i wnętrze Ep.4. Sprawdź i jeszcze mocniej zainspiruj się!

Pani Dyrektor Architekt

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.5/10 (4 votes cast)
Parapet Do Siedzenia? Miejsce Pod Oknem? "Bay window" - WYKUSZ, 7.5 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

6 komentarzy

 1. Uwielbiam takie siedziska, ja materac kupiłam na [admin.edit] i jest piękny. W angielskim stylu:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Wykusz jest o tyle fajny, że pozwala aby słońce zaglądało do wnętrza z różnych stron przez cały dzień :) Z reguły w naszej okolicy wykusz ma nad sobą balkonik;p i jakoś tak nie porywa…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Balkonik = oszczędność, ale balkoniku nie widać od środka ;] Do urzeczywistnienia tego o czym piszę nie koniecznie potrzeba aż wykusza. Na studiach mieszkałam w kamienicy która miała wielkie okna – 140×220. Oczywiście nie było kaloryferów pod nimi, ale parapet był na h110. Był to bardzo szeroki parapet (ściany 90cm.) Bardzo często siadywałam sobie na nim z poduszką i gorącą herbatą grzejąc się do słońca, patrząc na deszcz czy noc, obserwując tramwaje, samochody, ludzi. To nic innego jak miejska poezja ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strych – Powody Dla Których Warto Go NIE Mieć

Lubimy gromadzić. Brzydka cecha, bo gromadzimy przeważnie rzeczy, których wcale nie potrzebujemy. Podziwiając piękne projekty wnętrz starajmy się zauważyć, co...

Zamknij