Piwniczka na wino, winiarnia, miejsce na wino w Twoim domu

Domowa winiarnia jest bardzo modnym pomysłem. Smakosze wina poszukują nie tylko rozwiązań na eksponowanie swojej kolekcji, potrzebują również miejsca w którym wino jak najdłużej zachowa swoje walory a nawet je zwiększy ;]

W piwniczne na wino równie ważnym elementem wyposażenia jakim są półki do leżakowania wina jest miejsce do degustacji. Większość z dobrych aranżacji wnętrz, które widziałam w poszukiwaniu najlepszych jakie wybrałam dla Ciebie, posiada również kącik do degustacji wina.

Zanim jednak przejdziemy do aranżacji miejsca na degustację wina, kilka słów o samym leżakowaniu – sposonie ułożenia i gromadzenia butelek.

Sposób przechowywania wina tzw. leżakowanie ma bardzo duży wpływ na jakość i wartość wina. Nawet jeśli nie masz piwnicy na wino wypełnionej butelkami po brzegi wiedz, że każde wino dobrze przechowywane może podnieść swoją wartość!

Butelki układamy na półkach, najlepiej każdą oddzielnie aby zapobec przypadkowemu stłuczeniu. Regały mogą być wykonane z różnych materiałów. Na ryknu dostepne są i drewniane i metalowe, są również betonowe kształtki lub półki typ Zrób to Sam.

Wino potrzebuje spokoju. Układamy je tak, by niepotrzebnie nie potrącać butelek dojrzewających. Na winiarskich portalach sugeruje się przechowywanie wina wg. daty planowanego spożycia – im bardziej chcemy wypić dane wino tym bliżej wejścia powinno się znaleźć tak aby inne wina, te które chcemy przechowywać leżały daleko i w spokoju ;]

Obowiązkowym wyposażeniem piwniczki na wino musi być termometr – utrzymujemy temp. od 11 do 16 st. Celsjusza oraz higrometr – wskaźnik wilgotności dobra to taka która wynosi 75%.
Warto podciagnąć sobie również instalację wodociągową – kranik do płukania kieliszków i dzbanków po degustacji wina bardzo się przyda!

Piwniczka powinna być miejscem ciemnym i spokojnym – drgania nie sprzyjają dobremu leżakowaniu. Wg. Winiarzy miejsce do przechowywania wina zorganizowane profesjonalnie niee powinno znajdować się w pomieszczeniu o mieszanym przeznaczeniu…

Po przeczytaniu powyższych informacji wiesz już, że nie wszystkie piwniczki czy miejsca na wino które dla Ciebie wybrałam spełniają powyższe kryteria. Musisz jednak wybrać, jak zawsze – zdaję sobie sprawę, że nie każdy z Was planuje budowę piwniczki na wino razem z budowa domu czy remontem mieszkania i nie każdy aspiruje do miana bycia koneserem.

Pooglądaj, zainspiruj się, wybierz rozwiązanie skrojone dla Ciebie i .. poradź się architekta. Jeśli planjesz kolekcjonować wino zleć zaprojktowanie specjalnego pomieszczenia przeznaczonego do tego celu na etapie projektowania!

Piwniczka na wino – inspiracje!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_miejsce_do_przechowywania_wina_piwniczka_na_wino9

Takie zdjęcia obiegają internet od roku. To ciekawe rozwiązanie nie spełnia jednak warunku „spokoju” leżakowania wina. Bądź tego świadom aranżując swoją piwniczke na wino!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_miejsce_do_przechowywania_wina_piwniczka_na_wino_29

Drugi przykład popularnej piwniczki na wino z wejściem prosto z kuchni. Ciekawe, ale niedokońca poprawne rozwiazanie.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty16

Ta piwwniczka umieszczona jest w podłodze w kamienia a szyba dostepu do niej wydaje się być bardzo wytrzymała. Co prawda i tak nie uchroni to części win rzed drganiem, jednak wygląda na bardziej solidne rozwiązanie niż powyżej!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty9

Ostatnie podejscie do tematu piwnczki na wino z wejściem z podłogi pomieszczenia – zwróć uwagę na inny rodzaj konstrukcji klapy.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projkety2

Sklepowa witrynka do przechowywania wina. Jeśli chcesz wystawiać wina w ten sposób pokazuj butelki z woda, a klientom przynoś te przechowywane w piwnicy :P

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projkety1

Jedno z ładniejszych zdjęć półki na wina jakie udało mi się znaleźć. Bardzo eleganckie i proste rozwiązanie.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty30

Jak chronimy wino przed temperaturą w takiej piwniczce i w taki położeniu w stosunku do kominka? Nie wiem – rozwiązanie bardzo ciekawe, ale trudne dla Wina.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty28

To zdjęcie pokazuje z dwóch powodów. Po pierwsze – ułożenie wina w paletach na owoce umieszczonych jedna ponad drugą to ciekawe rozwiązanie. Po drugie bibeloty zgromadzone na stoliku sa niezwykle romantycznei zdecydowanie pasują do klimatu wnętrza i momentu degustacji wina ;]

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty27

Prawdziwa rozbudowana piwniczka na wino – wystrój z klasycznie stosowanych do tego celu materiałów oraz miejsce do degustacji.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty26

Półki na wino w wersji modern. Taka „piwniczka” może być zaaranżowana również w bloku. Zwróć uwagę na to że ściany, podłoga i sufit wyłożone są kamieniem naturalnym – to pomaga utrymać niską temperaturę w pomieszczeniu.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty25

Zestaw półek na wina, pomieszczeń i metod przechowywania.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty24

Nowee meble do winiarni projektowane na modłę sprzed 60 lat.

 

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty21

Część piwnicy zaaranżowana na winiarnię i miejsce do degustacji wina. Gustownie i klasycznie.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty18

Ceramiczne kształtki na wino. Taki sposób przechowywania wina wymaga wcześniejszego projektu albo skutkuje pomniejszeniem powierzchni pomieszczenia jeśli doprojektowywane jest w budynku istniejącym

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty17

Nowoczesna podręczna półka na wino z metalowymi oczkami na butelki

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty15

Możemy założyć, ze w dużym mieszkaniu w bloku miejsce na przechowywanie wina również ma sens! Małe pomieszczenie wykładamy kamieniem naturalny, zamykamy drzwiami, montuejemy klimatyzację, zakłądamy półki!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty14

Ciekawy wariand eksponowania wina w sklepie. Podejrzewam, że to jedynie wystawa jednakże pokazuję ją Wam abyście mogli zainsporować się ciekawym wystrojem wnętrza – może reastauracji z winem ??

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty13

Piękne czarne wnetrze pomieszczenia na przechowywanie wina. Jest również zlewazmywak – bardzo przydatna w piwniczce na wino rzecz!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty12

Małe intymne miejsce do degustacji wina – kamienny stolik na stalowych nogach. Zwróć uwagę WSZYSTKIE piwniczki na wino zrobione są z NATURALNYCH materałów!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty11

Piękne półki na wino typu DIY – Zrób to sam. Kup kilka drutów zbrojeniowych, elektrody, pożycz spawarkę od sąsiada, zespawaj i Gotowe ;]

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty10

Podłoga wyłożóna korkiem do wina – ciekawy pomysł na dekorację sklepu z winem!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty8

Szklana Gablkotka na wina tuż przy ponieszczeniu kuchennym – pomysł na przechowywanie wina nawet w bloku!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty7

Piękna winiarnia z eleganckim nowoczesnym miejscem do degustacji wina.

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty6

Sklep z winem bez drewnianych półek? Dlaczego nie! Nowojorsko ;]!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty5

Ciasne pomiezczenie piwniczki na wino? Nie szkodzi – same półki i krótkie przejście wystarczą w zupełności!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty4

Mała romantyczna dekoracja z udziałem butelek z winem i kieliszków. Zawsze od czegoś trzeba zacząć więc kochani – zainspirujcie się, zamontujcie i .. znierajcie pochwały od gości ;]

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty3

Piwniczka na wino w drodze do kondygnacji podziemnej – pod schodami ;]

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty2

Miejsce do przechowywania wina w bloku czy doku – wystawka win – modna, nowoczensa, elegancka!

Modna_winiarnia_wystroj_wnetrza_pomysly_jak_urzadzic_wyglad_projekty31

Na koniec małe odejscie od tematu w tonacji wina ;] Piękne przeszklone miejsce do degustacji i przechowywania wina na klatce schodowej hotelu albo innego budynku usługowego. Wspaniały widok!

 

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia serdecznie z jesiennej Warszawy i obiecuje, że w miarę postępowania ochłodzeń opowie Wam o kominkach, ociepleniach, ogrodach zimowych i wielu innych elementach projektowania czy wystroju które w jesienne wieczory czynią nasze życie ciepłym i wspaniałym ;]!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.4/10 (9 votes cast)
Piwniczka na wino, winiarnia, miejsce na wino w Twoim domu, 8.4 out of 10 based on 9 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

7 komentarzy

 1. Genialne zestawienie. Jestem pod wielkim wrażeniem jak można zagospodarować pomieszczenie na taką małą piwniczkę dla „smakosza”. Wydaje mi się również, że lepiej takie pomieszczenie zrobić w drewnie niż w stali i chłodnym otoczeniu. Na LM przeczytałem fają poradę odnośnie domowej winiarni, którą polecam http://www.leroymerlin.pl/porady/projekt/garderoba-przechowywanie-i-elementy-meblowe/domowa-winiarnia,e4585,l1446.html

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Witam,
  Mam prośbę, czy osoba ktory przygotowała artykuł lub ktos z Panstwa wie jaka firma zrealizowala zamowienie witryny na wino? Opis pod zdjeciem zaczyna sie od slow „Sklepowa witryna do przechowywania wina ? A moze ktos wie gdzie miesci sie to miejsce, restauracja. Zawsze moge podpytac wlasciciela ;)
  Z gory dziekuje za pomoc.

  Z powazaniem,

  Edyta

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Wszystkie artykuły są mojego autorstwa ;] Nie mam zielonego pojęcia – nie ma tego w moich źródłach a właśnie poszukałam. Z pewnością dlatego, że to było bardzo dawno temu. Proszę szukać w obrazkach google tylko zawsze angielsku.
   Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Michał Wawrzyniak

  Pomysł z przejściem do piwnicy i w koło schodów pełno win jest ekstra. Mam piwnicę i chyba coś takiego zrealizuję :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. aż szkoda, że nie gustuję w winie… ;]

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ukryty pokój, domowy sejf, schowek na kosztowności, broń

Dziś odrobinę tajemniczo chciałam porozmawiać o tym, że jeszcze całkiem niedawno posiadaliśmy mnóstwo skrytek czy ukrytych pod podłogą piwniczek w...

Zamknij