Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego.

ProjektPod pojęciem „PROJEKTU” rozumiemy całość dokumentacji branżowej oraz wszystkie załączniki formalno-prawne potrzebne do uzyskania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę oraz dokumentacji do stosownych zgłoszeń przyłączy. To, co wchodzi w skład projektu przytoczyłam na końcu.

DLACZEGO PROJEKT INDYWIDUALNY DOMU AMERYKAŃSKIEGO?

projekt domu
Nowoczesny dom w stylistyce amerykańskich rezydencji
  • JAKI JEST DOM AMERYKAŃSKI?

Pomysł na transponowanie amerykańskich rozwiązań rozwija się w naszym biurze ( URBAN PROJECT Sp. z o.o. ) od czasu bliskiej współpracy z amerykańskim developerem budującym domy tego typu w Phoenix w Stanie Arizona.

  1. Dom amerykański ma zupełnie inny rzut niż dom polski. Projektując rozwiązanie, jakim jest dom jednorodzinny w stylu amerykańskim należy liczyć się z tym, że przestrzeń jego wnętrza będzie zupełnie inaczej rozwiązana.
  2. Projekt domu amerykańskiego w 90% NIE JEST na planie kwadratu czy prostokąta jak większość projektów domów polskich. (Wynika to bezpośrednio z możliwości technologicznych konstrukcji szkieletowej)
  3. Bryła, a co za tym idzie rzut zwany planem JEST NIEREGULARNY. Są uskoki, duże wykusze, bryły w kształcie litery L i rozszczepione od podstawowej bryły pomieszczenia tj. na przykład garaże i budynki gospodarcze połączone z domem jedynie przewiązką.
  4. Okna w domu amerykańskim ozdobione są wykuszami, często dodane do nich są okiennice a same przeszklenia mają szprosy.  Podział okien nie jest tak jednostajny jak nasz. Same okna mają różny kształt, często zwieńczone są łukiem a w jednej bryle (w jednym domu) nierzadko zdarza się kilka rodzajów okien.
  5. Parapety okien domu amerykańskiego są NISKIE. Można dzięki temu zaprojektować w domu lubiane przez nas parapety do siedzenia – tzw. bay window (okno w wykuszu).
  6. Domy amerykańskie przeważnie projektowane są BEZ PIWNIC.
  7. DACHY domu amerykańskiego są skomplikowane. Projektowanie domu z dachem dwuspadowym na modłę amerykańską praktycznie mija się z celem. Nie można uzyskać efektu „amerykańskiego domu” bez skomplikowania dachu. Oczywiście w naszych warunkach taki dach jest często droższy ale to należy wiedzieć decydując się na dom w styku amerykańskim.
  8. WERANDA. Amerykańskie domy mają werandy – tzw. porch. Jest to jeden z elementów, który wyznacza styl domu.
  9. ELEWACJA domu amerykańskiego jest rozrzeźbiona. Mamy tam gzymsy, rynny gzymsowane, wiele elementów drewnianych, rozbudowane obudowy okienne, duże kominy, tarasy i werandy z drewna lub kompozytu.
  10. Oczywiście oryginalne amerykańskie domy projektuje się w technologii szkieletowej drewnianej. Nie musisz jednak budować z drewna by mieć dom w stylu amerykańskim.
Jak pracujemy z Inwestorem? Czego potrzebujemy aby wiedzieć od czego zacząć etap projektowania? Jak zaczyna się praca nad indywidualnym projektem domu jednorodzinnego w stylu amerykańskim? Po co jest etap koncepcji i co na tym etapie dzieje się u nas w biurze a u Ciebie w domu?

.:Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego w fazie koncepcji – zewnętrze domu PO ETAPIE pracy nad FUNKCJĄ – rzutem:

projekt domu

Piękny dom w stylu amerykańskim, którego głównym atutem jest subtelna ornamentyka na balustradach.

projekt domu

Załóżmy: Inwestor zadowolony jest w pełni z RZUTU i FUNKCJI w środku. Należy pamiętać wtedy, że bryła jest WYNIKIEM rzutu i ŁĄCZY SIĘ Z NIM BEZPOŚREDNIO. Zmiany w zakresie bryły w chwili gdy rzut jest satysfakcjonujący są ograniczone.

projekt domu

Nowoczesny amerykański dom z dużymi przeszkleniami. Połączenie sidingu z naturalnym kamieniem jest nietypowe jednak tutaj świetnie się sprawdza.

KoncepcjaEtap koncepcji to etap, w którym architekt porozumiewa się z Inwestorem w języku graficznym. Wspólnie poszukujemy odpowiedzi na pytanie JAKI ma być DOM Twoich marzeń. Przytoczę, jak w skrócie wygląda ten etap w moim biurze:

Jak pracujemy jeśli masz już koncepcję na wymarzony dom?

  • Jeśli masz już swoje inspiracje, przynosisz je do nas i rozmawiamy na ich podstawie na temat Twoich potrzeb, oczekiwań, wymagań w stosunku do domu marzeń. Rozmawiamy i oglądamy nasze propozycje tak długo, aż przekonasz się czego tak na prawdę potrzebujesz. Wielokrotnie zdarza się, że Inwestor nie jest świadomy wielu istotnych kwestii i jesteśmy po to by porozmawiać o wszystkim i wszystko wyjaśnić. Na podstawie naszych rozmów budujemy bryłę 3D Twojego wymarzonego domu. Oczywiście rzuty (plany) domu są integralną częścią bryły i również możesz zwiedzić jego wnętrze z podstawowym wyposażeniem podczas wirtualnego spaceru.

Jeśli nie masz pomysłu na wymarzony dom?

  • W ustalonym w umowie czasie sporządzamy dla Ciebie bryłę 3D Twojego wymarzonego domu. Przygotowujemy jedną, dwie lub trzy koncepcje projektu. Na spotkaniu wybieramy się na wirtualny spacer po wnętrzu i zewnętrzu budynku.

Kiedy wybierzesz już koncepcję swojego wymarzonego domu:

  • Kiedy wybierzesz już bryłę swojego domu omawiamy szczegóły techniczne – technologie, materiały, rozwiązania dodatkowe.
  • Po ustaleniu wszelkich zmian w koncepcji i szczegółów technicznych otrzymujesz od nas protokół z oddania koncepcji i zaakceptowania zmian w niej. Od tej chwili każda zmiana wprowadzona przez Inwestora pociąga za sobą spore konsekwencje projektowe i jest akceptowana jedynie w formie odrębnej umowy.
projekt domu

W stylu amerykańskim ważna jest nie tylko architektura budynku, ale też otoczenie, czyli takie elementy jak strefa wejściowa, podjazd oraz miejsce na wspólne grillowanie.

projekt domu

Tradycyjne okna ze szprosami, rozbudowany dach i rozczłonkowana bryła – klasyczny dom w stylu amerykańskim, z nieco polskim akcentem. :)

projekt domu

Chociaż typowe domy w stylu amerykańskim mają bardzo dużą powierzchnię zabudowy to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją trochę zmniejszyć. Zobacz ten uroczy dom!

Kiedy jesteśmy na naszym ulubionym etapie koncepcji otrzymujesz od nas również rzuty, aksonometrie, widoki 3D układu wnętrz. W linku zobaczysz, jakie „produkty” wiążą się z etapem koncepcji w projektowaniu domów indywidualnych. Dowiesz się tam również jakich podstawowych informacji potrzebujemy od Ciebie aby przystąpić do pracy nad Twoim domem marzeń.

Pamiętaj – koncepcja NIE JEST projektem budowlanym. Na podstawie rysunków koncepcji NIE UZYSKASZ pozwolenia na budowę! Na etapie koncepcji Twoje marzenia o domu nabierają kształtu a my wiemy, jak pracować dalej w etapie projektowania budowlanego.
  • Jakich podstawowych informacji musisz nam udzielić abyśmy zaprojektowani dom Twoich marzeń?
  1. Dobrze, jeśli wiesz co Ci się podoba. Mamy wtedy punkt zaczepienia w dywagacjach nad koncepcją.
  2. Jeśli masz jakiekolwiek dokumenty nt. swojej działki np. mapy, wypisy z ewidencji, akty notarialne – przynieś je na spotkanie. Jeśli nie masz żadnych dokumentów musisz znać numer swojej działki abyśmy mogli sprawdzić uwarunkowania lokalne.
  3. Jeśli inwestycja prowadzona jest lokalnie (w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie czy Sanoku i okolicach) spotykamy się na działce aby w miejscu przyszłej Inwestycji omówić szczegóły.
  4. Jeśli inwestycja prowadzona jest zdalnie potrzebujemy od Ciebie świeżych zdjęć z terenu i okolic.

PODSTAWOWE INFORMACJE dot. Projektu do Pozwolenia na budowę:

  • Projekt architektoniczno-budowlany obiektu
  • Projekt konstrukcyjny
  • Projekt instalacji wewnętrznych elektrycznych
  • Projekt instalacji wewnętrznych wod-kan
  • Projekt zbiornika szczelnego na nieczystości (szamba) lub biologicznej/mieszanej przydomowej oczyszczalni ścieków
  • Projekt instalacji wewnętrznych gazowych lub kotłowni na inny rodzaj paliwa
  • Projekt dodatkowych instalacji wybranych przez inwestora (inst. solarna, rekuperacja, pompa ciepła, odzysk deszczówki etc…)
  • Projektowana Charakterystyka Energetyczna
  • Opinia Geotechniczna
  • Mapa do Celów Projektowych
  • Procedury dodatkowe: uzyskanie Decyzji o Warunkach zabudowy bądź wypisu i wyrysu z MPZP
  • Niezbędne zapewnienia dostawy i/lub warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznych, gazowych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci  wodociągowych, ciepłowniczych, telekomunikacyjnych
  •  Projekt Zagospodarowania Terenu wraz z uzgodnieniami oraz opisem do projektu
  • Informacja BIOZ dla każdej z poszczególnych branż
Powyższy przykład jest własnością intelektualną UBRAN PROJECT Sp. z o.o. i prawa autorskie do realizacji koncepcji nie zostały przekazane innym podmiotom. Prawa autorskie majątkowe do projektu, który wykonamy dla Ciebie przekazujemy jako licencję na jednorazowe wykonanie, konkretnemu Inwestorowi, na konkretnej działce dopiero PO wykonaniu projektu budowlanego i uzyskaniu Decyzji o Pozwoleniu na Budowę (Przy czym projekt budowlany i/lub wykonawczy musi być naszego autorstwa – nie odprzedajemy koncepcji do realizacji przez inne biura projektowe). 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o DOMU AMERYKAŃSKIM koniecznie obejrzyj artykuły z kategorii DOM AMERYKAŃSKI

Masz jakiekolwiek pytania? Potrzebujesz porady architekta? Szukasz projektu innego niż wszystkie? Napisz, już dziś :

lub zadzwoń tutaj:  +48 17 77 88 662
chyba, że wolisz tutaj:  +48 12 112 16 16

Zapraszamy do współpracy. To proste, bo prowadzimy inwestycje w całym kraju.

Dobrze jeśli amerykański dom, ma też amerykańskie wnętrza – pozwala to zachować spójność projektu i daje wrażenie autentyczności.

Na dzisiaj to wszystko w kwestii domów w stylu amerykańskim. Zainspirujcie się i zastanówcie, jak ma wyglądać Wasz projekt domu jednorodzinnego ;];] życzę owocnego inspirowania i owocnych przemyśleń!
Śledźcie bloga Pani Dyrektor na bieżąco!

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego., 8.9 out of 10 based on 8 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.
.: PaniDyrektor.pl