Usytuowanie działki budowlanej w terenie Ep.2 – Lokalizacja względem…

Jeśli chcesz powiedzieć, że Twoim kryterium jest cena nie czytaj dalej tylko pamiętaj, że każde działanie ma swoje konsekwencje. Myślę oczywiście o negatywnych konsekwencjach w przypadku „szukania działki na cenę”.

Z pewnością w necie wiele jest przepisów na dobrą działkę. Ja powiem Ci co jako architekt uważam za najważniejsze i czego powinieneś być świadom przy zakupie działki.

Jakiej działki do budowy domu szukać, jaką działkę kupić, jak kupić działkę by nie stracić, jaka działka jest ekonomiczna?

Rodzaj, sąsiedztwo i usytuowanie działki budowlanej przesądza często o tym, jakie koszty poniesiesz podczas budowy domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed kupnem działki.

Po pierwsze i ponad punktami BĄDŹ NA DZIAŁCE najmniej kilka razy! Najlepiej o różnych porach dnia, może nawet roku! Pooglądaj google street view – może tam jest inna pora roku, jeśli nie możesz zwlekać, pooglądaj geoportal.. Nie kupuj w ciemno bo to się NIE OPŁACA!

  1. Lokalizacja działki budowlanej względem ukształtowania terenu. Na przykładzie pięknej malowniczej Lisznej opowiem Ci historię: Wioska biegnie wzdłuż drogi w wąwozie pomiędzy pasmami gór. Liszna ma więc stok północny i południowy. Chcę uczulić Cię na nasłonecznienie działki! Wybierając tanią opcję po północnej stronie może i zaoszczędzasz ALE.. patrzysz z utęsknieniem na słońce sąsiadów po stronie dobrze doświetlonej i tracisz energię na więcej ogrzewania. To tyczy się każdego takiego przypadku. NIE KUPUJ działki po PÓŁNOCNEJ stronie jakiegokolwiek stoku!!
    Nie ma nic tak kiepskiego jak patrzenie na słońce z cienia – prawda? PRZYKŁAD – zdjęcia robiłam o tej samej godzinie, w tej samej lokalizacji.

    Liszna-piekna-miejscowosc-w-sercu-lasu-jak-wybrac-dzialke-71

    Zacieniona strona stoku.

    Liszna-piekna-miejscowosc-w-sercu-lasu-jak-wybrac-dzialke-21

    Sam zobacz, jak duża jest różnica! Po lewej stok słoneczny, po prawej zacieniony.

  2. Lokalizacja działki budowlanej względem lasu. Ja wiem, że wiele z was choruje na dom pod lasem, ale jeśli las jest wysoki i rośnie od południa… zasłoni Wam dom i praktycznie większą część dnia siedzieć będziecie w cieniu. Nie wierz, że w południe słońce stoi w pionie, bo to oznacza, że w podstawówce na gegrze kiepsko uważałeś.. Położenie ściany wysokiego lasu w stosunku do domu jest kluczowe! Wiem, że na filmach w leśnych domkach zawsze świeci słonko, tylko kiedy kręcą film, nad nimi świeci 5 lamp i to światło z nich pochodzi – nie z wszechobecnego słońca!
    Acha – 12m – odległość bud. od ściany lasu, chyba że uzgodnicie inaczej ze specem od p.poż. albo inaczej mówi MPZP.
  3. Lokalizacja działki budowlanej względem cieków wodnych. Całe szczęście przepisy zmieniły się na tyle, by ograniczyć budowanie w pobliżu cieku wodnego. Tak – szum strumyka jest wspaniały, ale uwierz mi – nie chcesz widzieć go kiedy robi się niespokojny a tym bardziej mieszkać w jego bliskim sąsiedztwie! Jeśli masz już dom nad rzeczką ubezpiecz go należycie – to wszystko, co oprócz zmiany miejsca zamieszkania i sprzedaży domu możesz zrobić dla swojego bezpieczeństwa.
  4. Lokalizacja działki budowlanej na stoku. Z pewnością wiesz, że sytuowanie domu na stoku jest bardziej kosztowne niż tego w terenie płaskim. Niwelacja powiesz! Ja odradzam Ci niwelację. Po pierwsze grunt może być niestabilny, po drugie – taka wyspa ziemi długo pracuje i jeśli wybudujesz, a co gorsza, wykończysz za szybko – popękane ściany masz jak w banku – a po co to komu, po trzecie – PO CO kupować DZIAŁKĘ na STOKU kiedy nie wykorzystujesz jego potencjału? Po czwarte i ostatnie – działki na stoku czasem znajdują się w terenach w których możliwe jest osuwanie się mas ziemnych. Nie mówię o aktywnych i zinwentaryzowanych osuwiskach. Chodzi o to, że wprawny geolog (a nawet geodeta czy kumaty architekt) powie Ci, czy działka jest na osuwisku czy nie.
  5. Lokalizacja działki budowlanej na gruntach rolnych. Ciężki temat – od niedawna nie możesz budować na gruntach rolnych wysokich klas (od IIIb w górę). Niedawno rolnicy i pseudo-rolnicy mogli budować siedliska często gdzie popadnie – dziś zmieniło się to, więc jeśli planujesz kupić działkę SPRAWDŹ KLASĘ GRUNTU bo wtopisz – w długą i kosztowną procedurę!!
    jak-sprawdzic-uzytek-rolny-klase-bonitacyjna-gruntu-na-dzialce-1

    Zaznaczyłam Ci w kółku – klasę gruntów możesz poznać również z wypisu z ewidencji gruntów (do pobrania w wydziałach geodezji i kartografii). Ewidencja nawet ważniejsza jest niż mapa gdyż na mapie zdarzają się błędy!! Czasem nie uda Ci się również odczytać granicy użytku albo odczytasz ją błędnie bo nie masz doświadczenia. Oczywiście udaj się do architekta albo geodety po dokładne info!

  6. Lokalizacja działki budowlanej na gruntach słabych. Pisałam dawno temu o tym, jak niezwykle ważne są BADANIA GEOLOGICZNE PRZED projektem arch-bud. Powiem Ci, że uważam, że wybrawszy działkę marzeń powinieneś badania geologiczne zrobić ZANIM ją kupisz! To tylko 500-1000zł a możesz wiele stracić kiedy okaże się, że wodę masz 1m pod ziemią, że grunt jest niestabilny, że czekają Cię fundamenty na 5m albo szczelne wannowe.. Możesz trafić nawet na kurzawkę – zdarza się. (Kurzawka to taki fajny twór, że budujesz dziś, przychodzisz jutro a tam – nie ma tego, co zbudowałeś;]).
    badania-geologiczne-dlaczego-warto-zrobic-na-dzialce-przed-zakupem3

    Oto one – jak wyglądają badania geologiczne na działce – więcej dowiesz się w poście poświęconym badaniom geologicznym

  7. Lokalizacja działki budowlanej w obszarach chronionych, parkach, otulinach, NATURA 2000… Powiem szczerze, że zupełnie nie zazdroszczę Ci, jeśli dowiesz się, że kupiłeś działkę z wielkopowierzchniową formą ochrony i nie wiesz o tym.. Za długo by pisać, ale poradzę Ci tylko SPRAWDZAJ PRZED ZAKUPEM! Wiele ludzi puszcza działki za darmochę gdy tylko stają się NATURĄ 2000! Uważaj, bo procesy z takimi sprzedawcami są długie i kosztowne i prawdę mówiąc nie znam kogoś, kto wygrałby taki proces. Napisałam kiedyś, jak sprawdzić, czy działka leży w obszarze chronionym, kliknij więc w link i sprawdź sam.
    jak-na-mapie-wyglada-obszar-natura2000-chroniony-1

    Jeśli przeczytasz dokładnie moją instrukcję obsługi z posta o tym jak sprawdzić czy działka leży w obszarach chronionych czy nie będziesz widział o co chodzi ;] Poprawnie załadowane do geoportalu wms obszarów chronionych powinny wyglądać tak.

Kiedy w ostatnią sobotę byłam robiłam dla Was zdjęcia romantycznego domu z bali w Lisznej przyszło mi do głowy, że napiszę Wam o kilku bardzo istotnych sprawach które powinniście brać pod uwagę przy wyborze działki swoich marzeń ;]

Teraz późno już i na odcinek pierwszy to koniec, ale pisać będę następne bowiem szykuję się do nagrywania Vlogów dla Was – Wy wolicie oglądać filmiki, a ja chciałabym sobie trochę pogadać :D

Jeśli interesuje Cię więcej info o wyborze działki dla małego domu – bardzo dawno temu, kiedy PD nie była jeszcze taka popularna i przez to bardziej zgryźliwa, pisała coś o tym i znajdziesz w linku  z tego zdania ;]

Szczęśliwego Nowego Roku!!

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (7 votes cast)
Usytuowanie działki budowlanej w terenie Ep.2 - Lokalizacja względem..., 10.0 out of 10 based on 7 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

8 komentarzy

  1. No cóż… za późno trafiłam na ten artykuł. W lutym br. kupiliśmy działkę budowlano-leśną (symbol MN/L – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna na działkach leśnych), objętą od roku MPZP, z którego wynika, że oprócz nakazu zachowania 70% powierzchni biologicznie czynnej mamy także, cytuję: „nakaz zachowania minimum 70% drzewostanu na działce”. Jesteśmy przed złożeniem wniosku o wyłączenie z produkcji leśnej w Lasach P w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Architekt życzy sobie 'ewidencji zieleni” czyli sporządzenia „mapy” 120 sosenek rosnących na naszej działce. Leśnicy z Nadleśnictwa, geodeta i inny architekt (z tej samej gminy) odradzją, twierdząc, że to zły pomysł i że na sąsiednich działkach MN/L nikt tego nie robił, a prawomocne pozwolenie na budowę otrzymał. Spotkaliście się Państwo z takim przypadkiem? Co robić?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • Odpowiedź jest złożona i wymaga Pani konsultacji z naszym urbanistą. Każda sprawa jest inna, nie widzę Pani dokumentów, map, projektu, sytuacji na działce uwarunkowań etc i nie chciałabym wprowadzić w błąd.
      Jeśli chce Pani skonsultować sprawę z naszym rzeczoznawcą ds. planowania przestrzennego – proszę napisać mail –> biuro@urbanproject.pl z tytułem „Konsultacje dot MPZP i wyłączenia gr. l. z prod. leśnej” zawierający wszystkie materiały jakie dotychczas Pani zdobyła i opiszę Pani co można z fantem zrobić.
      Tematy związane z planowaniem i zagospodarowaniem są zbyt skomplikowane by odpowiadać na nie bez uprzedniego zaznajomienia się z dokumentacją.
      Pozdrawiam!
      Agn.P.

      VN:F [1.9.22_1171]
      Rating: 0 (from 0 votes)
      • Witam, 18 listopada br wysłaliśmy pod podany adres mailowy opis sytuacji oraz skany dokumentów, czy możemy prosić o odpowiedź, czy ten nasz mail doszedł?

        VA:F [1.9.22_1171]
        Rating: 0 (from 0 votes)
        • Szanowni Państwo, przekazałam temat do naszej pracowni urbanistycznej wraz z kontaktami – w piątek dowiem się na jakim etapie jest,
          przepraszam za opóźnienia w odpowiedziach,
          pozdrawiam,
          Agn. Puchyr

          VN:F [1.9.22_1171]
          Rating: 0 (from 0 votes)
          • Szanowna Pani Dyrektor,
            chciałam się „pochwalić”, że tak długo chodziłam do gminy, że chyba mieli mnie dość i sami napisali do autora MPZP ( przy okazji dowiedziałam się, że plany pisze dla gminy na zlecenie firma, która wygra przetarg, a ja naiwnie sądziłam, że pracownik gminy ). Autor planu odpisał, że miał na myśli…. powierzchnię i… sprawa się rozwiązała.

            VA:F [1.9.22_1171]
            Rating: 0 (from 0 votes)
            • A ja przed Sylwestrem uzyskałam u nas taką odpowiedź: „Dyrekcja Lasów podchodzi do sprawy obliczenia opłaty za wylesienie. Czasem proszą np o wskazanie ilości drzew i rodzaju oraz tzw. pierśnicy czyli średnicy liczonej na wysokości 1m od ziemi.
              Trzeba złożyć wniosek a Lasy Państwowe podadzą wymogi.” Więc dobrze, że skończyło się właśnie tak bo przed Nadleśnictwo byłoby o wiele wiele ciężej ;]
              Wytrwałość jest bardzo dobra w naszych urzędach – często opłaca się o wiele bardziej niż awantura, roszczenia czy sformułowania prawne.
              Gratuluję ;]!
              P.S. Przepraszam za nasze tempo, niestety mimo że jest nas teraz w biurze arche 6 a w urba 4 to cały czas mało i mało …

              VN:F [1.9.22_1171]
              Rating: 0 (from 0 votes)
  2. Jak bym miała kupę kasy powykupywałamby działki na obszarze natura 2000 i zrobila sobie prywatny rezerwat przyrody – to tak w ramach marzeń, że na mojej działce znajdę bogate złoża ropy naftowej ;)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • Słyszałam, że ostatnio (ktoś gdzieś – nie mogę pow. gdzie) sprzedał działkę z ropą w NATURA 2000) i wybudował za te pieniądze całą dużą nową chatę ;]

      VN:F [1.9.22_1171]
      Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl