Malowniczy wychodek -starodawna toaleta na swiezym powietrzu ;]

Wychodek zwany również wygódką czyli WC Minionych Lat

Po urlopowej przerwie krótka nota o Wychodku. Jak każdy wie jest to zewnętrzna forma przydomowej instalacji sanitarnej 2w1 (szambo plus toaleta). Nie jest to najstarsza forma wychodka, gdyż nie zaobserwowałam serduszka wyciętego w desce obudowującej otwór „szamba”. Serduszko owo miało przeznaczenie anatomiczne, niektóre wychodki miały również  klapę w kształcie serca i serce w drzwiach pełniące funkcję judasza. Sama słodycz stworzenia!

Zastanawiam się, czy dzisiaj wygodnie byłoby nam przechadzać się na zewnątrz do toalety??
Wychodki ze zdjęcia są całkiem nowoczesne, mają bowiem deskę klozetową z plastiku, drzwi z płyty z klamką oraz wentylację w formie kratki umieszczonej nad drzwiami. Przez dyktę umieszczoną na ścianach jednak oraz szczelne drzwi z płyty pilśniowej w wychodku tym nie ma przewiewu i smród jest nieco bardziej dotkliwy niż zazwyczaj. Niegdyś wychodki zbite były z desek (jak stajnia) posiadały więc naturalną wentylację (smród oczywiście był równie dotkliwy, bo nie opróżniano szamba beczkowozem, a mniemam ręcznie i prosto na „pole” albo do rzeki;] – Same piękności, nieprawdaż ?

Malowniczy wychodek -starodawna toaleta na swiezym powietrzu ;]

Malowniczy wychodek -starodawna toaleta na świeżym powietrzu ;] Źródło: własnePani Dyrektor Architekt

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.
.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapałki ze Skunksem ;] – Design Fun czy Marketing?

Przypadek Zapałek ze Skunksikiem jest po prostu nieziemski. Zachowam je w pudełku pamiątek "z życia" i mam nadzieję pokazywać będę...

Zamknij