Żeliwny piec – na jesień i wiosnę, do salonu czy sypialni – jak ogrzać dom/mieszkanie w chłodne wieczory?

Kilkadziesiąt lat temu żeliwny piec miała prawie każda rodzina. Popadł w niełaski kiedy mieszkania wyposażono w ogrzewanie z miasta, a kotły domów jednorodzinnych stały się bardzo wydajne. Jego kariera jako kuchenki do podgrzania herbaty czy usmażenia jajecznicy również skończyły się z chwilą spopularyzowania kuchenki gazowej.

Piec żeliwny zwany KOZĄ lub MORCINKIEM

 

Żeliwny piec – czy aby na pewno zasługuje na banicję? Jego mniejszą odmianą tzw. morcinkiem posługiwała się niegdyś biedota.
Dziś piec żeliwny powraca na salony, a im bardziej nawiązuje do swoich poprzedników, tym lepszy efekt kiedy wprowadzisz go do swego minimalistycznego salonu.

Morcinek Z racji tego, że wiosna nie narzuca się nam zbytnio przedstawiam pomysł na dogrzanie domu/mieszkania w dni tzw. przejściowe czyli wczesno-wiosenne i późno jesienne ;]

Dlaczego warto mieć piec żeliwny, a na co trzeba uważać – dowiedz się o morcinkach czy kozach co nie co:

 

  1. Produkuje ogromne pokłady ciepła. Żeliwny piec wytwarza ciepło o mocy od 3 do 15KW. Wszystko zależne jest od wielkości pieca i rodzaju używanego paliwa.
  2. Bardzo długo utrzymuje temperaturę. Raz rozgrzany piec żeliwny bardzo długo oddaje ciepło. Wiele godzin po jego wygaśnięciu materiał z którego jest zbudowany powoli oddaje zakumulowane ciepło.
  3. Można w nim piec, gotować podgrzewać. W piętrowym piecu można piec ciasta, gotować potrawy na płycie albo przechowywać je w szufladce „trzymającej ciepło”. Kto kiedykolwiek posiadał kaflową kuchnię do gotowania wie, że najsmaczniejsze potrawy gotowane są na żywym ogniu (najlepiej opalanym drewnem). Osobiście nie wiem dlaczego tak się dzieje, jednak nie da się temu zaprzeczyć ;]
  4.  Nie potrzebujesz komina aby go używać. Jeśli zakupisz żeliwny piec na biopaliwo nie musisz posiadać komina aby odprowadzać spaliny.
  5. Jest ekscentryczny. To, że nabiera popularności nie znaczy jeszcze, że każdy go ma. Jeśli postarasz się o dobry gatunkowo piec, albo uda Ci się kupić taki na targu antyków masz murowany efekt „wow” od każdego, kto odwiedzi Twój salon.
  6. Możesz mieć go nawet w małym mieszkaniu (odpowiednio mały – tzw. Morcinek) – malutkie morcinki na 4 nóżkach to dobry pomysł nawet do małego salonu – 20m2. Morcinek nie daje tyle ciepła, nie da się nim tym samym przegrzać mieszkania. Nie jest bardzo ciężki i przeważnie jest dość płaski – da się nim więc manewrować albo przestawiać z pokoju do pokoju w zależności od potrzeb. Nie ma też problemu z wniesieniem go na czwarte piętro.
  7. Zróżnicowana cena – od 1 000-10 000 i więcej. Morcinki na aukcji antyków znajdziemy już za 500zł. Piece produkujące do 10KW kupić można już za 1500zł.
  8. Używasz różne paliwo. W żeliwnym piecu możesz używać gaz z butli, gaz ze zbiornika, drewno (do tych musisz mieć przewód odprowadzający spaliny – komin), lub biopaliwo (jest to mniej wydajne, ale nie potrzebujesz komina)
  9. Brak konieczności zabudowy. Kupno kominka wiąże się z dużym przedsięwzięciem w zakresie jego obudowy/zabudowy. Kupując piec żeliwny podłączasz go do komina i od razu możesz cieszyć się ciepłem ognia.
  10. Zajmuje relatywnie mało miejsca. Żeliwny piec możesz postawić nawet na środku mieszkania – praktycznie nie zajmuje miejsca. Odmiany pieca żeliwnego pod ścianą nie wymagają żadnej dodatkowej aranżacji, a ogień w nich cieszy tak samo jak ogień w kominku.

Zobacz jak może wyglądać taki współczesny żeliwny piec!

 

Pamiętaj!

O TYM NIE MOŻESZ ZAPOMNIEĆ!

Piec żeliwny jest bardzo ciepły – nagrzany może nie sprawdzić się w mieszkaniu z małymi dziećmi

Piec żeliwny nie lubi szczelnie zamkniętego mieszkania – zatroszcz się o dobrą wentylację zanim zamontujesz piec produkujący dużą ilość KiloWatów!

Kominki w temacie ciepłego ognia w domu napisałam również o kominkach we wnętrzu amerykańskim, o plusach i minusach kominków z płaszczem, otwartym paleniskiem i zwykłych oraz o biokominkach ;] Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia i również nie może doczekać się wiosny pomimo tego, iż przed jej biurem rosną już przebiśniegi ;]

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl