Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

16 Kolorowych Inspiracji i Pomysłów Na Bardzo Mały Ogródek (2023)

Dlaczego każdy mały ogródek w Polsce wygląda tak samo? Może mamy za mało inspiracji, może czasu, a może jednak właśnie inspiracji ;]

Nie tylko zieleń w polskich ogrodach jest przewidywalna – jej rodzaj, układ, mała architektura która zieleni towarzyszy – wszystko to jest bardzo podobne. Dlaczego, skoro tak dużo pomysłów masz na wyciągnięcie ręki?

Nawet najmniejszy ogródek można wspaniale zagospodarować. Nie chodzi tutaj o rabatki, skalniaki czy klomby. POMYSŁ – to on przesądza o tym, czy Twój ogródek jest wyjątkowy.
Zainspiruj się więc i zobacz, jak robią to inni pomimo, że miejsca nie mają wcale dużo. Możliwa jest piękna zieleń w bardzo małym ogródku ;]

Mały ogródek – inspiracje!

Zapamiętaj:

1. Aby stać się właścicielem wspaniale zagospodarowanego patio należy wiedzieć, iż każdą nawet najmniejszą przestrzeń można z łatwością zagospodarować. Należy pamiętać o tym, by pozostawić miejsce do wypoczynku i miejsce dla roślinności oraz oddzielić je od siebie, aby utrzymanie patio nie pochłaniało zbyt wiele czasu.

2. Wysypanie części ogródka warstwą żwirku, a potem tłucznia skutecznie tłumi wyrastanie trawy w miejscach gdzie nie chcemy jej mieć.

3. Specjalne taśmy do przegradzania roślinności (dostępne w każdych sklepach ogrodniczych) zapobiegają mieszaniu się gatunków traw lub nadmiernej ich ekspansji.

4. Drewniane gęste ogrodzenie, lub ogrodzenie wiklinowe pomaga roślinom piąć się w górę i wypełniać pustą przestrzeń.

5. W polskim klimacie nie sprawdzają się meble ogrodowe zainstalowane na stałe. Pomyśl o meblach z kształtek kamiennych, wylewanych betonowych lub z kompozytu drewnopodobnego.

6. Drewniane ścieżki nie muszą być śliskie zimą lub w porach deszczu i słoty – zastosuj kompozyt drewniany, oszczędzisz sobie częsta konserwację i nie będziesz się ślizgać ;]

7. Uważaj na drzewa iglaste – szybko rosną, ale kiedy są już bardzo duże zagłuszają roślinność pod spodem, zakwaszają glebę opadającymi igiełkami, po kilku latach musimy się ich pozbyć i .. nie mamy już drzewa.

8. Zainwestuj w niskie odmiany drzewek. Jeśli chcesz jabłonkę zakup sadzonkę u sadownika – niską i przycięta. Pyszne jabłuszka z niej będą dodatkowym plusem ;]

8. Zawsze pamiętaj o tym które rośliny jak szybko i do jakiej wysokości rosną – zaoszczędzisz sobie karczowania buszu po kilku latach i powtarzania operacji „ogródek” jeszcze raz.

9. Zastanów się nad grillem. Polacy są mało tolerancyjni i jeśli jesteś posiadaczem ogródka typu patio przy szeregówce lub kondominium nie wszystkim może się podobać to, że w nim palisz czy wędzisz ;] Zamiast grilla możesz zbudować malutkie miejsce do grillowania z wysokim kominem. Komin sprawi, że zapachy z Twojego grilla nie będą dokuczać najbliższym sąsiadom i rozpierzchną się w powietrzu nim zdążą kogoś zirytować.

10. Ogródek zawsze powinien być zaprojektowany tak, by jak najmniej przy nim poprawiać i jak najmniej się nim zajmować (chyba, że jesteś hobbystą, nie pracujesz, albo relaksuje Cię praca przy roślinach). Zastanów się zatem nad dobraniem roślinności tak, by sprawiała Ci najmniej kłopotu, była w miarę samowystarczalna lub potrzebowała jedynie minimum Twojego zaangażowania. Pomoże obsypywanie roślin kamieniami, korą, zgniecionymi szyszkami i dobranie miejsc typu patio/ścieżki z właściwych materiałów we właściwych proporcach.

Pani Dyrektor Architekt ogródka nie ma, ale przed jej kamienicą był jeden niezagospodarowany betonowy krąg – 30zł na allegro, 15 min. pracy w ziemi i już wiosna jest również w moim „małym ogródku” ;] Polecam!

Zobacz także: Jak urządzić zieleń przed domem? – ZAINSPIRUJ SIĘ!

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Exit mobile version