Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Jak poradzić sobie z brakiem miejsca w kuchni? ORGANIZACJA – ułatwi Ci życie!

W poprzednich postach było już o modnej wyspie kuchennej, czy też kuchni dla prawdziwego mężczyzny . Dzisiaj trochę praktycznych inspiracji, które nie tylko funkcjonują, ale i wyglądają – czyli dobra organizacja miejsca w kuchni:)

Jak zaprojektować „trudne miejsca” w naszej nowej kuchni? Jak sprawić, by nie pochłonął nas bałagan i uporządkować naszą przestrzeń kuchenną?

Kuchniato miejsce, w którym można spędzić pół życia, krzątając się, układając, sprzątając, chowając…a i tak efektów nie widać. Pani Dyrektor nie spędza w kuchni więcej niż 10 minut dziennie. Nienawidzę tego miejsca bo nie gotuję ale kiedy patrzę na pięknie zorganizowane kuchnie u Inwestorów albo znajomych … mogłaby w sumie zmienić swój styl bycia i takiej świetnie zorganizowanej kuchni poświecić swojego cennego czasu nawet godzinkę ;];] Organizując miejsce zaoszczędzisz czas i Twój wysiłek. Wrażenie? Na pewno pozytywne:)  Poznaj przykłady rozwiązań, które pomogą Ci w codziennym użytkowaniu.

Zobacz jak wygląda pomysłowa organizacja miejsca w kuchni Twojego domu/ mieszkania!

Zamontuj w szafce separator, w którym pionowo poukładasz tacki, deski do krojenia i inne płaskie przedmioty. Dostępność i przejrzystość w jednym.

 Przykłady które wyszukałam może nie są idealnym przykładem mega-designu ALE przydadzą się jako inspiracje dla każdego Inspiracjowicza i da się je wprowadzić do KAŻDEJ kuchni która już istnieje – prosta i łatwa organizacja!

Niby zwykła szafka ale po jej otwarciu okazuje się że mamy jeszcze dodatkowe półeczki na drobniejsze rzeczy np. na przyprawy.

Masz zwierzaka? Nie wiesz gdzie mu zorganizować miejsce do posiłków? SKĄD JA ZNAM TEN KŁOPOT!!!
Ten pomysł pozwoli uniknąć sytuacji „walających się” pod nogami misek z jedzeniem. Wysuwasz, wsuwasz..proste, nieprawdaż?:-)

Ciekawy i designerski przykład na umieszczenie ociekacza na naczynia. Drewniany ociekacz zajmuje miejsce wzdłuż blatu, którego i tak nie wykorzystujesz. Swoją droGą – blat jest perfekcyjny ;] AŻ MIŁO!

SzufladyTe duże i te pojemne. Te, które cichutko wysuwają się z mebli, nie szurają, nie zaczepiają się o bałagan i przede wszystkim NIE TRZASKAJĄ!! Symbol nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Szerokie nawet na 120 cm. Tu pomieścisz nie tylko pojemniki z artykułami sypkimi ale nawet, garnki, patelnie, miski, sztućce. W tego typu rozwiązaniach prowadnice MUSZĄ być dobrej jakości, aby utrzymać zadany im ciężar… Może przydałby się system z cichym zamykaniem…?:-)

CARGOOczywiście mam na myśli Szafy Cargo. (Fajnie brzmi 0 przywodzi na myśl PKP ;];] )Działają na zasadzie szuflad, półki można dostosować do odpowiadającej nam wysokości. Zgromadzisz tu zapasy żywności suchej, przetwory, słoiczki, pojemniczki a może nawet rzadko używane kuchenne gadżety – na tych najwyższych i najgłębszych.

A tak wygląda Szuflada Cargo zorganizowana ;]

SpiżarniaA jeszcze lepiej – ukryta spiżarnia ;] (Pooglądaj inne ukryte miejsca dla domu jeśli temat Cię zaintrygował) Wielu z Was podczas projektowania ze mną domu indywidualnego pragnie mieć specjalne pomieszczenie które nazywałoby się „spiżarnia”. Często projektujemy to kosztem przestrzeni na korytarzu, „zadrzwiowania” przestrzeni naokoło strefy wejściowej albo kradniemy przestrzeń na drzwi do spiżarni z komunikacji kuchni. Bardzo często też, na samym końcu procesu projektowego, rezygnujecie ze spiżarni i machając ręką mówicie:

Aaaaa… nie muszę już mieć tej całej spiżarni.. Kupię sobie szafę albo będę przetwory chować w kotłowni lub garderobie korytarza.

Piękne, frezowane drzwi przesuwne…a za drzwiami…Ukryta spiżarnia! Sposób jak zagospodarować niepotrzebną wnękę i zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie produktów.

SzafkiNie te zwyczajne – TE NAROŻNE! Wszyscy wiemy jak ciężko jest wykorzystać przestrzeń w narożniku. Trudno dostępne miejsca, w których żeby coś „wydostać” trzeba wyciągnąć wszystkie garnki z przodu i dosięgnąć ukochana miskę, którą ledwo możemy dostać ręką…
Otóż są na to sposoby..:-) Niektórzy narzekają na systemy kręcące się dookoła. Są również inne rozwiązania – trzeba tylko poszukac i wydać więcej albo .. zaprojektować zlew w narożniku i po bólu :P

1. KARUZELA NAROŻNA – Obrotowy kosz w narożnej szafce zwany inaczej” karuzelą”, dzięki któremu masz łatwy dostęp do wszystkich garnków.

2. SZUFLADA NAROŻNA – Nie dość że szuflada, to jeszcze narożna! Szuflady są najbardziej powszechnym sposobem na łatwy dostęp do wyposażenia kuchni. Profesjonalne firmy meblowe na pewno maja takie rozwiązania w swojej ofercie. Zwróć uwagę jedynie na prowadnice, które pełnią kluczową rolę do sprawnego funkcjonowania szuflad.

3. KOSZE TYPU „MAGIC CORNER”Maksymalnie wykorzystują narożną powierzchnię. Jednopoziomowe, dwupoziomowe. Wybierasz system najbardziej odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

PEŁNI INSPIRACJI??  Zupełnie nie wiedziałam, czy temat spodoba się Wam. Nie mogę podzielić się z Wami wieloma osobistymi doświadczeniami w kuchni ponieważ jak na samym wstępie wspomniałam pomieszczenia tego nie używam dłużej niż 10 minut dziennie i głównie po to by … zrobić sobie herbatę (którą swoją drogą parzę wyśmienicie i kupuję tylko bardzo bardzo dobrej jakości we wszelkich rodzajach i odmianach) ALE – to nadal 10 minut ;]

PD Architekt pozdrawia Was ciepło późną i bardzo zimną nocną porą z .. Rzeszowa ;]

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.5/10 (6 votes cast)
Exit mobile version