Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

8 Domów – czy wiesz wszystko o tym, jak zbudować tani dom?

Za ten wpis zabierałam się od bardzo dawna. Pomysł 8 domów śni mi się po nocach i myślę, że zanim zbuduję swój dom, zbuduję co najmniej 8 domów ;] Pomysł polecam każdemu – nie trzeba być wielkim deweloperem aby sprostać takiemu zadaniu.

 

Każda budowa BARDZO absorbuje – dlaczego więc rozpoczynając budowę swojego domu nie zbudować równolegle kilku? Nie chodzi mi o zadanie dla początkującego mini-dewelopera o którym myślę ja. Chodzi o podjęcie wspólnego wysiłku budowania – kilka rodzin, kilka gospodarstw, kilka domów – jeden pomysł, jeden plac budowy – JEDEN CEL. Czy wiesz wszystko o tym jak zbudować tani dom?

Ciekawe? Dowiedz się dlaczego!

Houten – k. Utrechtu – planowanie zabudowy

 

Na początek w kwestii przemycania treści z kategorii „kaganek oświaty” krótka sprawa związana z marnotrawieniem przestrzeni. Na obrazku wyżej HOUTEN k. Utrechtu (Holandia) – na świecie nie marnuje się przestrzeni na byle co, byle jak i byle gdzie.
Kontynuując – sposób na zabudowę satysfakcjonującą architekta i inwestora, czyli budowanie estetyczne i ekonomiczne za razem:

JAK ZBUDOWAĆ TANI DOM?

IDEA BUDOWANIA W GRUPIE

 

1. CENA

Z obliczeń wynika, iż to 30% mniejszy koszt.
Dlaczego?

2. LOKALIZACJA

Na stronie 8 domów autor podaje, iż dzięki budowaniu grupowemu można zakupić działkę gdziekolwiek bez liczenia na media od sąsiadów, które docelowo podnoszą koszty działki, którą chcemy zakupić.

Jak jest na prawdę?

Jeśli na danym obszarze nie obowiązuje miejscowy plan, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy.
Należy pamiętać, iż wg. przepisów urbanista wydający decyzję o warunkach zabudowy rozpatruje obszar sąsiedni pod kątem tzw. dobrego sąsiedztwa czyli trzykrotną szerokość frontu działki. JEŚLI więc działka leży W SZCZERYM POLU – NIE UZYSKAMY WZ. 

Tak czy siak – wspólne zakupienie większej działki jest BARDZO OPŁACALNE.

 

3. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA

W grupie można pozwolić sobie na większą odległość dociągnięcia przyłączy. Poza tym – każdy płaci za swój odcinek, czyli – nie mieszkamy przy drodze, a cena przyłącza jest taka, jakbyśmy mieszkali „wzdłuż ulicy”.

Nie wiem, czy przypadek poniższy jest najlepszym z uwagi na ingerencję w środowisku i brak sąsiedztwa – kwestia sporna, niemniej jednak – przykład pokazuje, co w ideii budowania wspólnego najważniejsze.

Domy budowane grupowo – węgorzewo

4. ARCHITEKTURA

Danielowa Dolina – wizualizacja dla budynków projektowanych w grupie

 

5. URBANISTYKA – tzw. ład przestrzenny

Budowanie w grupie jest WSPANIAŁYM przykładem dobrej urbanistyki w małej skali!

Typ zabudowy ulicowej (usytuowanej wzdłuż ciągów komunikacyjnych) to prawdziwa zmora naszego kraju. Rozumiem, że tańsze przyłącza i dostęp do drogi.. ale ile minusów? Hałas, brud, smród i niebezpieczeństwo.
Budując w grupie zabudowa otrzymuje swój kameralny charakter, ma przestrzenie wspólne, dojazdy ze strefą uspokojonego ruchu i swój niepowtarzalny klimat (oczywiście nie mówię tu o domorosłych inwestycjach typu „jeden dom w gruszkach x 10 w min. ustawowej odległości od siebie i wszystkie ustawione w rządku” ).

Danielowa Dolina – zagospodarowanie całej działki

6. WSPÓLNA INICJATYWA

Może to na polskie warunki nietypowa korzyść, bo mamy złe wspomnienia po „komunie”.
Na świecie jednak praktykuje się to z wielkim powodzeniem.

Dlaczego?

KOSZTY – MNIEJSZE KOSZTY. Ten argument powinien przemówić do większości.
Jeśli argument kosztów jest niewystarczający to może KONTROLA – PEŁNA KONTROLA. Budując w grupie wiemy, jakich będziemy mieć w przyszłoćci sąsiadów i wraz z tym pewność, że nikt nie postawi nam Las Vegas za płotem. Wspólna inicjatywa jest również przyjazna dla otoczenia. Nie jesteś skazany na słaby pomysł dewelopera – Ty i pozostali Twoi przyszli sąsiedzi panujecie nad sytuacją – jest koncepcja, jest projekt, jest wasza wspólna aprobata.

 

POMYSŁ 8 domów mam ze strony http://8domow.pl/zaglądnij tam w poszukiwaniu większej ilości argumentów „za”, poczytaj literaturę tematu, zaprzyjaźnij się z ideą wspólnego budowania – to się opłaca ;]! Z tej strony pochodzą również ilustracje osiedli.

 

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia Pana z 8Domów i dziękuje za „zajawkę” ;]
Prawdę mówiąc – zaniedbuję ostatnio PD. Na poprawę powiem Ci, że po weekendzie będą u mnie świeże pomysły prosto z Brukseli ;]

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.7/10 (15 votes cast)
Exit mobile version