Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Kąt dachu – niski czy wysoki? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 9z15

Dobór odpowiedniego kąta nachylenia dachu to kolejny z aspektów jakie chciałam poruszyć w tej serii wpisów. Kąt dachu wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale również na komfort użytkowania pomieszczeń umiejscowionych pod samym pokryciem. Od nachylenia połaci będzie zależał również dobór pokrycia i późniejsza eksploatacja domu. Po więcej szczegółów dotyczących tematu zapraszam Was do dalszej części wpisu!

O dachach dowiedzieliście się już co nieco z poprzedniego wpisu z tej serii Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 5z15 Dach płaski czy spadzisty. A dzisiaj nieco więcej o dachach skośnych, a dokładniej o kącie ich nachylenia.

Od czego zależy kąt nachylenia połaci?

Wysoki kąt nachylenia dachu – dachy o kącie 35-60 stopni

Zalety

Wady

Niski kąt nachylenia dachu – dachy o kącie poniżej 30 stopni

Plusy

Minusy

Niski kąt dachu czy wysoki? – podsumowanie

Reasumując jak sami widzicie obydwa rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety. Ale ale zwróćcie uwagę, na to, że wszystko jest zależne od konkretnej sytuacji. Dlatego na koniec przedstawię Wam kilka przykładów które jeszcze lepiej (mam nadzieję ;P) zobrazują Wam zależności pomiędzy konkretnym budynkiem na kątem nachylenia jego połaci.

Domy z poddaszem użytkowym

Dom z poddaszem + wysoki kąt dachu
Przy odpowiedniej wysokości ścianki kolankowej mocno spadzisty dach pozwala nam wykorzystać jak najwięcej przestrzeni na poddaszu pod funkcję użytkową. ALE Przy źle dobranej ściance kolankowej, to znaczy zbyt wysokiej, bryła domu będzie mocno przysadzista.

Wysoki kąt dachu w domu z poddaszem. Jak widzicie dach nie dominuje w bryle budynku, a przestrzeń poddasza w sporej części może być wykorzystywana użytkowo.

Dom z poddaszem + niski kąt nachylenie połaci
Chęć zastosowania małego spadu dachu w domu z poddaszem użytkowym będzie wiązała się z koniecznością zastosowania wysokiej ścianki kolankowej. Co znacząco wpłynie na bryłę budynku na jej niekorzyść. Natomiast przy niskiej ściance kolankowej poddasze w dużej mierze będzie nieużyteczne, przez zbyt małą wysokość znajdujących się tam pomieszczeń.

Domy dwukondygnacyjne

Dwie kondygnacje + dach o niskim kącie nachylenia
Przy budynkach o dwóch pełnych kondygnacjach jednym z najlepszych rozwiązań jest niski kąt nachylenia połaci (lub dach płaski). Wtedy powierzchnia nieużytkowa pod dachem jest stosunkowo mała, a pokrycie dachowe nie dominuje nad bryłą budynku

Tutaj mamy przykład połączenia dwóch kondygnacji i niskiego kąta dachu, dzięki czemu dach nie dominuje nad resztą bryły.
Sytuacja podobna, również dwie kondygnacje o pełnej wysokości połączone z niskim kątem dachu.

Dwie kondygnacje + dach o wysokim kącie nachylenia połaci
Stosując dach o wysokim kącie nachylenia połaci tracona jest ogromna ilość powierzchni nieużytkowej pod dachem. Ponadto przy wysokim budynku pojawienie się jeszcze wysokiego dachu wpłynie mocno niekorzystnie na wygląd budynku.

Domy parterowe

Dom parterowy + niski kąt dachu
Połączenie idealne, podobnie jak w przypadku dwóch pełnych kondygnacji pod dachem będzie „marnowała się” mała powierzchnia nieużytkowa. A sam dach będzie idealnym wykończeniem budynku, nie dominując na architekturą budynku.

Dom parterowy + wysoki kąt dachu
Sytuacja kiedy po pierwsze, marnowany byłby ogrom powierzchni pod dachem. A po drugie, bryła budynku traciłaby na swoim horyzontalnym charakterze charakterystycznym dla domów parterowych.

Jak Wam się podoba taka tematyka wpisów? Dajcie znać w komentarzach. Tymczasem cieszcie się wiosną, która zawitała do nas. Zaglądajcie również na mojego Facebooka i Instagram, gdzie znajdziecie więcej inspiracji i co nie co mojej codzienności :)

Zobacz również:

A może zainteresuje cię filmik o płaskich dachach? Obalamy mity i stwierdzamy fakty! Zobacz nasz filmik na YouTube!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Exit mobile version