Niezwykłe Drzewa w Singapurze

Dziś Pani Dyrektor zabierze Cię do… Singapuru. A dokładniej, do pewnego tajemniczego ogrodu…:) Zainteresowały mnie szczególnie super-drzewa. Są one kolejnym przykładem cyber-architektury rodem z Avatara :]

Kojarzysz pewnie podobne konstrukcje z naszej architektury przemysłowej, podobne formy widzisz i u nas – to np. wieże ciśnień. Wiesz, że można wybudować podobne jedynie w celu .. – zobacz do czego służą ;]

W Singapurze powstał bardzo ciekawy projekt przyczyniający się do rozwoju nowej części miasta obok Zatoki Marina.

niezwykłe drzewa

Panorama z Biomami-szklarniami o mega-drzewami w tle

Projekt ten miał na celu stworzenie zielonej przestrzeni w sercu miasta i szybko został okrzyknięty ogrodniczym niebem. Jest to niezwykły ogród o powierzchni 250 akrów otwarty dla mieszkańców miasta, którzy mogą tam spacerować wśród licznych parków, ogródków, mostów i roślin. Konkurs na największy projekt ogrodowy na świecie wygrało biuro architektoniczne Grant Associates.

Drzewa są gigantycznymi żelbetowymi słupami a sam ogród wielkim systemem solarnym, który pozyskuje naturalną energię dla całego założenia (7 drzew ma zamontowane panele solarne). Sztuczne drzewa mają wyskośc od 25-50m. Baldachimy wieńczące drzewa ważą od  20 do 85 ton.

Dwa biomy, w których klimat jest starannie kontrolowany, mają powierzchnię 4 boisk do piłki nożnej i są domem dla ok. 220,000 roślin z każdego kontynentu. Odpadki roślinne w jednym z biomów napędzają ogromną turbinę parową, która generuje energię elektryczną potrzebną do kontrolowania klimatu wewnątrz biomu.

drzewa_w_singapurze_bioarchitektura_zieleń_ogrody_w_miescie_5

Wnętrze biomu – gigantycznej szklarni na zieleń

Głównymi atrakcjami tego miejsca są dwa ogromne biomy oraz oczywiście, wspaniałe drzewa widoczne poniżej:

Pień oplatają różowe metalowe konstrukcje, wokół których rosną prawdziwe, zielone rośliny, a rozległa korona z białą głowicą to różowe i zielone stalowe pręty imitujące gałązki.

Niezwykłe drzewa w Singapurze!

drzewa_w_singapurze_bioarchitektura_zieleń_ogrody_w_miesci1

Projekt koncepcyjny założenia. Dominuje w nim wertykalna zieleń, feria gatunków, barw, natura…

drzewa_w_singapurze_bioarchitektura_zieleń_ogrody_w_miesci4

Mega-ogród podczas budowy

drzewa_w_singapurze_bioarchitektura_zieleń_ogrody_w_miescie_3

Sztuczne drzewa z mega-szklarnią w tle – budowa

Ogromne super-drzewa przy Zatoce Marina w Singapurze.

Ogromne super-drzewa przy Zatoce Marina w Singapurze. Z założenia ogród miał stać się największym miejskim ogrodem na świecie.

Tajemniczy ogród w Singapurze.

Tajemniczy ogród w Singapurze – na terenie złożenia w wieklich sklarniach i żelbetowych drzewach rosnąć ma najwięcej najróżnordniejszej roślinności.

Niezwykłe miejsce pełne zieleni w sercu miasta.

Niezwykłe miejsce pełne zieleni w sercu miasta. Na kładkach, podestach i tarasach drzew w Marina South na co dzień przebywają turyści i mieszkańcy. Platformy są wynajmowane po godzinach na różne prywatne uroczystości i wydarzenia ;]

Projekt ogromnego parku nad Zatoką Marina w Singapurze.

Projekt ogromnego parku nad Zatoką Marina w Singapurze jest kwestionowany przez wielu i przez wielu uważany za wyraz postępu ;] Po jakiej Ty jesteś stronie??

Ten projekt to niebo dla miłośników zieleni i botaników :)

Ten projekt to niebo dla miłośników zieleni i botaników :) Długie kładki piesze łączące drzewa to dobre miejsce na podziwianie złożenia w pełnej okazałości.

Niezwykłe drzewa stworzone przez człowieka.

Niezwykłe drzewa stworzone przez człowieka.

Ogromny biom widoczny między dwoma super-drzewami.

Ogromny biom widoczny między dwoma super-drzewami. Energia pochodząca w systemów solarnych umieszczonych na siedmiu z drzew zasila również instalacje w tych ogromnych mikrośrodowiskach.

Super-drzewa sięgają nieba tak jak wieżowce widoczne nieopodal.

Super-drzewa sięgają nieba tak jak wieżowce widoczne nieopodal.

Super-drzewa z bliska są jeszcze bardziej niezwykłe.

Super-drzewa z bliska są jeszcze bardziej niezwykłe – tu widzisz nie do końca porośniętą jeszcze konstrukcję pod zielone nasadzenia.

Ogród w Singapurze nawet nocą wygląda pięknie.

Ogród w Singapurze nawet nocą wygląda pięknie.

Teraz nie pozostaje Ci nic innego jak tylko wsiąść w samolot i polecieć do Singapuru :) Niedawno bilety tam były całkiem tanie, teraz już nie ale okazja nadarzy się z pewnością nie jeden raz ;]

Podróżowanie to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu. Jeśli pozostajesz w jednym miejscu Twój horyzont jest oraniczony do niewielkiego pola w którym żyjesz. Podrużując istotnie go rozszerzasz –  patrzysz na nowe, widzisz jak budują inni, jak inni projektują, jak mieszkają, żyją i przenosisz dobre pomysły podpatrzone u nich na swoje małe poletko. Tak rozwija się nie tylko cały świat – tak rozwijasz się Ty jako jednostka i nabierasz doświadczenia połączonego z dystansem – Fajne, prawda?

Pani Dyrektor Architekt ;] …na babie lato nie ma już rady …

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 4.7/10 (3 votes cast)
Niezwykłe Drzewa w Singapurze, 4.7 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. słownik ortograficzny

  seriooo? wydaRZEnia przez Ż…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Z serii „nie mam się czego czepić to zabłysnę znajomością ortografii” ;] W tym samym zdaniu było też „na codzień” – rozumiem, że było za trudne do zauważenia ;* Dzięki za korektę!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
 2. Co prawda to prawda.. (temat jest ciekawy i przerażający w jednym..)

  W Cyber-architekturze widzę jednak również prąd który płynie w dobrą stronę. Myślę o giga zielonych i eko-friendly projektach. Póki co większość z nich jest na papierze ale zapowiadają się obiecująco. Chyba nie mam jeszcze tego posta w kalendarzu tylko na myśli..
  Segregując Serie w nowym serwisie z pewnością ogarnę temat wielkoskalowych zielonych miast i napisze o tym.

  Natura jest piękna ale niestety niewygodna do mieszkania (stąd mamy domy i wyasfaltowane miasta). Powroty do natury są pożądane z drugiej jednak strony myślę, że muszą być bardzo wyważone – nie nadajemy się już na etap "pod namiot" czy do lepianki. Miasta o których napiszę są niezłym kompromisem ;] (jak w każdym związku…)
  Pozdrowienia!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Paweł Prokopowicz

  To robi, nawet musi robić wrażenie, ale dla mnie to swego rodzaju symbol hipokryzji cywilizacji człowieka. Dostaliśmy bezcenną, idealnie zaprojektowaną i piękną florę i faunę, po czym bez większych skrupułów ją w sposób nieodwracalnie zniszczyliśmy, często nawet w minimalnym stopniu nie wykorzystując jej dobrodziejstwa, a następnie próbujemy ją w sposób sztuczny, nienaturalny odtworzyć, zaprojektować i odbudować coś co mieliśmy już wersji doskonałej. Mimo na pozór atrakcyjnego wyglądu, jakoś smutno mi jak to widzę.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl