Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Nowoczesny budynek przemysłowy Ep. 2z10, czyli nowoczesne projektowanie-Fabryka oliwek w Chile

Nowoczesnybudynek przemysłowy to to z pewnością jest;] Jednak dla nas jest to temat o tyle egzotyczny, o ile u nas takie budynki po prostu nie powstają. I nie chodzi o te nowoczesne obiekty przemysłowe (one na razie nie powstają, ale mogą), tylko o sam rodzaj fabryki, którą Wam tutaj zaraz przedstawię. Poznajcie

Nowoczesny budynek przemysłowy czyli FABRYKA OLIWEK W CHILE.

Już teraz wszystko jasne prawda? Otóż ze względu na panujący w Polsce klimat oliwek u nas nigdy nie było, nie ma i raczej nie będzie. Jeśli nie będzie oliwek, to nie będzie fabryk oliwek jak ta z przykładu poniżej??

Ale ale! Przecież wszyscy doskonale wiedzą, że nie po to się odwiedza Panią Dyrektor ;];] Odwiedza się mojego bloga aby się zainspirować! Bo inspirować można się zawsze ;] a fabryka oliwek w Chile jest idealnym przykładem do inspiracji i całkiem śmiało transponować można tę stylistykę na rodzimy grunt a dokonywać pod jej dachem .. przerobu ziemniaków czy fasoli.. A może jabłek? 

Zwłaszcza, że temat idealnie wpasowuje się w naszą serię pt. „Nowoczesne budownictwo przemysłowe”. Z serii tej pojawiły się już posty o:

  1. Wpis o siedzibie ArcelorMittal w Hiszpanii.
  2. Nasze oliwki
  3. Spalarnia w Roskilde – na którą jeszcze chwilkę poczekacie ;]

Teraz natomiast pora na naszą FABRYKĘ OLIWEK W CHILE!

Architektem, który zaprojektował tę fabrykę jest Guilermo Hevia oraz jego pracownia GH+A Architects. Fabryka położna jest w Chile około 200 km na południowy- zachód od stolicy państwa –  Santiago, nieopodal miasta La Estrella. Inwestorem założenia jest firma Olisur. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstały pola z uprawami oliwek. Ten nowoczesny budynek przemysłowy został tak zaprojektowany, aby w jak największej mierze wykorzystywać naturalne doświetlenie oraz wentylację grawitacyjną. Słusznie prawda? U nas podobne rozwiązania nazywane są wiążą się z tematem zrównoważonego rozwoju i rozwiazaniami pro-eko.

Jeżeli już przy zrównoważonym rozwoju jesteśmy to prezentowany budynek posiada inne cechy przemawiające za tym, że w myśl tej IDEI został zaprojektowany i wykonany. Mianowicie materiał.

Drewno – to głównie jeden z tych surowców, które tutaj zauważymy i to na pierwszy rzut oka. Dlaczego? Bo jest przyjazny dla odbiorcy, ciepły i lekki zarazem, nieszkodliwy dla zdrowia, poza tym dobrze wpasowuje się w trochę pustynny krajobraz lokalizacji, w której usytuowany został budynek. Drewno stanowi tutaj „ubranko” dla betonowej konstrukcji hali. Ważne są również nieregularne podziały z pasów jasnego drewna w całej elewacji budynku. Zaraz się przekonamy skąd się one wzięły ;];]

Oprócz drewna zauważymy tutaj mnóstwo szkła – to dość nietypowe jak na obiekt przemysłowy, ale bardzo typowe kiedy mamy NOWOCZESNY budynek przemysłowy ;]

 Środowiskow którym znajduje się omawiany przeze mnie dzisiaj, nowoczesny obiekt przemysłowy, FABRYKA OLIWEK W CHILE, jest dosyć specyficzne dla tego regionu – pustynne (a może bardziej stepowe;]), suche powietrze, mało roślinności, rozległe krajobrazy. Pomyśleć by można, że ciężko zaprojektować tu taki budynek, który dobrze wpisze się w otoczenie. Architektowi z Santiago świetnie się to udało ;]

Niska, zwarta bryła budynku, obłożona drewnem w kolorze otaczającej zewsząd ziemi, z podziałami na elewacji w rytmie nieregularnych podziałów ziemi skibami stanowi jakby integralną część tego miejsca. Nie dominuje, nie krzyczy, nie zaburza – JEST IDEALNA!

Teraz na chwilę przeniesiemy się do WNĘTRZA budynku, żeby nie było, że to taka ściema z tą fabryką. W środku znajduje się zarówno część administracyjna jak i produkcyjna. Zobaczycie, że nowoczesny obiekt przemysłowy może być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny!

Jak zawsze, dla osób, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej, przygotowałam zestawienie RYSUNKÓW TECHNICZNYCH, aby każdy mógł sobie podglądnąć i zobaczyć jak projektant rozwiązał niektóre kwestie.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU

RZUTY

 

ELEWACJE

PRZEKROJE

ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE 

Nie uwierzycie chyba ale ..

A oto inspiracja twórcy obiektu!

Drewniane chatki z wiosek w Chile;] Jak widać czasami nie potrzeba wiele, aby powstało coś niesamowitego. P.S. Niżej zamieszczam Wam jeszcze wstępne szkice obiektu;] Patrząc na nie – kto by powiedział, że to tak fajnie będzie wyglądać;]

PD Architekt pozdrawia Was ciepło i pakuje się do Warszawy ;] Miłego poniedziałkowego wieczoru!

 

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Exit mobile version