Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Piękna polska – Stary Browar w Poznaniu – Rewitalizacja/Przebudowa na szóstkę!

IndustrialnieO Starym Browarze w Poznaniu piszę Wam dlatego, że jest to jeden z piękniejszych obiektów postindustrialnych kompletnie zrewitalizowanych i znajdujących się na terenie naszego pięknego kraju. Miałam przyjemność wystąpić jako prelegentka na BlogConference Poznań i w jednym z pięknych wnętrz Browaru opowiadać o tym kim jestem i co robię. Starym Browarem jestem zachwycona. Szczególnie dlatego, że wiem ILE pracy i ILE pieniędzy poświęcono na wskrzeszenie go do życia.

Stary Browar w Poznaniu – wejście główne

Dziedziniec wewnętrzny Starego Browaru z piękną stalową konstrukcją zadaszenia.

HistoriaOpowiem Wam na początek trochę historii samego budynku. Poznański Stary Browar to niegdyś faktycznie był browar. Jeden z wielu założonych przez niemieckiego piwowara Hugger’a. Zniszczony w dużym stopniu podczas II wojny światowej, zaczął stopniowo podupadać. Podobny los spotykał wtedy wiele innych budynków. Dopiero w 1998 roku, działki na których sytuowany był browar oraz działki przyległe zostały wykupione przez jednego z polskich biznesmenów. W tym momencie rozpoczęła się rewitalizacja browaru to właśnie działanie dało mu szansę na drugie życie. Teren uprzątnięto, a następnie udostępniono teatrom, które coraz częściej wykorzystywały fabryczne ruiny do wystawiania rozmaitych sztuk, m.in. „Makbeta”, „Koriolana” czy „Carmen”.

Elewacja Starego Browaru od deptaka na ul. Kościuszki.

Masywne wejście boczne do budynku Starego Browaru od deptaka na ul. Kościuszki.

Przepiękna przewiązka łącząca zespół budynków Starego Browaru.

2002W 2002 rozpoczęła się budowa pierwszego etapu Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar. Za projekt rewitalizacji Starego Browaru odpowiadało poznańskie Studio ADS. Pierwszy etap ukończono w listopadzie następnego roku, a pół roku później zakończono prace nad Dziedzińcem Sztuki. Jednym z ważniejszych rozwiązań i idei wprowadzonych do tego obiektu było połączenie funkcji komercyjnej i handlowej z funkcją kulturalną. Przez takie założenie społeczeństwo miało mieć ułatwiony dostęp do kultury oraz jej ośrodków. 2007W 2007 r. oddano kolejne skrzydło Starego Browaru, przez co powierzchnia całkowita obiektu została podwojona (obecnie ok 130 000 mkw), a przeszklenie wewnętrznego Dziedzińca pozwoliło na użytkowanie go przez cały rok.

Nadbudowa dwóch kondygnacji jako dobry przykład połączenia materiałów.

Elewacja Browaru od ul. Ratajczaka.

Wejście do hotelu Blow Up Hall miszzącego się w Starym Browarze.

Nagrody:

2005 r. Najlepsze Centrum Handlowe w Europie (kategoria obiektów o średniej wielkości) przyznane przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych.]

2005r. Najlepsze Centrum Handlowe na Świecie – ICSC – (kategoria obiektów handlowych o średniej wielkości) przyznane przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych.

Koszt budowy Starego Browaru wycenia się na 130 milionów euro. Jak myślicie, czy było warto ?? (Mam nadzieję, że dla Was również jest to pytanie retoryczne :P)

Faktura fragmentu nowej elewacji Browaru.

Połączenie trzech materiałów – gładkiego szkła, sfalowanej stali i czerwonej klasycznej cegły.

Tyły Browaru to rozległe tereny zieleni. Taki obiekt w mieście zasługuje na 6 + i naśladowanie – idei i sposobu realizacji!

DetalNa sam koniec – wszystkiemu winny jest DETAL!

Detal i jeszcze raz detal (albo dla kontrastu kompletny jego brak przy arch. minimalistycznej) to on nadaje smaku architekturze!

PD Architekt pozdrawia Was i zaprasza na kolejny wpis – tym razem o urywkach z wnętrza galerii handlowej Starego Browaru. 

Wejdź na nasz kanał na YouTube po więcej projektów naszych domów.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Exit mobile version