Poziomica – kiedy, jak i gdzie jej używać

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat ważnego przedmiotu, niezbędnego przy każdej budowie, czy remoncie- POZIOMICA. Jak wszyscy doskonale wiecie, jest to przyrząd niezbędny w budownictwie i nie tylko, niemniej jednak, wielu z Was ma problem z jej obsługą, dlatego dzisiaj specjalnie dla Was przygotowałam małą ściągawkę na ten temat.

 

Poziomica – kiedy, jak i gdzie jej używać

 

Jeśli ‚ekipa remontowa’ nie ma ze sobą poziomicy, poziomicy i jeszcze jednej poziomicy – KUPUJEMY JĄ czym prędzej i przeszkalamy w używaniu tego wynalazku. Jeżeli źle przeszkolicie ‚ekipę’ – będzie na Ciebie – ryzykujesz  obwinieniem siebie za całą masakrę, którą ewentualnie zrobili Ci w mieszkaniu, ALE – jeśli ‚ekipa’ nauczy się używać poziomicy – istnieje szansa na to, że mieszkanie nie będzie totalną porażką wykonawczą. W czasie remontu, jest to niezbędnik każdej fachowej ekipy remontowej, która dba o to, żeby wszystko w Twoim mieszkaniu było dopracowane! Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy takową posiadają, a jeżeli nie, samemu pilnować, żeby wszystko było jak należy z równością np. ścian, które nieprawidłowo wypoziomowane sprawiają potem wiele kłopotów.

Na rynku istnieje wiele możliwości wyboru poziomicy ( zwanej niekiedy poziomnicą) w zależności od potrzeb. Wyróżniamy m.in. poziomice

  • wężowe– pozwalają na ustalenie równego poziomu, pomiędzy oddalonymi od siebie obiektami
  • cyfrowe– idealna do precyzyjnych prac, ponieważ jest bardzo dokładna
  • libellowe– posiadają pęcherzyk powietrza zanurzony w ampułce z cieczą
  • laserowe– najnowocześniejsza, pozwala zarówno na odczyt poziomu, jak i wyznaczanie równych kątów
  • dwuetowe– pozwala na odczyt pod wieloma kątami

W zależności od rodzaju poziomicy, element poziomujący może być różny. Może to być np. pęcherzyk powietrza, wiązka lasera, czy też woda.

Bardzo przydatna jest poniekąd wiekowa już poziomica wodna, złożona z systemu dwóch rurek wypełnionych cieczą, tworzących swoisty układ naczyń połączonych.

Jak jej używać? To bardzo proste- przykładamy poziomice, do dwóch punktów i sprawdzamy poziom wody na podziałkach- dążymy do tego, aby był równy. Po wyrównaniu poziomu wody w obydwu naczyniach, mamy pewność, że są one równe :] Stosując ten rodzaj poziomicy, możesz określić poziom na elementach odległych od siebie nawet o 10 metrów!

Jak widzicie, poziomica nie jest skomplikowanym urządzeniem, mogą z niej korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Powodzenia!
Pani Dyrektor

 

ZOBACZ TAKŻE

PROJEKT TYPOWY A PROJEKT INDYWIDUALNY- ZNAJDŹ RÓŻNICĘ

JAK WYBRAĆ, ZAPROJEKTOWAĆ I ROZPLANOWAĆ DOM SWOICH MARZEŃ

PIERWSZE SPOTKANIE ARCHITEKT- INWESTOR- JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 1.3/10 (9 votes cast)
Poziomica - kiedy, jak i gdzie jej używać, 1.3 out of 10 based on 9 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy Każdy Powinien Mieć Własny Dom?

  Wyobraź sobie taką scenkę: Kolorowe tytuły gazet, banery, chorągwie, kampania polityczna i wielki mentor na podium krzyczy: - Każdy...

Zamknij