Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Prosty rzut takiego domu, który chcecie mieć, ale Wam nie wychodzi…

No właśnie – zawsze jest, ale… ;] W tym poście nie będzie łatwo i przyjemnie – znów będę się czepiać …  tylko … się rozkręcę ;]

Grałam sobie spokojnie w Assassins Creed III. Zatrzymałam Conora u Davenporta i nagle wpadło mi do głowy, że willa Davenporta to ŚWIETNY DOM! Przeszłam się więc Conorem po nim w celach poznawczych i olśniło mnie, że napiszę Wam post,a w nim pokażę prosty rzut dla średniego (dużego) domu jednorodzinnego! Właściwe dom ten w jego rozplanowaniu jest typowy dla anglosaskich projektów z tamtych czasów.

***

A Simple Project of A Nice House

I would like to show you Davenport’s villa from Assassins Creed III.  It’s quite big, but not expensive; it’s a perfect plan of a good, simple villa with enough space for all necessary rooms and places, see it yourself!

Co w rzucie domu który chciałam Wam pokazać urzekła mnie? PROSTOTA. Dosłownie nic dodać nic ująć no i nie ma wszechobecnej polskiej projektowej nudy! Postanowiłam szybko naszkicować Wam ów rzut. Taki rzut domu to niemal idealne rozwiązanie dla średniej wielkości domu.

Rzut willi Davenporta ma:

  1. Dwie kondygnacje – parter i piętro (i strych tyle że pomijam go w poście)
  2. Prostokątną zwartą bryłę (tak – ma część dla służby, ale to też pomijamy)
  3. Można opcjonalnie mieć do niego taras przy sypialni lub z lounge’u – miejsca wypoczynku którego bardzo brakuje naszym polskim domostwom – szczególnie tym nowo projektowanym!
  4. Foier (wejście), hall, sień czy jak go zwał – w tym projekcie jest otwarte – czytaj przestrzeń ma dwie kondygnacje. Powoduje to piękne doświetlenie wejścia i podniesienie standardu domu.
  5. Ładne reprezentacyjne schody (tak wiem, to nie schody z mody na sukces, ale mówimy o domu 300m2 nie 3000 ;]). Schody takie mają również zaletę następującą – nie zagracają przestrzeni domu jak typowa klatka schodowa na której obracasz się jak cyrkiel na kartce)

Prosty rzut domu na przykładzie Willi Davenporta ;]

Szkic parteru i piętra domu – willi Davenporta (tak, tak – mieniony przeze mnie trochę, ale idea jest ta sama!)

Jeśli lubisz ciekawe rzuty przeglądnij wpis o amerykańskich rzutach domów, jeśli zaś lubisz historyczne aranżacje przestrzeni dział „domy historyczne” jest właśnie dla Ciebie!

Zanim pokażę Wam kilka zdjęć z gry – ujęć na których widać zagospodarowanie przestrzeni powiem klika słów o „ALE” które pojawiło się w tytule.

Statystycznie większość inwestorów pragnie mieć dom TANI MAŁY i WYGODNY a na dodatek chciałby móc zmieścić w nim dosłownie WSZYSTKIE możliwe pomieszczenia. Jak wiecie, tego nie da się zrobić. Jest ALBO dom w którym da się zmieścić słonia w karafce ALBO dom który jest kopią M3x2 w bloku i paskudną zadrzwiowaną karykaturą domu.

Niestety 90% z Was odnoście projektu MAŁEGO DOMU ma wymagania takie jakie spełnić może DOM DUŻY! Umówmy się, że sypialnia na 8m2 w domu jednorodzinnym to koszmar z mieszkania w bloku 2.0

Narysowałam dla Was dom Davenporta bo kiedy podejmujecie się inwestycji chcielibyście mieć przeważnie właśnie taki dom, a kończy się na czymś czym ciężko nawet się pochwalić…

Przeanalizuj dobrze ten rzut. Na oko to 300 metrowy dom – zmieniłam willę troszkę dostosowując ją do XXI potrzeb domu stąd np łazienki. (Willa Davenporta to było max 500m). Zobacz, jaki zgrabny, jaki prosty!

Zobacz, jak miło i przyjemnie jest mieć prosty układ pomieszczeń w domu – nie żadne mysie zakamarki, dziurki, korytarzyki, podcięcia, drzwiczki i inne niewiadomoco. Jeszcze bardziej denerwują mnie drzwi 45stopini „bo na 1,5 metrowej klatce nie mieści się wejście do 6 pokoi…

Albo rybka albo pipka moi drodzy. Albo DOM jest MAŁY I TANI i jego przestrzeń ogranicza się do NIEZBĘDNEGO MINIMUM czyli żegnamy się z mrzonkami o saunie i jaccuzi, o spiżarni, o składziku, o garderobach i łazienkach w pokojach ALBO dom jest DUŻY i mieścimy w nim wszystko co wyżej wymienione i robimy podwójną gwiazdę w salonie!!

Nic to: oglądajmy zdjęcia z willi Davenporta ;] (Oczywiście styl wnętrz nas nie obchodzi kto gra wie, że dom jest w trakcie remontu na tym etapie więc tego się nie czepiamy) – chodzi o zamysł – ideę przewodnią.

PD Architekt pozdrawia i życzy głębokich przemyśleń i porządnej weryfikacji Waszych zamierzeń inwestycyjnych!

Kliknij po wiedze z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.0/10 (2 votes cast)
Exit mobile version