Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Przebudowa Ep.10-Nowoczesna Szeregówka-zabudowa nierozumiana

Dawno temu chciałam napisać na temat szeregówek. Post leżał w szkicach, prawie o nim zapomniałam, dziś wygrzebałam go z otchłani i chciałam wskrzesić do życia.

Zabudowa jednorodzinna w naszym pięknym kraju jest koszmarna. Dlaczego? Właściwie głównym powodem tego jest jej rozproszenie. Rozproszenie idzie łeb w łeb z brzydotą. Rozproszenie wzmaga przestrzenny chaos, podkreśla kurioza, uwidacznia błędy. Może i symetria jest estetyką głupców ale już rytm i porządek może być wstępem do … no właśnie – a co z sytuacją w której rytm powtarza brzydotę, powiela ja w nieskończoność, kopiuje po długości … Filozofuję ;P

Dlaczego w dzisiejszych nowoczesnych projektach zabudowy szeregówka jest najbardziej pomijanym typem zabudowy? Nie dlatego że jest nieekonomiczna, nie dlatego, że jest niepraktyczna, nie dlatego, że nie ma na nią popytu. Może dlatego, że uważamy ja za relikt przeszłości? Relikt lat 70-80tych? W internecie  bardzo brakuje dobrych projektów dla szeregówek. W miastach roi się od tych które wyglądają jakby powielały zaczepione ze sobą domy typowe z katalogu …

Chciałabym dziś pokazać Wam bardzo dobrą i bardzo pomysłową nowoczesną przebudowę starej wiktoriańskiej zabudowy szeregowej.

Wiem, że to przebudowa, nie budowa, ale projektem wyraźnie można się zainspirować. Co Wy na to? Zaczynamy ;]

Autorami projektu rewitalizacji wiktoriańskiej zabudowy szeregowej są UrbanSplash Architects z Manchesteru.

Nowoczesna szeregówka – czyli przed, po i sama przebudowa.

Inwestycja którą chciałam Ci pokazać nazywa się Chimney Pot Park położona jest w Langworthy, Salford i jest przebudową oryginalnej wiktoriańskiej zabudowy mieszkaniowej.

Bardzo dużo z oryginalnych fragmentów zabudowy zostało zachowanych – gabaryty podstawowe obiektów, kształt, kąt i forma dachu, drzwi frontowe, ulice. Co więc nowego wyróżnia tą właśnie zabudowę szeregową?

Grupa wiktoriańskiej zabudowy szeregowej przekształcona w nowoczesną.

Projekt – przekrój 3D proponowanej przebudowy wiktoriańskiej szeregówki.
Autorzy mówią o niej iż przewrócona została do góry nogami. W parterze bowiem znajdują się funkcje sypialna a na piętrze – kuchnie i pokoje dzienne z pięknymi zielonymi tarasami. Pod tarasami w parterze znajdują się garaże.

Schemat jednego segmentu zabudowy szeregowej.

Schemat segmentu narożnego zabudowy szeregowej.

Przebudowana szeregówka od frontu. Piękna klasyczna ponadczasowa.

A oto – wspaniały rezultat przebudowy wiktoriańskiej szeregówki.

Zwróć uwagę na doświetla – wczoraj pisałam o oknach dachowych – zauważ, że aby zachować dawny wygląd „kominów” umieszczone zostały w zupełnie inny sposób.

Wyjątkowo urokliwy zielony taras nowoczesnej szeregówki:

Piękne wnętrza nowoczesnej szeregówki poniżej:

A na koniec kilka spraw technicznych czyli o tym jakie są plusy i minusy mieszkania w szeregówce (z totalnie własnego doświadczenia – w szeregówce mieszkałam 7 lat jako nastolatka wraz z rodzicami)

PLUSY mieszkania w zabudowie szeregowej

  1. Mniejsze koszty budowy – wspólne materiały.
  2. Mniejsze koszty eksploatacji – ogrzewanie.
  3. Mniejsza „w sumie” działka potrzebna do wybudowania szeregówki.
  4. Możliwość co-sheringu miejsc postojowych, śmietnika, drogi dojazdowej.
  5. Akustyka – jest cicho jak w domu – nie wiem jak musiałby drzeć się sąsiad byś „poczuł się jak w bloku”.

MINUSY mieszkania w zabudowie szeregowej

  1. Doświetlenie 1 – niestety masz do wyboru tylko 2 strony świata. Najlepsza jest oczywiście wschodnio-zachodnia.
  2. Doświetlenie 2 – jeśli segmenty szeregówki są zbyt głębokie nie masz szans na doświetlenie całej powierzchni domu.
  3. Klatka schodowa. Bardzo ciężko zlokalizować ją w szeregówce tak by nie przeszkadzała, nie rozczłonkowywała bryły etc.
  4. Małe możliwości lokalizacji pomieszczeń, ograniczenie pionowe – kanały dymne i wentylacyjne najlepiej wspólne (ekonomika) ale położone przy ścianach ciemnych (przylegających do sąsiada), takie same ograniczenia w poziomie – to ogranicza możliwości kształtowania przestrzeni w środku szeregówki.
  5. Jeśli KAŻDY MOŻE WYKOŃCZYĆ SZEREGÓWKĘ w sposób DOWOLNY w zakresie podjazdów, ganków, tarasów, schodów etc – nie ma wręcz NIC GORSZEGO!
  6. Sąsiedzi (jeśli masz kiepskich jesteś bardzo blisko nich … )

Niektórzy za minus szeregówki podają również „brak możliwości chodzenia wokół domu” – ja nie znam tej bolączki mimo iż szeregówce mieszkałam 7 lat…

PD Pozdrawia i poleca budowanie szeregówek. Miasto należy dogęszczać nie rozrzedzać – szeregówka daje dobrą możliwość zagęszczenia a równocześnie spełnia kryteria domu jednorodzinnego i jest miłym kompromisem między mieszkaniem w bloku a domem jednorodzinnym.

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.7/10 (6 votes cast)
Exit mobile version