Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Składany stolik campingowy DIY – Młody TECHNIK – Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep. 10z20

Camping to takie amerykańskie, prawda?;] U nas wyjeżdża się na obozy, biwaki, pod namiot… Jednak, gdzie nie chcielibyśmy się wybrać to wszędzie przydadzą nam się lekkie, jednocześnie mocne, stabilne i ŁATWE DO SKŁADANIA I ROZBIERANIA meble. Dobrze byłoby, gdyby jeszcze przy tym wszystkim nie zajmowały dużo miejsca, bo przecież tyle rzeczy trzeba spakować ;] Z pomocą przychodzi nam niezawodny Młody Technik oraz jego proste, możliwe do wykonania dla każdego miłośnika handmade’ów pomysły ;]

Dzisiaj spróbujemy razem wykonać SKŁADANY STOLIK CAMPINGOWY ;]

Kiedy tylko przyjdzie wyczekana przez nas wiosna, za oknami zrobi się ładnie, ciepło, słoneczko, zielona trawka, wtedy zaczniemy myśleć o zorganizowaniu grilla albo ogniska ;] Właśnie na takie okazje przyda nam się stolik. Zaręczam Was, że stolik z MŁODEGO TECHNIKA jest naprawdę przyjemny w wykonaniu, a kiedy mamy za sobą wykonanie Stolika pod radio, to ten post będzie poniekąd powtórką z rozrywki ;] Więc co, zaczynamy?

Start!Osoby, które czytają lub chociaż przeglądają Bloga Pani Dyrektor troszkę częściej wiedzą, co teraz nastąpi ;] Otóż to! Przygotowujemy sobie ładną karteczkę i spisujemy po kolei wszystkie materiały oraz narzędzia, które będą nam potrzebne do wykonania stolika :]

Zrobimy teraz razem/sami składany stolik – małe, szybkie i praktyczne DIY czyli ZRÓB to SAM!

MATERIAŁY:

Podobnie jak we wcześniejszych częściach z serii Młodego Technika większość materiałów możemy kupić gotowych, wyciętych w odpowiednich wymiarach. Koszt całości zależny będzie głównie od rodzaju i jakości płyt stanowiących blat i półki stolika.

NARZĘDZIA:

Jak już wiemy co i jak, mamy wszystkie potrzebne materiały i dysponujemy odpowiednimi narzędziami to zabieramy się do wykonania naszego SKŁADANEGO STOLIKA CAMPINGOWEGO!

WYKONANIE:

  1. Zaczynamy od dokładnego sprawdzenia czy pręty, które będą stanowić nóżki stolika, są proste i równe. Jeżeli nie, naprostowujemy i docinamy, aby wyrównać długości. 
  2. Pręty nagwintujemy z obu końców na długość 25 mm (chyba, że wcześniej zrobiła nam to odpowiednia firma).
  3. Płyty stolika wyrzynamy piłą.
  4. Następnie wyrównujemy na przekrojach pilnikiem do drewna.
  5. Na koniec szlifujemy wszystko papierem ściernym. Aby ułatwić sobie pracę, możemy nawinąć papier ścierny na drewniany klocek. Dzięki temu bez problemu zachowamy kąty proste w krawędziach płyty.
  6. Same naroża stolika lekko zaokrąglamy (promień około 15 mm).
  7. W narożach wyznaczamy osie otworów na nóżki (w odległości 50 mm od brzegów).
  8. W zaznaczonych miejscach wywiercamy otwory wiertłem 6 lub 8 mm (zależnie od grubości posiadanych prętów).
  9. Rurki winidurowe tniemy piłką na odcinki po 100, 250 i 300 mm, każdej długości po 4 sztuki (chyba, że zakupiliśmy już rurki o odpowiednich wymiarach).
  10. Wszystkie rurki starannie wyrównujemy na przekrojach do kąta prostego.

Gdy już wszystkie części stolika mamy gotowe zabieramy się do… MONTAŻU!

Rozpoczynamy od dołu stolika.Nakręcamy na końce nóżek nakrętki oraz zakładamy podkładki i najkrótsze odcinki rurek (100 mm).

Nakładamy kolejno na siebie (ZACZYNAJĄC OD DOŁU!):

  1. Najkrótsze nóżki o długości 100 mm.
  2. Płytę dolną.
  3. Nóżki o długości 250 mm.
  4. Płytę środkową.
  5. Nóżki o długości 300 mm.
  6. Płytę górną, wierzchnią.
  7. Podkładki metalowe.
  8. Skręcamy całość nakrętkami wierzchnimi (zamiast nakrętek zwykłych możemy użyć nakrętek kołpakowych – rysunek poniżej)

albo wpuścić je wgłąb płyty , aby nie wystawały na powierzchnię (rysunek poniżej). W takim przypadku nagwintujemy dolne nóżki 15 mm dłużej.

 

Nasz stolik campingowy gotowy!!!

Spójrzmy na efekt końcowy z Młodego Technika ;]

Wszystkim podobnie wyszło? Dobrze ;] Mam nadzieję, że przyda się nie raz na długie i krótkie wypady, mniej lub bardziej zorganizowane wyjazdy ;]

Inne odcinki znajdziecie w zakładce DIY Zrób to Sam! ;]

PD Architekt pozdrawia Was z ciepłego wieczorem Rzeszowa!

Wiedza z zakresu projektowania domów i procedur urzędowych czeka na ciebie na naszym kanale na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 2.0/10 (3 votes cast)
Exit mobile version