Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Sufit Katedralny w domu – salon podwyższony, otwarty do więźby, przestronny.

Sufit katedralny 80% domów, które projektujemy w moim biurze, to domy z tzw. cathedral ceiling w salonie czyli te, które nad salonem kondygnacji żadnej nie mają i otwarte są aż pod sam dach. Przeciwników tego typu rozwiązań jest bardzo wielu. Ci, którzy z początku chcieliby bardzo otwartej przestrzeni nad salonem rezygnują często zbici argumentem „ogrzewania” i zimnego salonu. Jak z tym ogrzewaniem – prawda czy mit?
nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-33

Podniesiony sufit nad wejściem, komunikacją i antresola z doświetlem. (Zdjęcie: Brandon Barré / Projekt: Raven Inside Interior Design)

Zastanowimy się więc wspólnie nad tym, czy otwarty salon, kuchnia, hall czy sypialnia –  przestrzeń nad tymi pomieszczeniami zwana pustką czy katedralnym sufitem jest dobra, czy nie i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Rozwiązanie najbardziej standardowe, czyli przeszklona ściana szczytowa – pamiętaj – TYLKO OD POŁUDNIA! (Zdjęcie: Aston Design Studio)

Gdzie?Na początku opowiem Ci, gdzie sufit katedralny stosuje się najczęściej. W której części domu/willi dobrze jest mieć piękną wolną przestrzeń nad salonem i dlaczego takie a nie inne pomieszczenia otrzymują tego typu rozwiązanie.

SALON.

To raczej zrozumiałe, bo to domowe „miejsce reprezentacyjne”. Sufit katedralny znajdziemy najczęściej właśnie w domowych salonach.

Surowy, lekko modernistyczny salon. (Zdjęcie: Dwell Candy)

Salon z sufitem katedralnym w stylu modern-retro. (Zdjęcie: Brandon Barré Photography)

KUCHNIA.

Również dlatego, że 80% kuchni połączona jest z salonem (tworzy tzw. aneks). Zrozumiałe jest więc, że i kuchnia z jadalnią znajdą się w polu oddziaływania przestrzeni otwartej katedralnego sufitu.

Amerykańska kuchnia z pięknym doświetlem połaciowym w dachu. I nie, nie pytaj mnie „jak to myją” – zapytaj siebie, jak chodzisz w butach na szpilce albo jak wytrzymujesz w pracy pod krawatem i odpowedź na pytania „jak myją” znajdzie się sama ;] Zdjęcie i projekt: Minnie Peters

FOYER.

Czyli hall, sień, przedsionek, wiatrołap – miejsce, w którym otwierasz drzwi, patrzysz a tam … piękne reprezentacyjne schody i wolna przestrzeń aż po samą więźbę dachową. W przestrzeni wejściowej otwartej pod sam strop sytuuje się właśnie wspomniane REPREZENTACYJNE SCHODY. Temat schodów w ujęciu reprezentacyjnym to coś, czego inwestor najczęściej pragnie, nie zdaje sobie jednak sprawy z tego ile przestrzeni potrzeba aby schody stały się reprezentacyjne.

Lekki i nowoczesny design strefy wejściowej i sufit katedralny.

Tak, to są schody reprezentacyjne. (Zdjęcie i projekt: JWS INTERIORS)

A to przestrzeń wejściowa z pięnym doświetlem nad drzwimi. Takie otwarcia również wymagają gabarytu i skali. To nie są drzwi o wymiarze 90cm! (Zdjęcie: Tiffany D)

SYPIALNIA.

Sypialnię z wysokim sufitem wybiera 5% inwestorów. Często jest tak dlatego, że „sama wychodzi” taka czyli wtedy, gdy jest na poddaszu, na szerokości całej ściany szczytowej i masz troszkę więcej fantazji, albo nie chcesz mieć strychu.

To zuepłnie wyjątkowa sypialnia i takie projektowanie wymaga przemyślenia od samego początku. (Zdjęcie: Porto-Fino interjera salons)

Bardziej standardowe rozwiązanie – sypialnia na poddaszu a poddasze … bez strychu ponad ;] Zdjęcie i projekt: Tutto Interiors

Jak?Jak otwierać sufit by miało to sens? Jakie wielkości pomieszczeń są w tym przypadku dobre, a które przez swój zły wymiar wyglądałyby śmiesznie?
  1. Na ścianie szczytowej. Otwarcie „w trójkąt” jest najpopularniejsze, szczególnie w niewielkich domach (czyli tych do 150m2 pow. zabudowy).
  2. Domy amerykańskie i ich układ dość skomplikowanej więźby daje dużo możliwości do otwarcia przestrzeni nad salonem czy kuchnią w niekonwensjonalny sposób.
  3. WYMIAR POMIESZCZENIA. Jeśli Twój salon ma niewielkie wymiary – 20m2 – daj sobie spokój. Otwarcie salonu po więźbę zaczyna dobrze wygądać, kiedy salon to min. 40m2. Oczywiście im więcej, tym lepiej.
  4. Proporcjonalnie. Jeśli koniecznie chcesz, by Twój salon miał choćby te 3,6m wysokości powiększ go do 30m2. Jeśli chcesz, by wysoki był na 5m uniknij efektu studni i połącz salon z kuchnią i jadalnią – wtedy sufit katedralny ma większy sens.

Sufit katedralny nad częścią komunikacji parteru. (Zdjęcie i projekt: ibiza interiors)

Dla kogo?Komu służy salon o powiększonych gabarytach? Do jakiego domu pasuje i po co w ogólne powiększać? Czy tego typu pomieszczenia o dużej kubaturze to takie w których Ty czułbyś się dobrze?

ZALETY pomieszczeń z podniesionym sufitem zwanym katedralnym.

Przepiękna konstrukcja współczesnej więźby i katedralny sufit jadalni ;] Zdjęcie i projekt: WA Design Inc

Strefa schodów, komunikacji i antresoli – wszystkie pomieszczenia z sufitem katedralnym. (Zdjęcie: Peter Malinowski / Projekt: Knudson Interiors)

WADY pomieszczeń z podniesionym sufitem zwanym katedralnym.

Już na wstępie powiem, że te WADY to tak na prawdę nie wady tylko TEMATY do ROZWIĄZANIA. Wiadomym jest, że aby mieć „coś więcej” trzeba równie więcej postarać się.

Sufit katedralny i jego kolejna zaleta – możesz z łatwością stworzyć wewnętrzne atrium w domu – pomosty, schody i doświetla wokół salonu np ;] Zdjęcie: Nico van der Meulen Architects

PD Architekt pozdrawia Was, poleca to rozwiązanie dla tych, którzy projektują dom powyżej 200m2 pow. użytkowej i budżecie inwestycji co najmniej 400tys. w górę.

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.6/10 (16 votes cast)
Exit mobile version