Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Szyldy DIY-wykonanie i malowanie-MŁODY TECHNIK-Zrób to sam sprzed 40 lat. Ep.19z20

Zbliżamy się powoli ku końcowi w naszej serii Młodego Technika… A szkoda, bo całkiem przyjemnie pracowało się z tym czasopismem technicznym sprzed, a jakże! 40 lat!!! Kto by pomyślał, że ta gazeta będzie nadal aktualna ;];] W poprzednim odcinku z serii MT pisałam Wam o tym jak można szybko, sprawnie i w całkiem prosty sposób wykonać wywieszki i szyldy DIY. Dzisiaj natomiast, trochę jakby kontynuując ten temat, razem z Młodym Technikiem zgłębimy tajniki – MALOWANIA SZYLDÓW DIY!!! 

Gotowi na szyldy DIY vol. 2 ?? Zaczynamy!!!

Szyldy DIY tworzą we wnętrzu ciekawy klimat i świadczą o naszej oryginalności, staranności i kreatywności w kreowaniu przestrzeni wokół.

Na początku zbieramy poszczególne materiały i narzędzia, które będą nam potrzebne do wykonania i malowania szyldów lub wywieszek. Dzisiaj Pani Dyrektor, podobnie jak Młody Technik, opisze schemat przygotowania szyldu/wywieszki z drewna, czyli w sumie z drewnianej płytki. Pamiętajcie, że Wy możecie użyć dowolnego, dostępnego dla Was i wygodnego materiału, nie zapominając o odpowiedniej impregnacji i zabezpieczeniu go przed warunkami zewnętrznymi oraz o dostosowaniu danych materiałów wykończeniowych do materiału bazowego. 

Dzisiaj – SZYLDY DIY – pierwszy odcinek dla ciekawych również o liternictwe!!!

MATERIAŁY:

NARZĘDZIA:

Gotowi? 

Wszystko przygotowane?

Zaczynamy!!!

Szyldy DIY  na dzień dzisiejszy to element bardziej dekoracyjny niż potrzebny, pełniący jakąś funkcję… Chociaż w niektórych przypadkach może stanowić element informacyjny, jak w kilku przykładach pokazanych w Galerii na końcu postów pt. Wywieszki i szyldy DIY oraz Szyldy DIY – wykonanie i malowanie.

PRZYGOTOWANIE PŁYTKI

  1. Ustalamy format płytki. Będzie on zależny od tego GDZIE i PO CO umieścimy nasz szyld/szyldy DIY. Pamiętajmy o tym, że treść ma być estetyczna, a całość przede wszystkim czyt

    Róże proporcje i wielkości płytek.

  2. Wycinamy piłką odpowiednich rozmiarów płytkę.

    Wycięcie odpowiedniego rozmiaru płytki.

  3. Wygładzamy naszą deseczkę papierem ściernym aż będzie gładka i równa.
  4. Nawiercamy w płytce otwory na wkrętki lub sznurki do zamocowania deski. Wielkość otworów zależna od naszych potrzeb.
  5. Powlekamy całą płytkę cienką warstwą pokostu lub innego bezbarwnego lakieru ekologicznego.
  6. Jeżeli, mimo iż dobieraliśmy płytkę starannie, zdarzyło się, że występują na niej jakiekolwiek uszkodzenia, musimy je zaszpachlować i całość wyrównać, tak, aby powierzchnia była gładka i czysta. Używamy do tego szpachlówki i kleju szpachlowego.

    Szpachlowanie uszkodzeń płytki.

  7. Po zagruntowaniu całą płytkę jeszcze raz wygładzamy papierem ściernym o drobnym ziarnie, aby nie zetrzeć naszej warstwy ochronnej.
  8. Następnie płytkę odkurzamy z pyłu i włosia za pomocą miękkiej szmatki lub szczotki.
  9. Przystępujemy do pracy właściwej czyli malowania naszej płytki.

MALOWANIE PŁYTKI

Do malowania płytki używamy pędzla o odpowiednim włosiu oraz grubości. Najlepiej przy zakupie skonsultować się i poradzić sprzedawcy.

  1. Pokrywamy pierwszą warstwą naszą płytkę uważając, aby nie była za gruba. Gruba warstwa farby będzie tworzyć zacieki, fałdować się oraz marszczyć, co może niekorzystnie wpłynąć na wizualny efekt końcowy naszej płytki.

    Sposób sprawdzenia czy warstwa farby nie jest za gruba. Po lewej powstaje głęboka dziura po palcu, farba się fałduje – warstwa za gruba. Po prawej prawie niewidoczny ślad po placu – odpowiednia warstwa.

  2. Czynność tę powtarzamy jeszcze co najmniej dwukrotnie, tak, aby na płytce były minimum 3 warstwy farby. Jeżeli to jest dla nas niewystarczające, można pomalować płytkę jeszcze kilkakrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu i barwy, pamiętając, aby każda wcześniejsza warstwa wyschła zanim pomalujemy kolejną.

    Sposób malowania płytki – pociągnięcia pędzlem zarówno podłużne jaki i poprzeczne.

  3. Na koniec całą płytkę jeszcze raz malujemy lakierem bezbarwnym, aby zabezpieczyć jej powierzchnię.
    Musimy uważać, aby nie 'spalić’ farby lakierem. Dlatego przed malowaniem płytki najbezpieczniej wypróbować działanie lakieru w jakimś niewidocznym miejscu.

KONIEC!

Nasza płytka gotowa ;];] Teraz możemy jeszcze napisać na niej przewidziany tekst lub informację;];]

Może taki napis?;];] na pewno oryginalny ;];]

Podobnie jak w przypadku wcześniejszego posta o wywieszkach i szyldach, tak i tym razem Młody Technik proponuje nam zapoznanie się z wykonaniem tekstu i sposoby pisania na takich szyldach. Przedstawiam je na zdjęciach poniżej – prosto z MT;] – czyli jak prawidłowo uzupełnić szyldy DIY tekstem ;];]

Galeria I oczywiście czegoś, czego u Pani Dyrektor nie może zabraknąć czyli INSPIRACJE! A najlepsze oczywiście te obrazkowe, bo choć może nie zdajemy sobie sprawy, to jednak ludzie to wzrokowcy i szybciej zapamiętują poprzez oglądanie ;];] dlatego Pani Dyrektor również przygotowała galerię kilku zdjęć WYWIESZKI I SZYLDY DIY vol. 2 dla zainspirowania się!! Enjoy!

Po więcej inspiracji z serii DIY zapraszam do mojej koleżanki Kasi Ogórek i jej bloga Twoje DIY, na którym Kasia opisuje krok po kroku różne przygotowane przez nią przedmioty;];]

PD Architekt ciepło Was pozdrawia!

Chcesz dowiedzieć się więcej w zakresie projektowania i procedur urzędowych. Wejdź na naszego YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Exit mobile version