Architekt o Architekturze i wyjątkowych projektach.

Architektura sakralna Ep.4 – Kościół w Ustrzykach Dolnych

Dlaczego?Dlaczego jakość architektury sakralna jest tak bardzo istotna? Nie ze względu na aspekt duchowy a ze względu na to, że wywiera istotny wpływ na gusta wielu ludzi. W naszym pięknym kraju kościoły co niedziela odwiedza miliony ludzi. Ludzie ci mimowolnie inspirują się tym, co widzą idąc do kościoła i przebywając w nim. To właśnie architektura sakralna powinny prezentować najwyższy poziom dbałości o estetykę. Było tak od wieków ze względu na budżet kościelnego imperium.

Kościół w Ustrzykach Dolnych (Bieszczady) pw. Św. Jana Robotnika

Moje biura brało dwukrotnie udział w projektowaniu obiektu sakralnego stąd wiem, że Kościół ma swoje wytyczne projektowe. Swojego rodzaju normy dot. projektowania architektury sakralnej. Oczywiście to normy ponad te tradycyjne budowlane i traktowane są jako wytyczne inwestora dla projektanta. Ponadto sam zaprojektowany już obiekt musi przejść przez ręce wielu oceniających i zatwierdzających projekt hierarchów kościelnych. To również od ich mądrości zależy, czy kościół będzie obiektem wyjątkowym. Nie wszystko w tym przypadku leży w rękach projektanta. To tak samo jak przy każdym projekcie i każdej zależności Inwestor-Projektant.
Dla ciekawych: Stosowane, projektowane we wnętrzach kościołów materiały, które mają być najwyższej jakości. Tak też, projektując kościół nie stosujemy płytek a szlachetny kamień choćby.

Na tle oszronionych szczytów wieże kościoła w Ustrzykach prezentowały się wyjątkowo subtelnie i pięknie. Wieża kościoła jest wysoka na 50m a wymiary rzutu bryły to ok 40x30m.

Sama jego bryła odbierana jest przeze mnie jako lekka, ulotna, ma w sobie dużo strzelistości i to, że bardzo wyróżnia się na tle domostw wokoło działa tylko na jej korzyść.

OczekiwaniaOd architektury sakralnej oczekuje się BARDZO WIELE. Tutaj już chodzi o wymiar duchowy. Wchodząc do świątyń (każdej niemal wiary) masz czuć atmosferę miejsca. Cała bryła i wnętrze obiektu sakralnego ma wywierać na Ciebie określony wpływ. A to wprawiać w zadumę, a to wywoływać poczucie bezpieczeństwa, to znów przytłaczać ogromem mocy pośród której Ty czujesz się jak malutki robaczek (patrz moja impresja o barokowym zespole klasztornym ze Starej Wsi)

Nie udało mi się wejść do środka, gdyż nie miałam na to czasu ale mam szczerą nadzieję, że wnętrze jest tak samo dobre jak zewnętrze ;]

OddziaływanieOddziaływanie to słowo klucz dla rozwikłania zagadki tematu projektowania architektury sakralnej. Czy wnętrze świątyń opływa w złoto czy zieje chłodną ascezą, każdy Twój kontakt z nią ma wprowadzić Cię w określony nastrój. Im szybciej odczujesz to, co odczuć masz tym lepiej obiekt spełnia swoją funkcję.

Niemal z każdej strony kościół ten zdawał się mi być obiektem niezwykle ciekawym. Stymulował wyobraźnię.

Fot: http://www.swietyjozef.cba.pl/

W internecie znalazłam zdjęcie od dziedzińca (wejścia głównego), który w chwili mojej wizyty nie był dostępny.

INFO podstawowe o obiekcie:
Projektanci: arch. Leonard Reppel, arch. Wacław Mazur
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne, woj. podkarpackie
Wysokość: 50m
Wymiary podstawowe: 40mx30m
Budowa: 1983-1991

Kościół w Ustrzykach Dolnych jest stosunkowo młody, bo pozwolenie na budowę uzyskał w 1981 a budowę, rozpoczętą w 1983r. zakończono w 1991r.

PD Architekt pozdrawia Was z biura w Sanoku i jak tylko będzie miała czas przyrządzić więcej zdjęć tego obiektu dla Was, zrobi dodatek do posta ;]

CIEKAWOSTKA: W opracowaniu Podkarpackiego Biura Planowania Przestrzennego pt. „Dobra kultury współczesnej w planie zagospodarowania przestrzennego województwa podkarpackiego. Propozycje obiektów wraz z kryteriami wyboru” Rzeszów, Grudzień 2011 Kościół ten został opisany następująco:

Oryginalna, nieregularna forma
harmonijnie wpisuje się w bieszczadzki krajobraz (kryterium wysokiej jakości artystycznej).

Dokładnie TO powiedzieć można już na pierwszy rzut oka o obiekcie ;] A o to w projektowaniu chodzi, prawda?? ;];]

Jeśli zainteresował Cię temat architektury sakralnej, zerknij na inne odcinki z tematu:

  1. Piękna i bardzo współczesna architektura sakralna Ep.1
  2. Architektura sakralna połowy XXw Ep.3
  3. Ascetyczna i surowa architektura sakralna, czyli betonowy kościół na Teneryfie Ep.2
  4. Drewniana architektura sakralna, czyli odcinek z serii Dawno temu w Domu i drewniana cerkiew ze Smolnika.
  5. O tym, jak zmiana się funkcję i sposób przeznaczenia kościoła z sakralnej na świecką w Amsterdamie
  6. I o tym, jakie domy powstają wewnątrz byłych kościołów na całym świecie.

 

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Exit mobile version