Piękny Świat – Wolny Amsterdam. Zmiana budynku kościoła w … Ep.2z4

Świętość Zacznę od tematu, który rozpaliłby cały kraj, gdyby tylko poruszono go publicznie. Czy w kościele może mieścić się coś innego niż kościół?? U nas – niekoniecznie. Świat nie ma z tym problemów. Zamiast porzucać piękne obiekty sakralne, na które kościelne hierarchie nie mają pieniędzy, w których odbudowie nie mają interesu, zamykać i pozostawiać na pastwę czasu moglibyśmy zmienić ich przeznaczenie.

Pisałam o tym w poście całkowicie poświęconym tematyce inwestycji związanych z przebudową kościołów na domostwa.

WystawaDziś chciałam pokazać Wam piękny kościół ze stolicy Holandii który zaaranżowany został na przestrzeń wystawienniczą dla architektury i planowania przestrzennego z kawiarnią i księgarnią w tle. Zastanawiacie się dlaczego w tak wielkim mieście kościół pozostaje nieużytkowany i albo zamknie się go na głucho albo … przeprojektuje lekko i przeprowadzi zmianę sposobu użytkowania? Nie chcę martwić Was, ale Polska pod względem ilości osób przychodzących w niedzielę do kościoła jest Europejskim ewenementem (razem z Hiszpanią). c.d…. dalej ;]

Czy przeprojektowanie obiektu sakralnego – kościoła musi być niemożliwe? Czy zmiana przeznaczenia sposobu użytkowania kościoła z sakralnego na mieszkalny czy użytkowy jest możliwa?

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-1

Kościół zamieniony na przestrzeń wystawienniczą. Wszystkie elementy wprowadzone w celu poprawienia FUNKCJI nie ingerują w strukturę zabytkowej budowli.

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-15

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-ciekawostki-ze-swiata-2

Wystawa architektury, projektów, planów na rozwój miasta etc. To cel szczytny. Myślę, że najmniej liberalnym powinien się spodobać.

PustoTak, na zachodzie Europy kościoły święcą pustkami i było tak już za czasów mojego mieszkania w Niemczech czyli …. ponad 20 lat temu. W takiej sytuacji pozostaje miastu i kościelnym hierarchom – ALBO ZAMKNĄĆ przybytek na głucho i pozostawić „zębom czasu do nadgryzania” albo ODDAĆ GO w świeckie ręce i zmienić sposób użytkowania. Jeśli dalej pytacie „DLACZEGO” podaję powód racjonalny. Utrzymanie takiego obiektu słono kosztuje a bez dotacji wiernych … nie ma pieniędzy na bieżące konserwacje, większe remonty, opłaty za media, podatki (w Polsce Kościół nie płaci  podatków – w innych krajach nie jest tak różowo).

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-kosciol-zamieniony-w-dom-20

Kawiarnia w przestrzeni dawnego kościoła w centrum Amsterdamu.

CelJestem zdania, że cel uświęca środki. Z całym wachlarzem konsekwencji. W tym wypadku nie ma mowy o nadzwyczajnych środkach ani konsekwencjach. Temat jest jasny i prosty. Aby ten kościół mógł istnieć konieczna była zmiana przeznaczenia i KROPKA! Utrzymanie takiego obiektu w centrum miasta to niewyobrażalne kwoty. Dzięki temu, że kościół zamienił się w przestrzeń wystawienniczą miasto dokłada do niego, dokładają fundacje a odwiedzający wystawę piją kawę i kupują książki u przedsiębiorcy który z pewnością płaci słoną cenę za wynajem.
JEDNYM SŁOWEM – w tym przypadku KOŚCIÓŁ NA SIEBIE ZARABIA! 

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-kosciol-zamieniony-w-dom-21

Plany miejscowe ;] Inaczej rozwój miasta Amsterdam 2020.

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-kosciol-zamieniony-w-dom-24

Mieszkańcy mogą zobaczyć, jakie inwestycje miasto przygotowało dla nich na najbliższe lata. To jest swoją drogą świetne. Każde biuro planowania miasta powinno mieć takie stałe wystawy w każdym mieście Polski!

Amsterdam-miasto-blog-o-architekturze-podroze-kamienice-przestrzen-kosciol-zamieniony-w-dom-25

Makiety, modele, prezentacje, zagospodarowania.. projekty, projekty, projekty.

StareNa koniec pokażę Wam jedną z moich starych „Impresji”. Obiekt sakralny który spotkałam na jednym z moich terenowych wyjazdów. Czy nie uważacie, że lepiej byłoby gdyby zmienił właściciela i przeznaczenie niż … Umierał jak na zdjęciu??

No i co?? Niestety u nas filozofia jest tą Psa Ogrodnika. SAM NIE ZJE I DRUGIEMU NIE DA. Jestem pewna na 200%, że jeśli wystawiono by ten kościół na aukcję ktoś kupiłby go i pod nadzorem konserwatora wyremontował i zaadaptował na dom …. Teraz czeka go jedynie ŚMIERĆ TECHNICZNA.

niszczejace-stare-koscioly-ktore-moglyby-zmienic-przeznaczenie-blog-o-architekturze-1

 

A NA KONIEC –> zobaczcie przykład zaadaptowanego na DOM kościoła z Bowness On Windemere w Anglii. Miałam okazję widzieć go na własne oczy. Był piękny i szkoda by było gdyby… Na szczęście tam zmienić przeznaczenie kościoła na inne niż sakralne nie jest traktowane w kategoriach bluźnierstwa i herezji tylko w kategorii konserwacji zabytków ;]

kosciol-zamieniony-w-dom-zmiana-sposobu-uzytkowania-kosciola-blog-architektoniczny

Bowness On Windemere – kościół któremu zmieniono przeznaczenie z sakralnego na mieszkalne.

Na moim Fejsbukowym profilu jest 15 zdjęć z tego ślicznego miasteczka (zrobię Wam kiedyś posta) ;]

PD Architekt pozdrawia z Rzeszowa. Widzimy się jutro na Targach Rzeczy ŁADNYCH w Warszawie – prawda?

Sprawdź nasz filmik na YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Piękny Świat – Wolny Amsterdam. Zmiana budynku kościoła w ... Ep.2z4, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. A ja uważam, że to nigdy się u nas nie zmieni. Jak wymrze stare pokolenie, tylko które to jest stare?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Ja jestem za, szalenie podobają mi się takie wyzwania projektowe. Nie wiem czym my doczekamy kiedyś takich tematów do realizacji – wydaje ci się to możliwe? Pozdrawiam Ola

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ja jestem zdania, że nie ma rzeczy niemożliwych tylko czas w których zostaną dokonane musi być właściwy ;]
   Pozdrawiam też! Jesteś jutro na TRLu ?

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl