Na dzisiaj przygotowałam posta jak wykonać…
HAMAK według wskazówek z młodego technika;];] bo któż z nas będąc dzieckiem nie chciałby mieć hamaku? Zawsze można realizować marzenia z dzieciństwa będąc już dorosłym, albo zrobić taki hamak dla swoich dzieci/wnuków, a może nadal dla siebie?? np. jako miejsce do czytania w letnie, upalne popołudnie?;];] Czemu nie!P.S. Jeżeli chcesz zobaczyć ciekawe rozwiązania kącików czytelniczych i zainspirować się – wejdź w link.
Co będzie Ci potrzebne aby zrobić hamak?
MATERIAŁY:
- mocny sznur o średnicy ok 4 mm. Z tego sznura wiązać będziemy mogli na bieżąco siatkę do hamaka. Dla mniej wytrwałych…
- siatka, która będzie tworzyć bazę naszego hamaka. Zamiast siatki możemy użyć materiału lub tkaniny, ważne jest, żeby była ona wystarczająco mocna, aby unieść ciężar naszego ciała i przy okazji się nie rozerwać ;];]
- mocna linka konopna lub lniana o średnicy ok 6 mm i długości 8 m.
- dwie drewniane listwy z twardego gatunku drewna (najlepiej dębowe lub bukowe). Listwy powinny mieć długość 800 mm oraz przekrój 30 x 50 mm.
NARZĘDZIA:
- nożyczki,
- strug lub dłuto,
- wiertarka + wiertła o średnicy 4 i 6 mm,
- przybory do malowania.
Do dzieła;]
Według zaleceń Młodego Technika zaczynamy od wykonania listew.
- Na szerszej powierzchni listew wyznacz punktami miejsca na otwory (odległość między otworami powinna wynosić ok 50 mm),
- Najpierw wywierć wszystkie otwory wiertłem o średnicy 4 mm, następnie dwa skrajne rozwierć większym wiertłem o średnicy 6 mm,
- Potnij sznur przeznaczony na siatkę. Części sznura powinno być 2 x więcej niż otworów w każdej z listew, natomiast długość sznurów musi być 3 x większa niż długość hamaka ( przeciętna długość hamaka dla dorosłej osoby to ok. 2 m),
- Wiązanie siatki rozpocznij od przewleczenia przez każdy otwór w jednej z listew dwóch sznurków.
- Przez skrajne otwory przewlecz po jednym sznurku i jednej lince o średnicy 6 mm,
- Teraz każdą parę sznurków zwiąż ze sobą na węzeł tak, aby otrzymać pierwszy rząd węzłów przy samej listwie.
- Z końców sznurów zwiń pierścień.
- Okręć go kawałkiem cienkiego sznurka – w ten sposób powstanie uchwyt hamaka oraz zapobiegnie to rozsypywaniu się sznurów.
- Sznury przechodzące na drugą stronę listwy zwiąż podobnie jak za pierwszym razem, tak, aby utworzyć następny rząd węzłów zaraz po drugiej stronie listwy. W ten sposób listwa będzie unieruchomiona i nie będzie mogła przesuwać się wzdłuż sznurów.
- Wychodzące z listwy sznury wiąż kolejno parami, biorąc za każdym razem dwa sznury po jednym z sąsiednich otworów. Siatkę hamaka wiąże się węzłem przedstawionym na rysunku poniżej.
- Po uzyskaniu odpowiedniej długości siatki oczka w ostatnim rzędzie należy rozłożyć w takim samym porządku jak oczka rzędu pierwszego.
- Końce sznurów przewlecz przez otwory w drugiej listwie.
- Podobnie jak w przypadku pierwszej listwy zawiąż węzły przy samej listwie od strony zewnętrznej.
- Zakończ prace przy hamaku pierścieniem owiniętym cienkim sznurkiem (powtórz punkt 7 i 8),
- Pomaluj drewniane listwy bezbarwnym lakierem lub lakierem w dowolnym kolorze, aby zaimpregnować drewno. Zapobiegnie to zawilgoceniu listew i późniejszemu ich gniciu.
THE END! HAMAK GOTOWY! ;];]
Teraz tylko szukamy odpowiedniego miejsca w ogródku/na działce/plaży ;];] na nasz dopiero co zrobiony hamak, zabieramy ze sobą ulubioną albo jeszcze nieprzeczytaną książkę i korzystamy z wolnej chwili, aby odpocząć w ULUBIONYM, WŁASNORĘCZNIE WYKONANYM HAMAKU!!! ;];]
Na sam koniec dla moich najwierniejszych czytelników kilka hamakowych inspiracji do pooglądania i zainspirowania się ;];]
PD Architekt pozdrawia Was z niedzielnego Rzeszowa, życzy Najlepszego z Okazji Dnia Kobiet i szykuje się na podróż do stolicy (poprzedzoną nieprzespaną nocką oczywiście ;P)