Dzisiaj w Rzeszowie nietypowa zimowa pogoda (zero sniegu , zerowa temperatura…;/). Stwierdziłam, że to idealny moment na kolejny epizod z cyklu „Domy z kontenerów transportowych”, tym razem w wersji… KOLOROWEJ. A co! Na przekór pogodzie ;)
Gdy poszukacie na stronie Pani Dyrektor (a nawet klikniecie TUTAJ) znajdziecie wcześniejsze odcinki na temat projektowania i realizacji z wykorzystaniem kontenerów transportowych.
ShowroomDzisiaj dla odmiany jeszcze inne zastosowanie kontenerów transportowych – jako showroom dla sklepu z meblami przy jednej z ulic w Sao Paulo. Autorem projektu jest brazylijski architekt Marcio Kogan z pracowni studio MK27 (klikając w odnośnik znajdziesz inne projekty tego świetnego architekta – sprawdź koniecznie w wolnej chwili!:)).
Kolorowe kontenery mieszczą nie tylko salon meblowy, ale również niezbędną dla każdego sklepu – przestrzeń biurową zlokalizowaną na „piętrze”:)
Kontenery transportowe nie powinny być budownictwem niskobudżetowym, najczęściej traktowanym jako alternatywa dla projektu indywidualnego lecz powinien to być PROJEKT DLA INWESTORA Z POMYSŁEM na coś fajnego, innego a przy tym równie funkcjonalnego co rozwiązania typowe.
- Showroom wieczorową porą z zamkniętymi…
- … i otwartymi drzwiami od strony ulicy.
- Dobrze podświetlony stanowi ciekawy element w nocnej przestrzeni miasta. Ponadto światło podkreśla industrialny charakter rozwiązania.
- Tutaj widok na wnętrze salonu od strony ulicy – dzięki otwarciu przeciwnej ściany robi nam się przepust z bezpośrednim widokiem na małe patio! Kto by nie chciał wejść do takiego sklepu?:)
- A to już widok z wnętrza na ulicę – uwielbiam te kolory!
- W takim showroom’ie mogłabym wybierać sobie meble :)
Ważnym elementem w projekcie jest ciekawe połączenie kontenerów transportowych z nietypową konstrukcją stalową. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było zastosowanie ścian przesuwnych na całej wysokości elewacji oraz zastosowanie dużych przeszkleń tam gdzie to tylko możliwe :)
- Ciekawe ujęcie ;]
- I jeszcze jeden widok na ścianę przesuwną.
- Oszczędnie, ale z klasą. A między drzewami oczywiście propozycja mebli do takiego miejsca :)
- Tutaj widok na patio – oczywiście w większości przeszklone.
Oglądając zdjęcia spostrzec można, że istotnym elementem przy tej realizacji jest światło i sposób jego zastosowania – wszędzie tam, gdzie trzeba podkreślić charakter miejsca bądź materiału. I tak oświetlono nie tylko kontenery, ale samą przestrzeń salonu meblowego, jak i wcześniej wspomniane patio z roślinnością. Jak widać architekt pomyślał tutaj o wszystkim.
- Przeszklone wnętrze.
- I na dodatek te żywe kolory – good!
No i na koniec jak zawsze trochę wnętrz – zobaczymy przy okazji, że mimo, iż same kontenery mają ograniczone wymiary, to poprzez odpowiednie usytuowanie jednego na drugim oraz projekt wnętrz, wcale nie odczuwamy ciasnoty, wręcz przeciwnie – wydaje się być ono przestronne i dobrze zorganizowane.
- Wnętrze salonu meblowego.
- I jeszcze raz widok na schody oraz samo wejście do budynku.
I co najważniejsze o czym nie wspominałam, ale co na pewno już zauważyliście przy okazji wcześniejszych wpisów- ze względu na powtórne wykorzystanie kontenerów transportowych czyli tzw. recykling jest to rozwiązanie EKOLOGICZNE, na co coraz częściej zwracana jest uwaga przy tworzeniu projektów. To taki modny temat:) I dobrze! Dla ludzi z branży, a pewnie i dla niektórych spoza, znana jest IDEA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU – to jedno z głównych założeń projektowych w dzisiejszej architekturze ;];]
Jak widać powtórne wykorzystanie morskich kontenerów transportowych to nie tylko funkcja mieszkalna, chociaż i tę tutaj znajdziemy. Z postów u Pani Dyrektor dowiedzieliście się, że kontenery transportowe wykorzystane zostały w projekcie:
- Domu gościnnego w Texasie,
- Domu jednorodzinnego z New Jersey,
- Realizacji punktów sprzedaży z sieci Sturbucks.
- a dzisiaj również jako showroom w Sao Paulo!
Ważnym jest, aby znać swoje potrzeby i wspólnie z projektantem szukać odpowiedniego dla nich rozwiązania! I to niekoniecznie mając do dyspozycji bardzo ograniczony budżet :)
PD Architekt pozdrawia Was z mroźnego Rzeszowa ;]