Domy z Kontenerów Transportowych – Kontrowersja i Czar Ep.5z5

Dzisiaj w Rzeszowie nietypowa zimowa pogoda (zero sniegu , zerowa temperatura…;/). Stwierdziłam, że to idealny moment na kolejny epizod z cyklu „Domy z kontenerów transportowych”, tym razem w wersji… KOLOROWEJ. A co! Na przekór pogodzie ;)

Gdy poszukacie na stronie Pani Dyrektor (a nawet klikniecie TUTAJ) znajdziecie wcześniejsze odcinki na temat projektowania i realizacji z wykorzystaniem kontenerów transportowych.

ShowroomDzisiaj dla odmiany jeszcze inne zastosowanie kontenerów transportowych – jako showroom dla sklepu z meblami przy jednej z ulic w Sao Paulo. Autorem projektu jest brazylijski architekt Marcio Kogan z pracowni studio MK27 (klikając w odnośnik znajdziesz inne projekty tego świetnego architekta – sprawdź koniecznie w wolnej chwili!:)).

Decameron_Showroom_Studio_MK27_28

Salon meblowy usytuowany jest bezpośrednio przy ruchliwej, komercyjnej ulicy Sao Paulo.

Decameron_Showroom_Studio_MK27_03

Kolorowe kontenery mieszczą nie tylko salon meblowy, ale również niezbędną dla każdego sklepu – przestrzeń biurową zlokalizowaną na „piętrze”:)

Decameron_Showroom_Studio_MK27_35

Żywe, skontrastowane kolory dodają wnętrzu charakteru.

Kontenery transportowe nie powinny być budownictwem niskobudżetowym, najczęściej traktowanym jako alternatywa dla projektu indywidualnego lecz powinien to być PROJEKT DLA INWESTORA Z POMYSŁEM na coś fajnego, innego a przy tym równie funkcjonalnego co rozwiązania typowe.

Ważnym elementem w projekcie jest ciekawe połączenie kontenerów transportowych z nietypową konstrukcją stalową. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było zastosowanie ścian przesuwnych na całej wysokości elewacji oraz zastosowanie dużych przeszkleń tam gdzie to tylko możliwe :)

PatioArchitekt zastosował tu jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie – poprzez samo usytuowanie kontenerów względem siebie i względem konstrukcji wygospodarował miejsce na przytulne patio! Każdy kawałek zieleni, dobrze urządzonej i dodatkowo w sąsiedztwie świetnej architektury, to cenne trofeum zurbanizowanej przestrzeni miejskiej i obowiązkowy punkt wycieczki każdego konesera ciekawych projektów!

Oglądając zdjęcia spostrzec można, że istotnym elementem przy tej realizacji jest światło i sposób jego zastosowania – wszędzie tam, gdzie trzeba podkreślić charakter miejsca bądź materiału. I tak oświetlono nie tylko kontenery, ale samą przestrzeń salonu meblowego, jak i wcześniej wspomniane patio z roślinnością. Jak widać architekt pomyślał tutaj o wszystkim.

No i na koniec jak zawsze trochę wnętrz – zobaczymy przy okazji, że mimo, iż same kontenery mają ograniczone wymiary, to poprzez odpowiednie usytuowanie jednego na drugim oraz projekt wnętrz, wcale nie odczuwamy ciasnoty, wręcz przeciwnie – wydaje się być ono przestronne i dobrze zorganizowane.

I co najważniejsze o czym nie wspominałam, ale co na pewno już zauważyliście przy okazji wcześniejszych wpisów- ze względu na powtórne wykorzystanie kontenerów transportowych czyli tzw. recykling jest to rozwiązanie EKOLOGICZNE, na co coraz częściej zwracana jest uwaga przy tworzeniu projektów. To taki modny temat:) I dobrze! Dla ludzi z branży, a pewnie i dla niektórych spoza, znana jest  IDEA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU – to jedno z głównych założeń projektowych w dzisiejszej architekturze ;];]

Jak widać powtórne wykorzystanie morskich kontenerów transportowych to nie tylko funkcja mieszkalna, chociaż i tę tutaj znajdziemy. Z postów u Pani Dyrektor dowiedzieliście się, że kontenery transportowe wykorzystane zostały w projekcie:

Ważnym jest, aby znać swoje potrzeby i wspólnie z projektantem szukać odpowiedniego dla nich rozwiązania! I to niekoniecznie mając do dyspozycji bardzo ograniczony budżet :)

PD Architekt pozdrawia Was z mroźnego Rzeszowa ;]

Na pewno zainteresują cię nasze projekty, nasz YouTube czeka na ciebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Domy z Kontenerów Transportowych – Kontrowersja i Czar Ep.5z5, 9.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl