Elewacja frontowa - projekt indywidualny nowoczesnej willi miejskiej

Nowoczesna miejska willa – bardzo nietypowa działka – DOM MARZEŃ A0370

Działka – to od niej zaczyna się cała historia z tworzeniem domu marzeń. Mała – duża, regularna – nieforemna, długa, wąska – każda jest zupełnie inna. Bywa i tak, że działka jest tak nietypowa, że definiuje całkowicie układ domu na działce. Tak też było w tym projekcie, nowoczesna miejska willa powstanie na bardzo nietypowej działce, która ograniczyła wiele decyzji projektowych. A więcej o tym projekcie przeczytacie w tym wpisie. Miłej lektury! Inspirujcie się!

Projekt indywidualny – nowoczesna willa miejska – DOM MARZEŃ A0370

Nowoczesna miejska willa
Od strony ogrodowej zadaszony taras.

Jaka była ta działka? Od ulicy dość wąska, a że miała kształt trójkąta to im głębiej tym coraz węziej. Taki układ sam definiował wiele decyzji projektowych, ale uwierzcie im mniej opcji tym proces projektowy przebiega sprawniej ;) Mówiłam o tym, że działka im bardziej w głąb działki tym jest węższa, co sprawiło, że bryła domu również musiała zostać schodkowo zwężona. Wszystko to dlatego, że ściany budynku muszą być zgodnie z przepisami oddalone od granicy działki. Jest to 3 metry dla ściany bez okien i 4 metry dla ściany z oknami.

Przednia krawędź działki wąska, dlatego też garaż nie mógł być ustawiony frontem do drogi. Przy ustawieniu frontowym zabierałby zbyt dużo z szerokości, a od frontu musi się zmieścić jeszcze wejście i warto jak mieści się również kuchnia.

Elewacja ogrodowa nowoczesnej miejskiej willi
Po lewej możecie zobaczyć ja jedna z elewacji schodkowo się zwęża z działką.

Co do samej bryły. Budynek ma dwie pełne kondygnacje pokryte wielospadowym dachem. Okap dachu został tutaj podkreślony uskokiem dodającym mu lekkości. Elewacja budynku utrzymana w jasnej stonowanej kolorystyce. Pas oddzielający kondygnacje lekko wyróżnia się zastosowanie ciemniejszego materiału, natomiast kierunki pionowe podkreślono uskokami nad i pod nim. W tym domu królują duże okna z charakterystycznym asymetrycznym podziałem w poziomie. Cała bryła jasna natomiast detale jak okna, drzwi oraz dach ciemne. Całość tworzy ciekawą, nieco kontrastową kompozycję. No dobrze wiemy już jak tak podmiejska willa prezentuje się z zewnątrz przejdźmy do jej wnętrza!

Taras zadaszonej - nowoczesna willa miejska
Miejsce wypoczynku element konieczny domu marzeń ;)

Nowoczesna miejska willa – bardzo nietypowa działka – zobacz układ funkcjonalny

W tym układzie mamy wygodne połączenie wiatrołapu z garderobą, z której przejście do kotłowni oraz garażu. Garaż zaprojektowany z 'zapasem’ obok zaparkowanych aut mamy wygodne przejście oraz miejsce do przechowywania narzędzi czy sprzętu ogrodowego. Wracając do strefy wejściowej idąc na wprost mamy schody na wyższą kondygnację oddzielone od jadalni ażurową ścianką. Na prawo małe WC a dalej pod schodami wejście do strefy SPA w której mamy jacuzzi, saunę oraz bieżnię.

Nowoczesna willa miejska - Widok 3D parteru
Widok 3D parteru

Natomiast po lewej stronie od wejścia otwarta kuchnia z oknem narożnym wpuszczającym promienie światła słonecznego do wnętrza. Kuchnia została lekko wydzielona od jadalni poprzez blat barowy. Co więcej przy kuchni została ulokowana również spiżarnia. Idąc dalej mamy otwartą przestrzeń w której wspomniana już jadalnia oraz salon. Co do salonu to ma 65 metrów powierzchni! Na ścianie na przeciw wejścia znajduje się kominek przy którym właściciele będą mogli spędzać długie zimowe wieczory. Dodatkowo pomieszczenie to jest połączone z zadaszonym tarasem otwierającym się na ogród w dalszej części działki.

Nowoczesna willa miejska – projekt indywidualny – zapraszam na drugą kondygnację!

widok 3D drugiej kondygnacji domu marzeń na bardzo nietypowej działce
Widok 3D piętra – zobaczcie jak główna sypialnia została doświetlona od wewnątrz.

Spacer po drugiej kondygnacji zacznijmy od głównej sypialni, została ona połączona z przejściową garderobą oraz prywatną łazienką. Co więcej zobaczcie, że ta sypialnia ma okna nie tylko na ścianie zewnętrznej, ale również wewnątrz. A to dlatego, że nad częścią salonu jest tzw. wysoki sufit co oznacza, ze jego wysokość sięga dwóch kondygnacji, a sypialni jest widok na to co dzieje się na dole. Na poziomie +1 mamy również 3 mniejsze sypialnie dla dzieci, ogólnodostępną łazienkę oraz garderobę. Dodatkowo będzie tutaj również sala gier z wyjściem na zadaszony taras oraz mały gabinet.

Projekt indywidualny nowoczesnej willi miejskiej- zobacz zestawienie pomieszczeń!

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni:

Poziom 0

 • Przedsionek – 6,0 m2
 • Garderoba – 4,6 m2
 • Kotłownia – 6,9 m2
 • WC – 2,7 m2
 • SPA/Sauna – 13,2 m2
 • Jacuzzi – 10,7 m2
 • Kuchnia – 12,8 m2
 • Spiżarnia – 2,4 m2
 • Komunikacja – 18,9 m2
 • Jadalnia – 20,3 m2
 • Salon – 65,1 m2
 • Razem – 163,6 m2

————————————–

 • Garaż – 49,2 – m2

Powierzchnia użytkowa parteru – 212,8 m2

Poziom +1

 • Komunikacja – 17,5 m2
 • 1 Pokój – 10,2 m2
 • 2 Pokój – 16,4 m2
 • 3 Pokój – 13,3 m2
 • Sypialnia – 19,6 m2
 • Garderoba – 7,4 m2
 • Łazienka – 10,6 m2
 • Garderoba – 5 m2
 • Łazienka – 5,2 m2
 • Gabinet – 10,7 m2
 • Pokój gier – 32,6 m2

Powierzchnia użytkowa piętra – 148,5 m2

Powierzchnia użytkowa domu – 361,3 m2

Elewacja frontowa - projekt indywidualny nowoczesnej willi miejskiej
Nowoczesna miejska willa – elewacja frotowa.

Już niebawem pojawią się kolejne z naszych domów marzeń. A tymczasem dajcie znać co sądzicie o tej propozycji? Zainspirowani? A po więcej zapraszam Was także na moje social media Instagrama oraz Facebooka. Pani Dyrektor życzy Wam inspirującego tygodnia!

Zobacz także:

Może zainteresuje cię spacer 3D po domu amerykańskim? Wejdź w link i zobacz to sam!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

 1. Piękny dom, elegancki i stylowy. Wyposażyłabym go w modułowe nowoczesne meble tapicerowane, zwłaszcza w salonie, bo idealnie współgrałyby z całym wnętrzem. Klasa sama w sobie.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl