Dom amerykański w wersji mini – czyli jak Amerykanie widzą „małe domy”.

ZagadkaPrzygotowując ten post było dla mnie nie lada wyzwaniem znaleźć  konkretne inspiracje mieszczące się w określeniu „mały dom amerykański”. Ze względu na to, że coraz więcej osób pyta czy takie domy istnieją, po raz kolejny postaram się przybliżyć Wam istotę amerykańskich domów – dzisiaj głównie tych małych.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_16

To spełnienie marzeń o małym, słodkim domku prawda? Po raz kolejny w inspiracjach u Pani Dyrektor ;]

Cottage – tak Amerykanie określają swoje małe domy. Małe to znaczy jakie? No właśnie! Dla nas mały to jest dom do 90 m, natomiast w Stanach Zjednoczonych mały domek to ten mający metraż od 150-180 m. To jest różnica prawda? Na dzisiaj wybrałam te projekty do 150 m – powiedzmy jedne z najmniejszych. Domy w stylu cottage, co u Amerykanów znaczy mniej więcej domek wiejski czy chata ;] Na przykładzie poniżej zauważymy, że nie są to tylko domki w lesie lub przynajmniej wielkim ogrodzie, ale również te w usytuowane w mieście.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_18

Możemy podejrzewać, że ten dom to jeden z wielu w ciągu takich samych jednej z amerykańskich ulic ;] podobnie jak to było w przypadku domów w  San Francisco ;]

Jak już wcześniej pisałam amerykańskie domy to przede wszystkim duże, rozrzeźbione, nierzadko rozczłonkowane bryły o specyficznym planie, zresztą przykładów i inspiracji u Pani Dyrektor było już całe mnóstwo ;] . Kilka przykładów już widzieliście, czas na następne!

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_09

Prosty, jasny, oszczędny a mimo to amerykański. Jest i biały płotek ;]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_02

Zwróćcie uwagę, że ten dom nie jest duży powierzchniowo, posiada natomiast piękną, dużą werandę.

Bardzo prościutki, idealnie pasuje do niego jego amerykańska nazwa cottage. Posiada „daszek w Daszku” czyli to, co amerykańskie domy spośród innych wyróżnia.

Ze względu na to, że metraż jest w wielu przedstawionych przeze mnie przypadkach bardzo okrojony, zauważymy, że forma budynku nie jest już taka dynamiczna, tworzy raczej zwartą całość.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_08

To jest przykład chyba najmniejszego domu amerykańskiego jaki dla Was znalazłam. Widzicie jaką ma prostą formę?

Dach Spotkamy też częściej, niż w tradycyjnych domach amerykańskich nieskomplikowane, często dwuspadowe dachy. Jednak mimo wszystko i tutaj pojawią się w jego połaciach rozmaite lukarny, tworzące dodatkowe doświetlenie pomieszczeń.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_19

Mimo, iż nie jest to dom z rozmachem, to jednak lukarny, zewnętrzne okiennice czy materiał wykończenia elewacji zdradzają jednoznacznie pochodzenie budynku.

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_28

Lukarny, weranda i częściowe podpiwniczenie – coś co niezmiernie rzadko spotykamy w domach z Ameryki. (co by była jasność – forma tego domu pozostawia wiele do życzenia!)

Czytając mój wcześniejszy post o małych domach amerykańskich już na pewno zapoznaliście się z pewnymi założeniami MUST HAVE  dla amerykańskich domów ;]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_02

Tu podobne stylowo rozwiązanie jak powyżej. Jedna duża lukarna doświetla dodatkowo pomieszczenia na piętrze.

Weranda To jest właśnie jeden z głównych MUST HAVE, bez których ciężko przekonać nas co do amerykańskości danego domu. Jest to oczywiście w pełni uzasadnione, bo przecież każdy dom amerykański taką piękną werandę, najlepiej drewnianą, mieć powinien ;];]
mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_01

Piękna, duuuża weranda czyli idealne miejsce na popołudniową kawkę i poranną książkę ;]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_11

Symetryczne rozwiązanie, na stronie podane jest, że dom ma ok. 160 m kw, jednak wygląda na znacznie więcej. NIE POCHWALAM ZWIEŃCZEŃ KOLUMN! Miejcie to proszę na uwadze!

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_14

To już taki typowy „domek wiejski” czy bardziej jak u nas domek letniskowy.

Jak już pewnie zauważyliście nie są to takie typowe domy amerykańskie…. Dlaczego? Głównie właśnie ze względu na niewielki metraż.

Jak wiemy, dom amerykański to ten z rozmachem, bardzo często z rozbudowanym parterem i uzupełniającym go poddaszem, z kilkoma łazienkami i wieloma sypialniami, a dodatkowo z wielką werandą. Mimo wszystko te domki, czyli cottage przedstawione w poście są na wskroś amerykańskie ;]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_20

Tutaj dom już trochę bardziej rozbudowany, weranda, lukarny, drewno na elewacji, okiennice i prosty dach.

Jaka jest więc różnica pomiędzy tradycyjnym domem amerykańskim a tym „małym amerykańskim domem”?

Z czego możemy zrezygnować?

 • Z METRAŻU – w tym wypadku zresztą musimy. Ograniczony metraż to ograniczona bryła, a więc…
 • Z ROZBUDOWANEJ BRYŁY – w zamian za to mamy zwartą bryłę budynku, bardziej skupioną.
 • ZE SKOMPLIKOWANYCH DACHÓW –  to jest i plus i minus jednocześnie. Plus dlatego, że mniej skomplikowany dach oznacza mniejsze koszty wykonania takiego dachu, minus to oczywiście zrezygnowanie z jednej z cech baaardzo charakterystycznych dla domu amerykańskiego.
 • Z WERANDY – i w tym przypadku faktycznie możemy, ale nie musimy ;]

Co w takim razie mamy w małym amerykańskim domu?

 • ZWARTA BRYŁA = prosty plan. A to jest jednoznaczne (nie zawsze, ale często) z mniejszymi kosztami.
 • PROSTY DACH (często dwuspadowy)
 • WERANDA – jak już pisałam może być ale nie musi, oczywiście najlepiej żeby jednak była ;] więcej inspiracji i świetnych rozwiązań werand znajdziesz w poście tutaj.
 • OKNA – z charakterystycznymi szprosami, zewnętrznymi okiennicami, które jeszcze najczęściej są w innym kolorze niż cały dom, opaski okienne, niskie parapety. Któż by podejrzewał, że okna kryją w sobie tak wiele cech domu amerykańskiego i mogą mieć naprawdę ciekawą formę i stać się istotnym elementem w budynku.
 • ELEWACJE – coś o czym warto wspomnieć, aby nadać naszemu małemu domkowi amerykańskiego charakteru. Pewnie wszyscy zauważyli jak dużo detalu jest w tych elewacjach: okiennice zewnętrzne, opaski okienne, gzymsy i oczywiście specyficzne materiały: drewno lub kompozyt, czasami również kamień.

No i na koniec nie może zabraknąć AMERYKAŃSKIEJ FLAGI ;];]

mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_21 mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_01
mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_18 mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_27 mały_dom_amerykański_little_small_amercian_house_amerykański_dom_projekty_reaalizacje_dom_ameryka_13

Teraz już nie mamy wątpliwości co do amerykańskości naszego domku, czy to małego czy dużego ;]

Jeżeli chcecie zobaczyć jeden z projektów amerykańskiego domu zaprojektowanego przez moje biuro, projekt domu amerykańskiego jako domu indywidualnego,  zaglądnijcie w link. Tam krok po kroku opisałam jak wyglądał proces jego powstawania. Nawiasem mówiąc, z Inwestorem tym rozstałam się na etapie koncepcji tak więc – DOMEK TEN jest DO WZIĘCIA ;]]

Jeżeli chcecie natomiast zajrzeć sobie do innych rozwiązań prosto z Ameryki, wejdźcie na tę stronę i zobaczcie jak wyglądają inne amerykańskie domy, te mniejsze i te całkiem duże.

PD Architekt pozdrawia Was ciepło z bardzo zimnego Rzeszowa!

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.9/10 (9 votes cast)
Dom amerykański w wersji mini - czyli jak Amerykanie widzą "małe domy"., 8.9 out of 10 based on 9 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

16 komentarzy

 1. good article. i also find this page about epoxy flooring: https://www.basapolymer.com/product/detail/epoxy-flooring-info/130/view/ see it

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Prawda, że śliczne? Dzisiaj mało kto jednak używa drewna do obudowy domu. Od wielu lat używa się siding – okładzinę imitującą deski. Utrzymanie drewnianej oblicówki jest zbyt kosztowne, a siding można wyczyścić wodą pod ciśnieniem ;-) Jeśli odnawia się dziś stare, amerykańskie domy, to często kładzie się na nie już właśnie panele sidingowe. Praktyka w Stanach jak zwykle górą. :-)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • ;] Tylko Sidingi tamte to nie te, które mieliśmy jakiś czas temu u nas – tamte są kompozytowe, złożone z zupełnie innego rodzaju materiału. Na naszym rynku również jest coś takiego, ale nie reklamuję :P

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Czy to oznacza, że siding kompozytowy (używany w Stanach) jest lepszej jakości? Nie znam polskiego produktu – stąd pytanie.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
   • Mieszkam na Śląsku więc tutaj siding po kilku latach wygląda koszmarnie. Obserwuję dom w pobliżu domu moich rodziców. Siding kładziony gdzieś pod koniec lat 90-tych. Dziś wygląda tragicznie, a sąsiad regularnie i intensywnie próbował go czyścić Karcherem. Ogólnie nie polecałbym nikomu.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Pani Dyrektor ! Fajne są powroty do architektury sprzed kilku setek lat a szczególnie do skansenów Virgini.Przesyłam jeden usmieszek :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl