DOM MARZEŃ A0262 – indywidualny projekt domu w stylu amerykańskim

Domy w stylu amerykańskim to prawdziwy konik mojego biura. Zaprojektowaliśmy ich już dziesiątki. Każdy jest inny, dostosowany do potrzeb i pragnień inwestorów. Dzisiaj chcę Wam przedstawić jeden z nich, wyróżniający się reprezentacyjnym stylem i wyjątkowymi wielopoziomowymi werandami. Zapraszam!

Jednak najpierw zastanówmy się, co takiego sprawia, że dany dom możemy nazwać amerykańskim?

Domy w stylu amerykańskim rządzą się swoimi prawami. Wiele serii na blogu poświęciłam właśnie na omawianie tej stylistyki, jej zalet i prawdopodobnych przyczyn tak dużej popularności. W domach amerykańskich cenimy sobie przede wszystkim przestronność i wygodę oraz duży nacisk na aranżowanie przestrzeni do wspólnego spędzania czasu. A jakie inne cechy stanowią o amerykańskości domu?

  • nieregularny plan – rozrzeźbienie bryły budynku
  • duże okna ze szprosami, a przy nich niskie parapety do siedzenia, czyli window bay oraz lukarny i wykusze
  • skomplikowany dach, częściowo wynikający z nieregularnego planu budynku
  • werandy, tarasy lub inne formy stref wejściowych i wypoczynkowych

Oczywiście stylistyka domów amerykańskich jest dużo bardziej bogata i ciężko ograniczyć ją do kilku podpunktów. Jeśli chcecie wiedzieć o niej więcej zapraszam do moich poprzednich postów, np. możecie zajrzeć tutaj. :)

A teraz wracamy do meritum tematu, który Wam obiecałam czyli…

DOM MARZEŃ A0262 – indywidualny projekt domu w stylu amerykańskim

projekt domu w stylu amerykańskim, indywidualny, reprezentacyjny, strefa wejściowa, schody, duży dom, willa
Spójrzcie na listę powyżej. Czyż ten dom nie ma wszystkich amerykańskich cech? :)

Amerykanie dużą wagę przykładają do tego jak odbierany jest ich dom, dlatego wejścia, schody i podjazdy muszą być szczególnie efektowne. Powstał nawet oddzielny termin – curb appeal. W przypadku omawianego dziś projektu, reprezentacyjne schody prowadzące do wejścia są pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę. Ogród i zaokrąglony podjazd do dużego garażu również podkreślają atrakcyjność budynku.

projekt domu w stylu amerykańskim, indywidualny, reprezentacyjny, strefa wejściowa, schody, duży dom, willa
Dwupoziomowy taras wypoczynkowy jest charakterystycznym elementem projektu. Z poziomu parteru łączy się z salonem i jadalnią, zaś kondygnację niżej z siłownią i family room.

Stonowane kolory elewacji nie są przypadkowe. Przy tak rozczłonkowanej bryle intensywniejsze barwy mogłyby być zgubne. Zaś zastosowanie kamienia elewacyjnego dodatkowo dodaje budynkowi prestiżu i wrażenia solidności.

Zwróćcie też uwagę na okna. Tak jak wspomniałam, nie brakuje tu szprosów i typowych dla stylu podziałów. W projekcie z powodzeniem połączono okna prostokątne z tymi o nadprożu w kształcie łuku. To również charakterystyczna cecha amerykańskiej architektury. Zaś duże, dwukondygnacyjne okno w salonie jest wręcz czymś koniecznym! :D

A teraz zerknijmy co projekt domu w stylu amerykańskim skrywa w swoim wnętrzu!

Aranżowanie kondygnacji podziemnych na różnego rodzaju pokoje rekreacyjne to coraz częściej spotykany pomysł. Bilard, siłownia, a może sala kinowa? Wszystko zależy od Ciebie. W typowym amerykańskim domu w piwnicy znajdziemy najczęściej family room oraz pralnię. W przypadku tego projektu mamy dodatkowo siłownie z sauną i pomieszczenia techniczne. Kondygnacja ta nie jest całkowicie osadzona w gruncie, dzięki czemu bez problemu doświetlono pomieszczenia.

Wchodząc do domu, po wyjściu z przedsionka znajdziemy się w dużym reprezentacyjnym holu ze schodami prowadzącymi na piętro. To pomieszczenie bezpośrednio łączy się z salonem, kuchnią oraz dużą jadalnią. Taki układ to również nieodzowny element amerykańskich wnętrz. W prawym skrzydle znajdziemy gabinet i pokoje gościnne oraz zejście do piwnicy. Dom połączono także z dużym garażem.

Zatrzymajmy się chwilkę w salonie. Ma on typowy układ z dużym oknem i kominkiem na środku. Nad pomieszczeniem znajdziemy wysoki sufit na dwie kondygnacje. To dodatkowo podkreśla reprezentacyjność pomieszczenia. Salon, a właściwie living room, jest sercem każdego amerykańskiego domu i tak też jest projektowany. To miejsce do przyjmowania gości i wspólnego spędzania czasu domowników.

Najwyższa kondygnacja w amerykańskim domu to zazwyczaj strefa sypialniana i ten układ często spotykamy również u nas. Główna sypialnia, czyli zazwyczaj sypialnia rodziców jest nazywana master bedroom i charakteryzuje się stosunkowo dużą powierzchnią i typowym sposobem aranżacji. Łączy się zazwyczaj z dużą łazienką i nie mniejszą garderobą. Sypialnie dla dzieci są mniejsze i mają oddzielną łazienkę.

Projekt domu w stylu amerykańskim
– wersja II

projekt domu w stylu amerykańskim, indywidualny, reprezentacyjny, strefa wejściowa, schody, duży dom, willa
Co powiecie na tą wersję? Założenia i układ pozostały niemal identyczne, zaś taras stał się mniej opływowy i teraz ma bardziej geometryczny kształt.
projekt domu w stylu amerykańskim, indywidualny, reprezentacyjny, strefa wejściowa, schody, duży dom, willa
Zmieniła się również kolorystka, zyskując cieplejsze beżowe tony.

Która wersja bardziej do Was przemawia? Podobają Wam się domy w amerykańskiej stylistyce? Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym jak projektujemy domy amerykańskie w naszym biurze i zobaczyć inne projekty – zapraszam tutaj! ;) Może właśnie dom w takiej stylistyce jest domem Waszych marzeń?

A już niedługo kolejne projekty prosto z biura Pani Dyrektor – i to nie tylko amerykańskie! :) Będą również inne tematy i oczywiście inspiracje. Dlatego śledźcie bloga Pani Dyrektor na bieżąco!

Zobacz także:

Rezydencji w Stylu Amerykańskim? Już jest na YouTube! Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
DOM MARZEŃ A0262 - indywidualny projekt domu w stylu amerykańskim, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl