Romantyczny amerykański dom z pełnym podpiwniczeniem

Romantyczny amerykański dom – wstęp

Cześć! W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam projekt: romantyczny amerykański dom z pełnym podpiwniczeniem, a dokładnie już piątą wersję tego cieszącego się ogromną popularnością projektu.

Wygląd zewnętrzny rezydencji definiują z pewnością klasyczne elementy ornamentacyjne charakterystyczne dla budownictwa na przedmieściach. Z jednej strony mamy szary siding, a z drugiej białe, strzeliste okapy. Wykończenia wiszące nad oknami nadają mu razem ze strzelistymi lukarnami lekko pałacowy charakter. Ogród oraz ceglane schody połączone z niewielkim murkiem okalającym dom dodają całości jeszcze bardziej przytulnego charakteru. Ten romantyczny amerykański domek składa się z kilku segmentów połączonych ze sobą w spójną całość. Od razu w oczy rzuca się skomplikowana konstrukcja dachu, kolumny podtrzymujące zadaszenia nad tarasami oraz liczne lukarny i wyskoki. Garaż znajdziecie z przodu budynku, ale w części podziemnej. Prowadzi do niego spadzisty podjazd obok którego przebiega równolegle kamienna ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych. Tak więc dom znajduje się w pewnym oddaleniu od ulicy. Dla ludzi ceniących sobie prywatność jest to z pewnością idealne rozwiązanie.

Elementy dekoracyjne elewacji

Na pierwszy rzut oka budynek posiada sporo rustykalnych elementów ornamentacyjnych. Funkcję estetyczną pełnią wcześniej wspomniane okapy, gzymsy, kolumny, ramy okienne i wykończenia. Kolor elewacji oraz dachu to przede wszystkim różne odcienie szarości. Bryła z każdej strony utrzymana jest w zasadzie w identycznej kolorystyce gołębiej szarości, którą przełamują białe wykończenia oraz kamień. Drzwi wejściowe, skryte w cieniu zadaszenia, chowają się w głębi bryły. Spora połać ziemi dookoła aż prosi się o wykorzystanie pod romantyczny ogród z wrzosami, lawendą i hortensjami. Z pewnością tak zaprojektowany dom jednorodzinny robi wrażenie niezwykle klimatycznego i gościnnego miejsca. Właśnie w takich domach kręci się świąteczne komedie familijne. :)

Romantyczny amerykański dom – ogród

Od strony tylnego ogrodu amerykański romantyczny dom z pełnym podpiwniczeniem otwiera się. Od frontu liczne zadaszenia z głębokim spadem, murek, a także niewielkiej wielkości okna osłaniały bryłę przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Z tyłu natomiast mamy zadaszony taras przeznaczony na przestrzeń wypoczynkową wraz elektrycznym grillem. Oprócz sporego tarasu widzimy także mocno zabudowany, ledwo dostrzegalny z ziemi balkon oraz sporą połać ogrodowej przestrzeni. Z tej perspektywy dom sprawia wręcz wrażenie chatki typu cottage. Czy też, będąc precyzyjnym, sprawiałby, gdyby nie jego spore gabaryty oraz klasycystyczne kolumny. Chociażby kiedy przyjrzymy się designie okien albo balustrady balkonowej, zauważymy, że rustykalność ustępuje miejsca nieco bardziej uproszczonej i ostrej geometrii.

Co znajdziemy we wnętrzu romantycznego amerykańskiego domu?

Tak jak w wielu naszych projektach, od wejścia zauważymy połączenie wiatrołapu z pomieszczeniami użytkowymi typu mudroom. To, co ten projekt w kwestii rozkładu pomieszczeń wyróżnia, kryje się w głębi budynku. Mianowicie mam na myśli fakt, że już na parterze rozplanowane zostały sypialnie. Po prawej stronie poziomu zerowego znajduje się ich aż trzy wraz z dwiema łazienkami, dwiema garderobami i pralnią. Jeszcze jedna sypialnia dla gości mieści się na piętrze domu. Intuicja z filmem familijnym jest jak najbardziej słuszna – dom ma na tyle dużo sypialni, że nie zabraknie miejsca dla dużej rodziny.

Piwnica

Drugą rzecz, która wręcz z definicji odróżnia tę wyjątkową posiadłość, to ogromna piwnica przerobiona na garaż oraz inne pomieszczenia użytkowe. Przestronny (250 m kw.) garaż pomieści z pewnością dwa samochody oraz mnóstwo sprzętu, na przykład sportowego. Osobne pomieszczenie na siłownię, na maszty oraz kotłownia nie zabierają miejsca na parterze, dzięki czemu dom może pomieścić więcej sypialni oraz gabinetów w części mieszkalnej. Natomiast pomieszczenie gospodarcze świetnie nada się na składzik lub spiżarnię. Jeśli zechcemy z auta zaparkowanego w garażu przenieść zakupy do prowizorycznej spiżarni, będzie to na pewno bardzo szybkie i wygodne.

Część mieszkalna

Wróćmy do parteru. Idąc dalej w głąb, od razu trafiamy do serca naszego jednorodzinnego domu, czyli do mudroomu, z którego można przejść do kuchni lub do salonu z jadalnią. Ta niezwykle przestronna, oświetlona wpadającym przez sporych rozmiarów okna naturalnym światłem i półotwarta przestrzeń, idealnie nadaje się do przyjmowania gości. Tuż przy zamkniętej kuchni mamy wydzielony dodatkowy stół na śniadania, dzięki czemu mieszkanie oraz goszczenie wielu osób w jednym miejscu stanie jeszcze łatwiejsze.

Piętro to głównie miejsce do pracy. Oprócz sypialni dla gości i łazienki, mamy do dyspozycji aż dwa gabinety, w tym jeden naprawdę sporych rozmiarów (prawie 40 m kw), oraz trzy segmenty strychu. Z gabinetu głównego możemy również przejść na balkon, gdybyśmy zapragnęli zrobić sobie przerwę i zaczerpnąć trochę świeżego powietrza. 

Podsumowanie

Projekt architektoniczny romantycznego amerykańskiego domu z pełnym podpiwniczeniem z pewnością łączy w sobie piękno romantycznego stylu w architekturze i funkcjonalności amerykańskiego budownictwa. Z jednej strony kusi otwartą przestrzenią, sporym ogrodem z tarasem, a z drugiej, dzięki rustykalnemu wykończeniu okapów, gzymsów i zadaszeń, gwarantuje najwyższej klasy doznania estetyczne. W tym projekcie styl przedmieść spotyka się z nowoczesnym stylem życia domowników dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu pomieszczeń.

Co myślicie o tym projekcie? Podoba Wam się przytulny dom w stylu romantycznym czy preferujecie raczej modernistyczną klasykę z prostą ornamentyką i jednolitą bryłą? Czekam na Wasze opinie w komentarzach! Jak zawsze zachęcam również gorąco do odwiedzenia mojego Facebooka i Instagrama, gdzie opowiadam więcej o moich architektonicznych gustach i doświadczeniach. Ciao!

Zobacz również:

Awangardowa rezydencja z widokiem na jeziora

Amerykańska willa na stoku z werandą, tarasem z widokiem i SPA

A także naszego YT:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl