Ekologiczny Drewniany dom z kwadratowego bala klejonego. Wady i zalety.

W dzisiejszym wpisie dowiesz się przede wszystkim:

  • co to jest technologia bala klejonego
  • jakim bardzo wytrzymałym materiałem jest drewno i dlaczego Polacy do do drewna nastawieni są sceptycznie?
  • dlaczego drewno jest materiałem ekologicznym
  • jakie korzyści płyną z mieszkania w domu drewnianym

Co to jest Bal klejony? Drewniane bale z pewnością kojarzą Ci się z tymi wielkimi okrągłymi albo mniejszymi ale również o formie obłej. Bal klejony to również forma kwadratowa. Jest bardziej nowoczesna i wizualnie o wiele lżejsza.

Bal kwadratowy powstaje poprzez połączenie wysuszonych desek za pomocą kleju i prasy hydraulicznej. Dzięki sklejeniu, belki nie pracują tak mocno. Klej ten jest wodoodporny ale jednocześnie nie sprawia, że drewno nie oddycha. Deski użyte do sklejonej kanapki poddawane są specjalistycznej obróbce. Bale, które powstają nie posiadają rdzenia drzewa czyli nie krzywią się, nie pękają i nie wypaczają. Każdy bal jest frezowany i szlifowany tak, że tworzy gładką równą powierzchnię.

Ile wytrzyma drewno? Czy jest materiałem trwałym?

Polacy nie mają przekonania do technologii drewnianej ponieważ z prestiżem i trwałością kojarzy się im mur i kamień. Wielu ludzi uważa technologię drewnianą za nietrwałą albo co gorsza niebezpieczną.

Ja osobiście uważam, że mała popularność drewna wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze z małej dostępności prawdziwych fachowców, po drugie z olbrzymiego lobby pustaka. Doszliśmy do momentu w którym specjalistów nie ma ponieważ nie ma aż takiego zapotrzebowania a dużego zapotrzebowania nie ma bo nie ma na rynku dobrych specjalistów. Pustakowe lobby zdominowało nasz kraj i zrobi wszystko, aby nie wypuścić z rąk tak ogromnego rynku jakim jest budowlanka u nas.

Ile w takim razie wytrzyma drewno? Drewno z łatwością wytrzymać może nawet i tysiąc lat. Nie trzeba szukać daleko. W Polsce mamy kościół drewniany z 1373 roku, czyli z 14 wieku!

Wytrzymałość bala klejonego jest o 70% większa niż bala tradycyjnego, niepoddanego obróbce. Bal klejony, który jest prawidłowo zamontowany nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony drewna zgodnie z normą.

Dlaczego drewno to materiał ekologiczny?

Modne dziś rozważania nr ekologii swój rachunek mają różny. Ciężko jednak odebrać produktom drewnianym miana ekologiczny po pierwsze dlatego, że drewno jest zasobem odnawialnym!

Jako jedyny materiał konstrukcyjny, podczas swojego powstawania czyli wzrostu, pochłania więcej CO2 niż jest wytwarzane przy jego obróbce!

Drewna nie trzeba izolować w taki sam sposób jaki ma to miejsce przy ścianie z pustaka. Niestety nasze Polskie normy skonstruowane są w taki sposób, że musisz dodać warstwę dodatkowej termoizolacji do drewna. Doświadczenie testujących domy drewniane pokazuje, że warstwa ta jest całkowicie zbędna. To temat na całkowicie inny odcinek i duża ciekawostka z którą spotkaliśmy się w biurowej praktyce.

W mojej ocenie czas budowy, który w przypadku drewna to niecałe 3 miesiące to również argument ekologiczny. Trwająca 3 lata budowa generuje już na oko znacznie więcej zanieczyszczenia niż szybki montaż elementów drewnianych. Stan surowy zamknięty w 6 tygodni to na prawdę niezły wynik.

Jakie korzyści płyną z mieszkania w domu drewnianym?

Drewno to doskonała akustyka w pomieszczeniach. Jeśli nigdy nie testowałeś jak bardzo możesz podnieść komfort życia przebywając w pomieszczeniu z poprawną akustyką, polecamy Ci próbować. Możesz zacząć od małego kina komercyjnego – takiego na 20 miejsc. Najpierw czujesz, jakbyś wszedł do innej rzeczywistości. Od razu czujesz różnicę. Nie tupiesz, nie klikasz, nic nie szeleści, dźwięk nie odbija się od ścian pomieszczenia, możesz mówić ciszej i lepiej Cię słychać.

Robisz się spokojny i czujesz charakterystyczne zmiękczenie otoczenia wokół. To właśnie jest pomieszczenie przemyślane akustycznie.
Drewniany dom jest właśnie taką strefą spokoju bez kołatania dźwięków. Twój zagoniony w szale życia organizm uspokoi się szybko w drewnianym otoczeniu.

Drewno to doskonała termoizolacja. Dom drewniany zachowuje się całkiem inaczej zarówno w ziemie jak i w lecie w stosunku do murowanego. Drewniany dom nagrzeje się również szybciej niż ten murowany. W lecie zaś utrzymuje dłużej przyjemną temperaturę w środku. Koszty ogrzania i schłodzenia domu drewnianego są mniejsze niż murowanego.

Drewno to niepowtarzalny klimat. Wiemy, że gusta są różne, ale ciężko zaprzeczyć temu, że domy drewniane to całkowicie inna atmosfera mieszkania zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Mi dom drewniany kojarzy się z wakacjami A kto nie chciałby czuć wakacji przez cały rok?

Już niedługo, na naszym kanale YT opowiemy Ci o funkcji i formie domu z bala klejonego, który zaprojektowaliśmy w 2018 roku. Posłuchasz o jego architekturze, pomysłach i trzech niepowtarzalnych miejscach, w których przebywanie to prawdziwa przyjemność.

Post o domu z bala klejonego na tle którego nagraliśmy nasz nowy odcinek znajdziesz pod linkiem.

Jeśli chcesz oglądać regularnie spacery – te na żywo – i te wirtualnie po naszych realizacjach, subskrybuj nasz kanał YT – Urban Project po więcej.

Do zobaczenia niebawem!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl