Nowoczesna willa z płaskim dachem – A0393

Nowoczesna willa z płaskim dachem – wstęp

W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam projekt architektoniczny, jakim jest nowoczesna willa z płaskim dachem na wąską działkę, zaplanowany specjalnie dla jednego z naszych klientów.

Wygląd zewnętrzny willi definiują wyraziste, proste linie, płaski dach oraz monochromatyczna paleta barw, którą ociepla jasne drewno na elewacji. Mamy tutaj także duże, tarasowe okna, znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa.

Bryła jest dość spójna. Od tyłu okapy, przedłużenia dachu, kolumny oraz minimalistyczna ornamentyka z desek czynią budowlę nieco mniej zwartą, ale nadal geometria bryły jest dość prosta, „pudełkowa”. Bezpośrednią przyczyną takiego a nie innego odbioru jest zapewne wertykalny układ okien, kolumn oraz pionowe ustawienie desek. Od razu w oczy rzuca się również rozmieszczenie okien. Od tyłu dom jest prawie że w całości przeszklony. Dzięki temu w segmencie dziennym na pewno nie zabraknie światła dziennego. W kompozycji panuje idealna równowaga pomiędzy przeciwieństwami: białym i grafitowym wykończeniem elewacji oraz wertykalnym układem okien i horyzontalnym układem tarasów.

Bryła od frontu utrzymana jest w jasnej i przyjemnej dla oka kolorystyce: gładkiej bieli ścian, szklanych balustrad oraz opalizującego drewna na fasadzie. To wszystko zrównoważone zostało przez ciemne drzwi garażowe. W cieniu piętrowego tarasu kryją się drzwi wejściowe oraz brama garażowa. Od tej strony budynek ma układ horyzontalny, co oznacza tyle, że „rozciąga” się wzdłuż horyzontu.

Nowoczesna willa z płaskim dachem. Tylna część domu i ogród

Od strony ogrodu nowoczesna willa, mimo że z płaskim dachem, prezentuje się w odbiorze o wiele bardziej strzeliście, głównie za sprawą przeszklonych ścian salonu rozciągających się aż na dwie kondygnacje, a także pionowych kolumn i drewnianych wykończeń fasady. Od tej strony można zauważyć również drugie wyjście z domu prowadzące wprost na taras i znajdujący się za nim basen oraz palenisko. Z tej perspektywy dom robi wrażenie o wiele bardziej otwartego, a granica między jego wnętrzem a otoczeniem częściowo zaciera się.

Część mieszkalna i garaż stapiają się w jedną całość. Najbardziej wyróżniającym się segmentem budynku jest przeszklony salon z jadalnią, który łączy się niebezpośrednio z dużym tarasem. Ogród podzielony jest na kilka różnej wielkości segmentów o kształcie prostokątów, z których każdy pełni zupełnie inną funkcję. Znajdziemy tam basen, stół ogrodowy wraz z krzesłami, palenisko oraz skrupulatnie wydzieloną przestrzeń na roślinność dekoracyjną. Dzięki zastosowaniu takiego układu część ogrodowa domu podzielona została na mniejsze kameralne przestrzenie.

Co znajdziemy we wnętrzu nowoczesnego domu z płaskim dachem?

Tak jak w wielu naszych projektach, od wejścia zauważymy połączenie wiatrołapu z garażem. Garaż jest na tyle duży, że pomieści dwa auta. W jego głębi znajdziemy również wydzielone niewielkie pomieszczenie na rowery lub jakikolwiek inny sprzęt sportowy. Ze składziku na rowery możemy wyjść bezpośrednio na zewnątrz budynku. Tak więc parkowanie roweru i korzystanie z niego jest maksymalnie ułatwione.

Idąc na wprost po wejściu do nowoczesnej willi, od razu trafiamy do serca naszego jednorodzinnego domu. Mam tu na myśli oczywiście salon z jadalnią. Ta niezwykle przestronna, oświetlona wpadającym przez oszklone ściany naturalnym światłem i półotwarta przestrzeń, idealnie nadaje się do przyjmowania gości, ale też animowania spotkań towarzyskich. Tuż za dużym jadalnianym stołem przechodzimy od razu do otwartej kuchni na wyspie połączonej ze spiżarnią i zewnętrznym tarasem. Wyzierająca  z różnych zakątków wnętrza i zewnętrza roślinność w ozdobnych donicach dodaje całości stylu.

Po prawej stronie domu umiejscowiona jest pracownia oraz pokój gościnny z łazienką. Wydzielono w nim zarówno przestrzeń do pracy (biurko z fotelami i resztą uposażenia), jak i do wypoczynku (narożnik ze stolikiem).

Piętro

Poza tym możemy po schodach przejść na piętro, gdzie czeka na nas drugi pokój wypoczynkowy dla domowników i gości oraz siłownia. Piętro to oczywiście również część sypialniana z sypialnią główną, dwoma mniejszymi pokojami, garderobami oraz łazienkami. Projekt domu nie uwzględnia więc dużej ilości sypialni. W zamian za to oferuje sporo wspólnej przestrzeni użytkowej podzielonej na segmenty tak, by móc z niej korzystać zarówno wspólnie, jak i osobno.

Sypialnia główna połączona jest z małym balkonem. Zaraz obok niej rozplanowano jedną dużą łazienkę oraz dużą elegancką garderobę. Dwie mniejsze sypialnie idealnie nadadzą się na sypialnie gościnne lub pokoje dla dzieci. Obok siłowni znajdziemy również małą pralnię i kotłownię.

Podsumowanie

Projekt architektoniczny nowoczesnej willi z płaskim dachem na wąską działkę z pewnością łączy w sobie różne funkcjonalności. Z jednej strony kusi otwartą przestrzenią w środku domu, sporym ogrodem z atrakcjami oraz tarasami na piętrze. Z drugiej, dzięki inteligentnemu rozmieszczeniu okien, wnęk i zadaszeń, gwarantuje swoim domownikom, szczególnie na kondygnacji zagospodarowanej pod część sypialnianą, poczucie pełnej swobody oraz prywatność. Gra bieli i drewna na elewacji również nie pozostaje bez echa. Zmienia zupełnie odbiór budynku w zależności od tego, z której strony na niego spoglądamy.

Co myślicie o tym projekcie? Podoba Wam się modernistyczna stylistyka nowoczesnej willi z płaskim dachem? Czekam na Wasze opinie w komentarzach! Jak zawsze zachęcam również gorąco do odwiedzenia mojego Facebooka i Instagrama, gdzie opowiadam więcej o moich architektonicznych gustach i doświadczeniach. Ciao!

Zobacz również:

Awangardowa rezydencja z widokiem na jeziora

Amerykańska willa na stoku z werandą, tarasem z widokiem i SPA

A także naszego YT:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl