Klasyczna elegancka willa z basenem, wysokim salonem dużymi i zadaszonymi tarasami- A0391

Moda na budownictwo amerykańskie jest jak najbardziej zrozumiała, szczególnie kiedy widzimy takie projekty jak nasza dzisiejsza klasyczna elegancka willa z basenem, wysokim salonem dużymi i zadaszonymi tarasami. Szczególnie w pandemii okazało się, że mamy dość ciasnych, klaustrofobicznych przestrzeni. Ciasne miejsca nie odpowiadają nam też teraz, kiedy z roku na rok osób pracujących zdalnie przybywa. W związku ze zmianą trybu naszego życia rośnie zapotrzebowanie na przearanżowywanie przestrzeni domowej. Ważne jest również projektowanie domów od zera z uwzględnieniem, że mogą pełnić dodatkowe funkcje.

Kiedy spojrzymy na nowe trendy w budownictwie polskim, okazuje się, że coraz bardziej stawiamy na indywidualność. Tak więc wiele się zmieniło. Coraz częściej sięgamy po odważniejsze rozwiązania, inspirujemy się architekturą zagraniczną, a także preferujemy możliwie spersonalizowane projekty, nawet jeśli kosztują więcej. Dlaczego o tym wszystkim piszę?

Dom Amerykański w stylu czy Polski?

Projekt indywidualny klasycznej willi w stylu amerykańskim, który chciałabym Wam dzisiaj pokazać, wyróżnia się. Jeśli mu się uważnie przyjrzycie, nie jest domem „po prostu” amerykańskim. Jest to dom polski zaprojektowany w stylu amerykańskim. :D Spójrzcie tylko na te tę trójkątną lukarnę nad wejściem, na te duże, zadaszone tarasy, na kolumny i gzymsy. Czy czegoś to Wam nie przypomina? Jeśli, patrząc na ten dom, widzicie podobieństwa do staropolskiego dworku, nie macie zwidów. Taki właśnie był zamysł. Stworzyć dom, który będzie nowoczesny, funkcjonalny, „zachodni”, ale jednocześnie odwoływać się będzie do naszej rodzimej polskiej architektury. 

Przyjrzyjmy się uważnie bryle od zewnątrz. Budynek składa się z dwóch segmentów. Pierwszy, większy, powstał na planie prostokąta, a swoją nieregularność zawdzięcza przede wszystkim dwóm wykuszom, w których mieszczą się kąciki wypoczynkowe. Drugi segment również rozplanowany został na kształcie prostokąta. Dach, jak przystało na amerykańskie budownictwo, nie należy do najprostszych konstrukcyjnie, ale nie jest też „przekombinowany”. Biały kolor elewacji oraz ciemny kolor dachu to klasyczne rozwiązanie w przypadku stylu amerykańskiego, ale też i chociażby staropolskiego. Inne elementy architektoniczne, które mogą budzić podobne skojarzenia, to poziome gzymsy, a także sporych rozmiarów lukarna w towarzystwie kolumn zdobionych. Całości dopełniają częściowo przeszklone drzwi jednoskrzydłowe oraz podjazd z jasnego kamienia.

Podsumowując, najbliższe otoczenie naszej willi to zadaszone tarasy, ogród oraz znajdujący się w głębi działki basen z jacuzzi. Istnieje jeszcze sporo miejsca do zagospodarowania, które można wykorzystać zarówno na powiększenie ogrodu, jak i w celach rekreacyjnych.

Co znajdziemy w środku? Po wejściu do przedsionka klasycznej eleganckiej willi od razu możemy przejść do garderoby na płaszcze lub niewielkiego WC. Jeśli udamy się na wprost, trafiamy do części dziennej. Składa się na nią wysoki salon, kącik wypoczynkowy, jadalnia i aneks kuchenny. W centralnej części domu umiejscowiono schody prowadzące na piętro. Za nimi znajduje się przejście do sypialni połączonej z dużą garderobą i łazienką.  W zależności od potrzeb lokatorów sypialnia może być zarezerwowana dla gości lub po prostu ustanowiona jako przestrzeń dla dorosłych (zakładając, że na piętrze znajdowałyby się sypialnie dla dzieci).  Tutaj także umiejscowione zostało dyskretne przejście do drugiej części domu, na którą składa się garaż z kotłownią.

Pomieszczenia na piętrze? Dom Amerykański!

Piętro willi to oczywiście część sypialniana. Oprócz dużej łazienki z sauną rozplanowano trzy sypialnie, każda z garderobą, a także sporych rozmiarów strych. Można by więc powiedzieć, że jest i przestronnie, i intymnie. Każdy z lokatorów ma do dyspozycji sporo przestrzeni. Mało tego, do zagospodarowania zostaje cały 22-metrowy strych, który można przerobić na osobne pomieszczenie lub pomieszczenia.

Część dzienną rozplanowaliśmy tak, że umożliwia odgradzanie się od niechcianych bodźców z innych sfer domu bez konieczności zamykania się w swojej sypialni. Salon i kącik wypoczynkowy znajdują się w innych częściach budynku. Oddziela je stół jadalniany oraz schody, więc, jeśli istnieje taka potrzeba, domownicy lub goście mogą spędzać czas w różnych częściach domu, nie izolując się od siebie za zamkniętymi drzwiami, ale też nie przeszkadzając sobie. Taki układ świetnie się sprawdzi w sytuacji, gdy urządzamy przyjęcie na większą ilość osób. Ewentualnie gdy chcemy mieć bawiące się dzieci na oku, ale jednocześnie trochę spokoju umożliwiającego spokojne poczytanie książki lub obejrzenie najnowszego odcinka ulubionego serialu.😉

I cóżby tu jeszcze rzec? Nie będę ukrywać, że ten projekt bardzo mi się podoba. Nasza klasyczna elegancka willa z basenem, wysokim salonem dużymi i zadaszonymi tarasami to idealne połączenie nowoczesności i klasyki oraz elegancji i funkcjonalności. W zależności od sposobu, w jaki będą ewoluowały gusta lokatorów, będą oni mogli podkreślać bardziej klasyczne bądź modernistyczne akcenty. Jak dla mnie ta wizja jest iście fantastyczna. A dla Was? Co sądzicie o tym projekcie? Czy Wam również skradł on serce, tak jak mi? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Zobacz również:

Zobacz jeszcze nasz filmik na YouTube!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Witam,
  Poproszę rzuty na e-maila.

  Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Nie udostępniamy rzutów indywidualnych domów dla nikogo prócz naszych inwestorów. Zaprezentować natomiast mogę je na płatnej konsultacji online. Proszę o mail jeśli jest Pan taką zainteresowany.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl