Projekt zmiany elewacji, odnowa i remont elewacji domu typu „kostka”.

Na blogu Pani Dyrektor wiele było artykułów poświęconych elewacjom. Chociażby cykl „Wszystko o elewacjach„, w którym analizowaliśmy krok po kroku najciekawsze i najpopularniejsze materiały elewacyjne. Także omawiając Domy i Wille Marzeń, dużą uwagę przykładam do sposobu kształtowania zewnętrza budynku, do stosowanych materiałów i rozwiązań. Możecie spytać, po co? Czemu elewacja jest aż tak ważna?

Elewacja to „sukienka” dla naszego domu. Najczęściej oceniamy budynek patrząc na jego fasadę. Dobrze jest więc „przyodziać” go tak, aby wzbudzał podziw i zapraszał do środka. Jak taki efekt osiągnąć?

Przede wszystkim warto pamiętać o złotej zasadzie – mniej znaczy więcej! Chcąc zachować harmonię powinniśmy stosować maksymalnie 3 kolory (3 materiały) na całości budynku. Ponad to, dobrze jeżeli zastosowane barwy są w jednym odcieniu – zimnym lub ciepłym.

O czym jeszcze warto pamiętać „ubierając” dom? Wszystkie istotne aspekty zawarłam dla Was w jednym poście – kliknij tutaj – kilka prostych porad, dzięki którym Wasza elewacja długo będzie cieszyć oczy!

A teraz przejdźmy do meritum. Dobrze jest przemyśleć sprawę elewacji już na etapie projektowania domu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby również wieloletniemu już budynkowi nadać nowy blask. I nie inaczej było w omawianym przeze mnie dziś przypadku. Tak powstał projekt zmiany elewacji w kilku wersjach. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do dalszej części posta!

Projekt nowej elewacji, odnowa i remont elewacji PRL-owskiego domu typu „kostka” – projekt zmiany elewacji.

Wersja I

projekt zmiany elewacji, projekt nowej elewacji, nowa elewacja domu typu kostka, nowa elewacja starego domu, odnowa elewacji, remont elewacji
Projekt zmiany elewacji w wersji pierwszej! Głównym materiałem są tu płyty wółkno-cementowe w dwóch odcieniach szarości oraz w kolorze białym. Ciekawy akcent stanowi podkreślenie jednego narożnika budynku. Taki wyraźny pionowy element optycznie podwyższył budynek i z dynamizował go.
projekt zmiany elewacji, projekt nowej elewacji, nowa elewacja domu typu kostka, nowa elewacja starego domu, odnowa elewacji, remont elewacji
Zauważ, że podział płyt nie jest przypadkowy. Razem z oknami tworzy geometryczną układankę, zamkniętą w prostokątnej całości. To dobry zabieg, szczególnie jeżeli budynek ma kilka okien różnych wielkości – dzięki temu uspokajamy elewację i nadajemy jej stosownej elegancji.

Zacznijmy od początku. Cudowna Ilona prowadząca blog parentingowy Mum and the City kupiła wraz z mężem stary i nieco zaniedbany dom – typową PRL-owską kostkę z płaskim dachem. Słusznie, moim zdaniem, podjęli decyzję o zleceniu projektu zmiany elewacji dla nowo zakupionego budynku. Obiekty tego typu wymagają wyjątkowo przemyślanych rozwiązań ze względu na zwartą, kubistyczną i – można by rzec – surową bryłę. Z tego powodu, w przypadku „kostki” łatwo o efekt przesady i zamiast eleganckiej elewacji możemy otrzymać eklektyczny koszmarek. Tak więc, stworzyliśmy kilka elewacyjnych wariantów, a dzisiaj pokażę Wam dwa z nich! ;)

Ten projekt zmiany elewacji wykonywaliśmy niemal 5 lat temu. Jednak zastosowane tu rozwiązania i materiały są wciąż aktualne. Niezmienne są również porady dotyczące łączenia barw i materiałów oraz stosowanych elewacyjnych zabiegów. Należy pamiętać, że dobrze zaprojektowana elewacja nie stanie się passé po kilku latach. Będzie ponad trendami, ponieważ nie wynika z nich, a z odpowiedniej interpretacji bryły budynku oraz dostosowania się do niej.

Wersja II

projekt zmiany elewacji, projekt nowej elewacji, nowa elewacja domu typu kostka, nowa elewacja starego domu, odnowa elewacji, remont elewacji
Charakterystycznym elementem elewacji w wersji drugiej są przesuwne okiennice. Mają one formę drewnianych paneli, niemal identycznych jak te zastosowane bezpośrednio na elewacji. Suwnice mogą być montowane zarówno poziomo, jak i pionowo, co daje niesamowity efekt nowoczesnej elewacji, która nigdy nie jest taka sama. Wystarczy odsłonić lub zasłonić okno. ;)
projekt zmiany elewacji, projekt nowej elewacji, nowa elewacja domu typu kostka, nowa elewacja starego domu, odnowa elewacji, remont elewacji
Pamiętacie o zasadzie trzech kolorów/materiałów, o której mówiłam wcześniej? Ta elewacja może być tu świetnym przykładem. Całość utrzymana jest również w ciepłych odcieniach i nawet szarości nie wyłamują się z tej reguły. Zaś białe płyty wółkno-cementowe tworzą subtelne podziały, które sprawiają, że bryła budynku wydaje się być lżejsza i bardziej dynamiczna.

Która wersja spodobała Wam się bardziej? A może jesteście ciekawi jak wyglądał ten dom-kostka, przed zmianą elewacji? Albo czy warto remontować stary dom, czy może lepiej wybudować całkiem nowy? Po odpowiedzi na te pytania przekieruję Was na bloga dumnej właścicielki domu – powstał osobny wpis na ten temat z masą zdjęć i przydatnych informacji. Zapraszam!

I niezależnie oo tego czy swój dom budujesz, kupujesz, a może już wybudowałeś i wyremontowałeś – pamiętaj o mocy elewacji! Na blogu Pani Dyrektor znajdziesz mnóstwo wyjątkowych inspiracji – zapraszam więc do pilnego śledzenia zarówno tutaj, jak i na Facebooku i Instagramie.

Zobacz także:

Pani Dyrektor pozdrawia Was w miły czerwcowy wieczór – och, jakże ten miesiąc szybko minął! Trzymajcie się ciepło i inspirujcie się! ;)

Zapraszamy do obejrzenia naszych filmików na YouTube! 😉
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Projekt zmiany elewacji, odnowa i remont elewacji domu typu "kostka"., 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. Wyszło super!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  2. My mieliśmy nietypowy pomysł na nową elewacje i baliśmy się, że nikt nie będzie chciał się podjąć tego wyzwania. na szczęście trafiliśmy na firmę – zrobili nam dokładnie taką elewację, jaką chcieliśmy

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl