Elewacje drewniane i ich alternatywy – podsumowanie cyklu „Wszystko o elewacjach” Ep.1-4

  • 0

W ostatnich dniach zgłębiliśmy tajniki elewacji drewnianych oraz poznaliśmy ich możliwe zastępstwa. W tych czterech postach zawarłam wiele informacji, które przyswojone naraz mogą przyprawić o zawrót głowy. :D Dlatego dziś krótkie podsumowanie z odnośnikami do poszczególnych postów, tak aby można było łatwo znaleźć interesującą nas część. Tam znajdziecie dokładny opis wymienionych materiałów oraz zdjęcia i inspiracje. Zapraszam! :)

P.S. Wszystkie projekty, które tu widzicie powstały w moim biurze architektonicznym Urban Project z siedzibą w Rzeszowie. :)

[divider]

Ep. 1 – Drewno tradycyjne i egzotyczne


W pierwszym poście dowiedzieliśmy się, że „drewno”, które widzimy na różnego rodzaju inspiracjach, nierzadko drewnem wcale nie jest. Naturalne drewno z pewnością jest jednym z najszlachetniejszych materiałów, jednakże wymaga od nas dużo więcej pracy niż jego alternatywy. Dodatkowo, zmylić może nas cena. Gdy spojrzymy na koszt samych desek z lokalnych gatunków, możemy odnieść wrażenie, że elewacja drewniana jest jedną z najtańszych. Trzeba jednak brać pod uwagę koszty podkonstrukcji, a także cyklicznej impregnacji i pielęgnacji drewna. Pozostaje też kwestia odporności i trwałości oraz „starzenia” tego surowca. Lepsze parametry osiąga drewno egzotyczne, niemniej jednak wraz z nimi rośnie jego cena. Mimo wszystkich słabszych stron drewna, wciąż jest często pierwszym wyborem gdy mówimy o wymarzonej elewacji. Warto jednak poznać jego alternatywy, które mogą pozwolić nam zaoszczędzić czas lub pieniądze.

drewno na elewacji, pomysły na elewację, imitacje i zamienniki drewna, najlepsze materiały elewacyjne, co wybrać, co musisz wiedzieć
[divider]

Ep. 2 – Thermodrewno i kompozyty


W kolejnym poście poznaliśmy czym jest drewno termiczne i materiały kompozytowe. Przykładem tych drugich jest np. włóknocement. Przy produkcji kompozytów często wykorzystuje się również odpady drewniane. Zaś thermodrewno to drewno poddane specjalnej obróbce termicznej. Ma charakterystyczny zapach i ciemną barwę. Oba te materiały potrzebują stworzenia podkonstrukcji, jednak w przeciwieństwie do drewna tradycyjnego osiągają lepsze parametry i wymagają mniej pielęgnacji lub wcale. Mimo wszystko nie są to elewacje pozbawione wad. Odstraszać może szczególnie cena, aczkolwiek wciąż warto pochylić się nad tymi rozwiązaniami. Mają one swoje wyjątkowe cechy potrafiące nadać charakteru naszemu budynkowi.

drewno na elewacji, pomysły na elewację, imitacje i zamienniki drewna, najlepsze materiały elewacyjne, co wybrać, co musisz wiedzieć
[divider]

Ep. 3 – Laminaty i siding


Laminat to bardzo ciekawy materiał, który dotychczas był przede wszystkim kojarzony z zabudową usługową. Jego właściwości zależą głównie od użytych przy produkcji materiałów. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać z laminatu powlekanego fornirem, który do złudzenia przypomina lite drewno. Ten materiał również wymaga podkonstrukcji. Jego cena jest dość wysoka, jednak adekwatna do osiąganych parametrów. Laminaty dają duże pole do zabawy formą elewacji, jej proporcjami i podziałami. Można tworzyć z nich ażurowe przesłony oraz wycinać fantazyjne wzory.

Po drugiej stronie barykady stoi niesławny siding. Jego głównym atutem jest niska cena, co widocznie odbija się na wyglądzie tego materiału. Chociaż to też nie jest zasada, bo niektórym budynkom siding pasuje, a od lat 90 materiał ten poczynił duże postępy pod względem estetyki i trwałości. Tutaj również bez podkonstrukcji się nie obejdzie, montaż jest jednak stosunkowo szybki.

drewno na elewacji, pomysły na elewację, imitacje i zamienniki drewna, najlepsze materiały elewacyjne, co wybrać, co musisz wiedzieć
[divider]

Ep. 4 – Faktura drewna odciskana w tynku i deski dekoracyjne


Te dwa rozwiązania cechuje brak konieczności tworzenia podkonstrukcji co znacznie obniża koszty i czas wykonania elewacji. I chociaż tynk dekoracyjny na obecną chwilę do najtańszych nie należy, to najprawdopodobniej będzie się to zmieniać w przyszłości. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie pozwala uzyskać wiarygodną imitację drewna, jednak niewymagającą skomplikowanej pielęgnacji. Deski dekoracyjne styropianowe są bardzo lekkie i dobrze imitują naturalny rysunek drewna, zaś elastyczne deski dopasują się do każdego łuku na elewacji. Są to stosunkowo nowe rozwiązania, które jednak szybko zyskują na popularności.

drewno na elewacji, pomysły na elewację, imitacje i zamienniki drewna, najlepsze materiały elewacyjne, co wybrać, co musisz wiedzieć
[divider]

Specjalnie dla Was stworzyłam tabelę, w której uwzględnione zostały wszystkie najważniejsze cechy elewacji drewnianych i drewnopodobnych. Może posłużyć jako mała ściąga, która pomoże przy wyborze wymarzonej elewacji. :) Należy jednak pamiętać, że każdy z wymienionych przeze mnie materiałów ma swój indywidualny charakter i to czy sprawdzi się na ścianach Waszego domu zależy od czegoś więcej niż jego cena czy wytrzymałość. Nie bójmy się zainwestować w elewację, nie bójmy się zaryzykować używając niekonwencjonalnych materiałów. W końcu od tego zależy jak nasza twierdza będzie odbierana przez nas i otoczenie. A jeśli nie jesteście pewni, zwróćcie się do projektanta, z pewnością rozwieje Wasze wątpliwości i pozwoli uniknąć elewacyjnej wpadki. :)

drewno na elewacji, pomysły na elewację, imitacje i zamienniki drewna, najlepsze materiały elewacyjne, co wybrać, co musisz wiedzieć
Kliknij w tabelę, aby ją powiększyć ;)
[divider]

To już wszystko o elewacjach drewnianych i drewnopodobnych, jednak to nie koniec serii „Wszystko o elewacjach”! Już niedługo kolejne posty, a w nich pod lupę weźmiemy elewacje z kamienia i cegły oraz ich imitacje.

Śledźcie bloga Pani Dyrektor na bieżąco! :)

Zobacz także posty o innych materiałach elewacyjnych:

A może zainteresuje cię nasz filmik na YouTube?
Projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym
Prev Post Projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym
Wszystko o elewacjach Ep. 5 – Elewacja z cegły
Next Post Wszystko o elewacjach Ep. 5 – Elewacja z cegły

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *