To już czwarty i ostatni post o elewacjach drewnianych i drewnopodobnych! Przedstawiłam Wam w nich wiele rozwiązań i materiałów, tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie w zależności od indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak po lekturze tych postów wciąż szukacie elewacyjnego ideału – zapraszam poniżej. :) Dzisiejsze inspiracje mogą Was pozytywnie zaskoczyć! – Elewacja imitująca drewno cz.3!
Najpierw jednak krótkie podsumowanie. W pierwszym poście poznaliśmy wady i zalety drewna tradycyjnego oraz drewna egzotycznego. Dowiedzieliśmy się, że jest to piękny i szlachetny surowiec, aczkolwiek wymaga od nas dużo pracy. Dlatego w drugim poście przedstawiłam Wam drewnopodobne materiały, które świetnie oddają charakter drewna, a dodatkowo są bardziej wytrzymałe. To jednak nie jedyne alternatywy. Trzeci post poświęciłam laminatom oraz okładzinie z tworzywa sztucznego, czyli tak zwanemu sidingowi. A ponieważ to nie koniec rozwiązań imitujących drewno – dzisiaj ostatni post, przybliżający kolejne materiały!
Elewacja imitująca drewno – Tynk dekoracyjny o fakturze drewna
Szczerze mówiąc byłam bardzo sceptyczna co do tego rozwiązania. Kojarzyłam je przede wszystkim z przypadkiem spotkanymi realizacjami, często nieudolnie wykonanymi, odpryskującymi na narożach, mającymi z drewnem niewiele wspólnego. Chciałam nawet przemilczeć ten temat w postach, aby nie przyczynić się do powstania większej ilości takich potworków. Mając jednak na uwadze rzetelność cyklu o elewacjach, zagłębiłam się w temat i zmieniłam zdanie. :D Widać miałam pecha i zauważałam jedynie te niefachowe wykończenia, lub inaczej mówiąc stworzone „po taniości”. A może właśnie dlatego wyłapywały je moje oczy. Tak czy inaczej, szkoda byłoby nie dać szansy temu rozwiązaniu, bo przy rzetelnym wykonaniu można uzyskać bardzo ciekawy efekt.
Jednak to nie wartości estetyczne są najmocniejszą stroną tynku dekoracyjnego. Jest on przede wszystkim warty uwagi ze względu na brak konieczności budowy rusztu i tworzenia dylatacji. Jeśli uważnie czytaliście poprzednie posty, wiecie, że każde z omawianych dotychczas rozwiązań wymagało montażu na specjalnej konstrukcji, aluminiowej lub drewnianej, a to generowało dodatkową pracę i koszty.
Jak więc wygląda wykonanie efektu drewna w tynku? Na zagruntowaną i suchą ścianę nanosi się specjalną masę tynkarską, w której następnie odciska się fakturę drewna za pomocą sylikonowej formy. Gdy masa będzie całkowicie twarda (zazwyczaj po około kilku dniach) pokrywa się ją specjalną farbą lub bejcą, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać.
Elewacja imitująca drewno – Tynk dekoracyjny o fakturze drewna
Brzmi prosto, jednak praktyka pokazuje co innego. Moment odciskania faktury jest dość problematyczny i niewiele firm umie go poprawnie wykonać. Mimo to jeśli trafimy na fachową ekipę wykończeniową można uzyskać bardzo wiarygodną imitację drewna i to dużo mniejszymi środkami.
Jeśli chodzi o wytrzymałość, to fasada wykończona tynkiem dekoracyjnym niewiele różni się od każdej innej ściany dwuwarstwowej. Kluczową rolę grają tu pozostałe warstwy takie jak izolacja. Zaś sam tynk co kilka lat trzeba odmalowywać.
A ile zapłacimy za takie rozwiązanie? Materiały nie obciążą mocno naszego budżetu, tym bardziej, że nie potrzebujemy podkonstrukcji ani systemu mocowań, co jest niezbędne w przypadku większości elewacji imitujących drewno. Główną rolę gra tu robocizna. Odciskanie faktury drewna w tynku jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, a przez to niewiele firm wykończeniowych podejmuje się tego zadania. Z tego powodu nierzadko cena takiej usługi jest mocno windowana w górę. Jednak myślę, że wraz ze wzrostem popularności tej technologii, sytuacja będzie się zmieniać. Na obecną chwilę za 1 m2 elewacji pokrytej tynkiem dekoracyjnym (nie wliczając warstw izolacji) zapłacimy około 100 zł.
Elewacja imitująca drewno – Styropianowe i elastyczne imitacje desek drewnianych
A teraz kolejna elewacja imitująca drewno, która również nie wymaga tworzenia podkonstrukcji. Nazywana jest panelami, imitacjami desek, deskami styropianowymi, deskami elastycznymi i wieloma innymi określeniami w zależności od ich producenta. Często rozdziela się deski dekoracyjne na elastyczne i styropianowe jako dwa oddzielne produkty, jednak ze względu na duże ich podobieństwo i niemal identyczny montaż przedstawię je Wam razem. Różnią się jedynie tym, że panel elewacyjny o styropianowym rdzeniu jest nieco mniej elastyczny i dlatego na wykończenie łuków lepiej sprawdzi się elastyczna deska akrylowa.
Charakterystyczną cechą tych materiałów jest ich lekkość, dzięki czemu nie wymagają tworzenia specjalnej konstrukcji na elewację. Są również bardzo cienkie i elastyczne oraz mogą występować w wielu różnych rozmiarach i kolorach. W zależności od producenta możemy otrzymać bardziej lub mniej wiarygodną imitację drewna, jednak trzeba przyznać, że niektóre z nich są nie do odróżnienia od drewna tradycyjnego.
Jak wygląda montaż takiej elewacji? Na zagruntowanej ścianie zaznacza się lnie poziomu, a następnie nanosi specjalny klej i nakleja deskę dekoracyjną. W zależności od oczekiwanego efektu, tworzy się fugi, można też pokryć elewację bejcą. Na koniec całość pokrywa się impregnatem. Pod względem łatwości montażu imitacje desek wygrywają to zestawienie. Mimo to, dość sceptycznie podchodziłabym do głośnych haseł producentów, w których zapewniają, że każdy samodzielnie jest w stanie wykonać taką elewację. Może jednak lepiej zlecić to fachowcom?
Elewacja imitująca drewno – Styropianowe i elastyczne imitacje desek drewnianych
Kolejną zaletą desek imitujących drewno to ich trwałość. Są odporne na biodegradację, warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. W zależności od wybranego wariantu desek może być konieczne ponowne ich pomalowanie po kilku latach, jednak jeśli zostały one dobrze zabezpieczone po montażu, nie powinno być takiej potrzeby. Zaś wytrzymałość zależy głównie od surowców jakie zostały użyte przy wytwarzaniu deski, a praktycznie każdy producent oferuje nam inne rozwiązanie. Niektóre z paneli są wzmacniane np. siatką z włókna szklanego. Niezależnie jednak od materiałów, deski dekoracyjne powinny spełnić nasze oczekiwania.
Jaka jest cena takiej elewacji? W przypadku desek imitujących drewno elastycznych lub styropianowych mamy dużą rozpiętość cenową. Zależy ona głównie od samego wykończenia materiału, koloru, faktury, sposobu zabezpieczenia. Najtańszą deskę znajdziemy już za około 80 zł/m2, jednak w ofercie są również deski za więcej niż dwukrotność tej kwoty. Do tego należy również doliczyć koszty kleju oraz impregnatu i ewentualnie specjalnej bejcy. Powinniśmy się również liczyć z robocizną, jednak z pewnością o wiele łatwiej znaleźć odpowiednią ekipę zdolną wykonać taką elewację, niż na przykład w wypadku faktury drewna odciskanego w tynku.
Elewacja imitująca drewno – Podsumowanie
To już ostatnie materiały imitujące drewno przedstawione w tym cyklu. Dzisiaj poznaliśmy elewacje niewymagające tworzenia podkonstrukcji, a przez to pozwalające oszczędzić nam czas i pracę. Jednak każdy z materiałów, o którym mogliście przeczytać w tym lub poprzednim poście ma swój indywidualny charakter, który jednych zachwyci, a innych zupełnie nie przekona. Dlatego warto dać sobie czas i przemyśleć wady i zalety wymarzonej elewacji. A już wkrótce kolejne posty! Tym razem pod lupę weźmiemy kamień oraz cegłę, a także ich imitacje. Zapraszam więc do śledzenia bloga Pani Dyrektor na bieżąco!
Śledźcie więc bloga Pani Dyrektor na bieżąco. :)
Linki całej serii o elewacjach znajdziecie tutaj:
- Elewacje drewniane z drewna tradycyjnego
- Elewacje drewnopodobne i imitujące drewno cz. 1
- Elewacje imitujące drewno cz.2
- Elewacja imitująca drewno cz. 3
- Elewacje drewniane i ich alternatywy – podsumowanie cyklu
- Elewacja z cegły
- Imitacja cegły na elewacji
- Elewacja z kamienia naturalnego
- Imitacje kamienia na elewacji
- Tynk i blacha – ciekawe sposoby na wykończenie elewacji
- Beton, zielone elewacje – oryginalne materiały elewacyjne