Wszystko o elewacjach Ep. 1 – Elewacje drewniane z drewna tradycyjnego

Drewno na elewacji to marzenie wielu z Was. Przed oczyma mamy ten swojski widok sosnowych desek lśniących w słońcu. Zapach lasu. I prawdą jest to, że elewacje drewniane potrafią ocieplić wygląd nawet najbardziej „nieludzkiego” budynku. Czy jednak drewno na elewacji jest dla każdego? Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jaki przewidzieć budżet? A może warto wziąć pod uwagę elewacyjne alternatywy? Dzisiaj specjalnie dla Was wszystko o elewacjach drewnianych!

Elewacje z drewna tradycyjnego


To często pierwszy wybór gdy mówimy o wymarzonej elewacji. Warto jednak zwrócić uwagę, że to drewno które widzimy na inspiracjach w internecie i na mijanych gdzieś w drodze budynkach często drewnem nie jest! (lub jest produktem drewnopochodnym takim jak termodrewno, ale o tym później). Jeżeli jednak decydujemy się na drewno z prawdziwego zdarzenia, musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, elewacje drewniane to nie tylko koszt drewna, to wiele dodatkowych wydatków takich jak impregnacja (zazwyczaj co kilka lat), podkonstrukcja pod elewację, wkręty oraz odpowiedni system mocowań, a także cena montażu.

elewacje drewniane, drewno naturalne, egzotyczne. deski, jaki gatunek wybrać, o czym trzeba pamiętać, inspiracje, pomysły
Zdjęcie: Darren Bradley / Projekt: Craig Steely Architecture

Jeżeli jesteś przekonany, że koszty robocizny możesz sobie odliczyć, bo przecież zajmiesz się tym sam – dobrze się zastanów. Od prawidłowego wykonania montażu zależy to jak Twoja elewacja będzie wyglądać w przyszłości. Brak doświadczenia i ewentualne błędy mogą skutkować tym, że drewno szybko straci swój urok.

Przede wszystkim należy pamiętać, że drewno jest materiałem, który ciągle pracuje – kurczy się i rozszerza pod wpływem wilgoci i temperatury. Zbyt „ciasny” montaż może doprowadzić nawet do pękania desek elewacyjnych.

Dużo zależy również od tego, czy drewnem pokrywamy całą elewację, czy jedynie jej część. Miejsca gdzie łączą się dwa różne sposoby wykończenia trzeba szczególnie zabezpieczyć przed przedostawaniem się wody. To samo tyczy się cokołu. Newralgicznymi miejscami są także okna, parapety, drzwi oraz naroża budynku.

elewacje drewniane, drewno naturalne, egzotyczne. deski, jaki gatunek wybrać, o czym trzeba pamiętać, inspiracje, pomysły
Zdjęcie i projekt: Alison Brooks Architects

Jak zatem montuje się elewacje drewniane?

Deski elewacyjne mocuje się do ściany na specjalnym ruszcie, który może być drewniany lub aluminiowy. Wybierając ten pierwszy należy pamiętać, że on również musi zostać zaimpregnowany. Zaś sam układ rusztu zależy przede wszystkim od rozstawu desek i kierunku ich montowania oraz od grubości zastosowanej izolacji.

Niezmiernie ważne jest również aby między izolacją, a każdą z desek znalazła się szczelina wentylacyjna umożliwiająca cyrkulację powietrza. Zaś samą izolację termiczną (np. wełnę mineralną) należy zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną, która jednocześnie chroni przed wilgocią z zewnątrz i umożliwia odparowywanie pary wodnej.

Różne są też rodzaje montażu. Deski fasadowe mogą być mocowane za pomocą wkrętów na tzw. widoczny montaż, bądź w sposób niewidoczny za pomocą specjalnych klipów montażowych. Aby ułatwić mocowanie desek na ruszcie tworzy się specjale profile, czyli pióra i wpusty (wycięcia w przekroju deski). Umożliwiają one zakładanie elementów jeden na drugi pod wybranym kątem. Pozwala to ukryć system mocowań i stworzyć ciekawy efekt wizualny.

elewacje drewniane, drewno naturalne, egzotyczne. deski, jaki gatunek wybrać, o czym trzeba pamiętać, inspiracje, pomysły

Elewacje drewniane – to musisz o nich wiedzieć!

Niezwykle ważne jest zadbanie aby drewno na deski elewacyjne miało odpowiednią wilgotność. W tym celu sezonuje się je lub suszy w suszarni. Każdy gatunek drewna ma właściwy sobie czas schnięcia oraz konkretne wymagania co do tego okresu (odpowiedni sposób i miejsce składowania). Należy pamiętać, że drewno sezonuje się zazwyczaj kilkanaście miesięcy, jednak różni się to w zależności od jego gatunku i grubości. Dla przykładu tarcica dębowa może schnąć nawet 2 lata! Oczywiście istnieje możliwość zakupu gotowych już wysuszonych desek elewacyjnych. Jest to zdecydowanie droższa opcja, jednak oszczędza wiele kłopotu i czasu.

Jak już wcześniej wspomniałam drewno należy impregnować, aby zapobiec panoszeniu się pleśni, grzybów i owadów. Wielu producentów oferuje uprzednio zaimpregnowane deski elewacyjne, co jednak nie sprawia, że możemy całkiem zapomnieć o zabiegach pielęgnacyjnych naszej elewacji.

Oprócz cokilkuletniej impregnacji drewno pokrywa się preparatami dekorującymi lub wykańczającymi takimi jak lakiery, farby, oleje czy bejce. Każdy z nich da nam inny efekt, można więc poszaleć! Dla przykładu lakier zostawi lśniącą powłokę na powierzchni drewna, zaś bejca wniknie w strukturę drewna i mocno zmieni jego kolor. Trzeba jednak pamiętać, że żadna z tym metod nie jest stuprocentowo trwała i zabiegi te należy powtarzać przynajmniej co kilka lat.

elewacje drewniane, drewno naturalne, egzotyczne. deski, jaki gatunek wybrać, o czym trzeba pamiętać, inspiracje, pomysły
Zdjęcie i projekt: Aslak Haanshuus Arkitekter

Jaki gatunek drewna wybrać?

  • Dąb to z pewnością jeden z najtwardszych i najodporniejszych drzew wśród naszych rodzimych gatunków. Jest jednak podatny na kurczenie i ma niskie właściwości izolacyjne. Dodatkowo niełatwo dostać dębową deskę elewacyjną. Jeżeli jednak dopadniesz taką, jej cena będzie zaczynać się w okolicach 65 zł/m2.
  • Sosna jest mniej trwała i mniej odporna, ale zdecydowanie łatwiejsza w obróbce. Posiada jednak dużo żywicy, która z jednej strony naturalnie zabezpiecza drewno przed wpływem czynników atmosferycznych, ale równocześnie sprawia, że jest bardziej podatne na kurczenie się. Ewentualne wycieki żywicy również komplikują sprawę. Niemniej jednak sosna pozostaje jednym z najtańszych gatunków drewna na elewację. Jej cena zaczyna się przy 32zł/m2.
  • Świerk jest mniej żywiczny od sosny, a do tego trwały i łatwy w obróbce. Również jego cena nie jest zaporowa, bo możemy znaleźć deski elewacyjne już od 42zł/m2.
  • Modrzew to jedno z najchętniej wybieranych gatunków drewna na elewację. Jest wytrzymały i trwały, rzadko kurczy się lub pęka. A do tego bardzo szlachetnie się starzeje na srebrno-szary kolor. Jego cena może wynosić od 75zł/m2.
elewacje drewniane, drewno naturalne, egzotyczne. deski, jaki gatunek wybrać, o czym trzeba pamiętać, inspiracje, pomysły
Zdjęcie: Ivar Kvaal / Projekt: Reiulf Ramstad Arkitekter

Elewacje drewniane – A może drewno egzotyczne?

Egzotyczne gatunki drewna coraz częściej goszczą na ścianach naszych domów i nie tylko tam. Pokochaliśmy je za niecodzienne kolory oraz trwałość. Drewno to wygrywa z naszymi rodzimymi gatunkami przede wszystkim odpornością na destrukcję biologiczną. Jednak jego cena często może odstraszać.

Najczęściej wybierane gatunki to meranti, cedr kanadyjski, okoume czy tatajuba. Zarówno w przypadku drewna egzotycznego, jak i rodzimego warto upewnić się z jakich pochodzą źródeł. O racjonalnym i legalnym zagospodarowywaniu obszarów leśnych świadczy m. in. certyfikat FSC. Bądźmy odpowiedzialni za pochodzenie materiałów, z których budujemy nasze otoczenie.

elewacje drewniane, drewno naturalne, egzotyczne. deski, jaki gatunek wybrać, o czym trzeba pamiętać, inspiracje, pomysły
Zdjęcie: Steve Keating / Projekt: David Coleman Architecture

Elewacje drewniane – podsumowanie

Naturalne drewno jest z pewnością jednym z najwdzięczniejszych materiałów jakie możemy użyć na elewacji. Wymaga on jednak dużych nakładów pracy, a co często za tym idzie – pieniędzy. Mimo wszystko, jeśli zadbamy o dobrą jakość drewna, fachowy montaż oraz regularną impregnację otrzymamy piękną naturalną elewację, która nie będzie ustępować innym swoją trwałością.

Jeżeli jednak po przeczytaniu tego artykułu dopadły Cię wątpliwości – nie martw się! Wymarzony efekt drewna na elewacji można osiągnąć na wiele innych sposobów. Już niedługo kolejne posty, w których przedstawię Wam elewacyjne alternatywy dla tradycyjnego drewna!

Śledźcie więc bloga Pani Dyrektor na bieżąco. :)
Linki całej serii o elewacjach znajdziecie tutaj:

Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Wszystko o elewacjach Ep. 1 – Elewacje drewniane z drewna tradycyjnego, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl