Wszystko o elewacjach Ep. 5 – Elewacja z cegły

W naszej świadomości mocno zagłębił się obraz małego białego domku z czerwoną dachówką i z cokołem z cegły. Ten uroczy widok często chcecie przenieść do rzeczywistości, jest jednak wiele rzeczy, o których należy pamiętać zanim zdecydujecie się na murowaną elewację. W dzisiejszym poście przyjrzymy się dokładnie temu rozwiązaniu, poznamy różne techniki oraz omówimy największe zalety i wady elewacji z cegły. Zapraszam!

Elewacje murowane wznosi się zazwyczaj z klinkieru, jednak na rynku jest dostępne wiele innych rodzajów cegieł. Każda z nich ma swoje indywidualne właściwości, które wpływają na wygląd, trwałość i sposób wznoszenia całej fasady. Możemy wybrać ręcznie formowane cegły lub ich imitację, aby otrzymać rustykalny charakter budynku. Przebierać możemy również w kolorach i fakturach, nie musimy ograniczać się do standardowej, pomarańczowo-czerwonej cegły. Jednak możemy mocno się rozczarować wybierając zamiast cegły elewacyjnej – cegłę budowlaną. Ta druga często nie ma odpowiednich parametrów i elewacja może szybko ulec zniszczeniu.

elewacja z cegły, pomysły, inspiracje, wszystko co musisz wiedzieć, mur ceglany,przykłady,
Elewacja z cegły nie musi być pomarańczowo-czerwona. Szarości i czernie dają niepowtarzalny i elegancki efekt. (Zdjęcie: Matthijs van Roon / Projekt: HofmanDujardin)

Elewacja z cegły – Wszystko co musisz wiedzieć!

Najważniejszy jest jednak fakt, że decyzję o elewacji z cegły trzeba podjąć już na etapie projektowania budynku. Należy bowiem stworzyć szerszy fundament, na którym stawia się mur z cegieł elewacyjnych. Następnie elewację montuje się do ściany konstrukcyjnej specjalnymi kotwami. Ścianę konstrukcyjną i ścianę osłonową można wznosić równocześnie lub etapami. Ważne jest też, aby zostawić szczelinę wentylacyjną (szczególnie w przypadku izolacji wełną mineralną), umożliwiającą swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Istotnym jest również odpowiedni dobór zaprawy. Najczęściej przy zakupie cegły elewacyjnej producent rekomenduje konkretne produkty, potrzebne zarówno do wznoszenia ściany osłonowej, jak i do późniejszego fugowania. W tym przypadku nie warto oszczędzać, bo nieodpowiednie materiały mogą skutkować zawilgoceniem cegieł, a co za tym idzie powstawaniem wykwitów.

elewacja z cegły, pomysły, inspiracje, wszystko co musisz wiedzieć, mur ceglany,przykłady,

Świetnie też wygląda, jeżeli na elewacji z cegły połączysz kilka jej kolorów. (Zdjęcie i projekt: sam architects)

Różne mogą być sposoby fugowania cegieł (fuga zlicowana z cegłą, fuga wypukła, fuga wklęsła, fuga pod kątem) oraz różne ich wiązania. W Polsce największą popularność ma klasyczne wiązanie wozówkowe (widoczny szerszy bok cegły, przesuwany o połowę lub jedną trzecią długości), jednak spotkać można też inne, bardziej rozbudowane wiązania. Wszystkie te elementy sprawiają, że w zależności od wyboru samej cegły oraz jej koloru, faktury, sposobu fugowania i rodzaju wiązania możemy uzyskać zupełnie inny charakter elewacji.

Elewacja z cegły – Wszystko co musisz wiedzieć!

Elewacja z cegły jest inwestycją na dziesięciolecia, oczywiście jeżeli jest dobrze wykonana. Nie wymaga impregnacji, a ewentualne zabrudzenia można umyć myjką ciśnieniową. Jednak sam montaż jest dość czasochłonny i łatwo jest popełnić wiele błędów. Na cegły należy uważać od momentu przywiezienia ich na plac budowy, ponieważ muszą przez cały ten czas być dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Również samo murowanie i fugowanie powinno przebiegać przy odpowiedniej pogodzie. Kłopotliwa jest także budowa nadproży, czy podokienników. Dodatkowo, aby uniknąć różnic w kolorze poszczególnych części elewacji, należy podczas wznoszenia ściany osłonowej mieszać cegły z kilku palet. Dlatego najlepiej zlecić budowę naszej elewacji sprawdzonej ekipie budowlanej.

elewacja z cegły, pomysły, inspiracje, wszystko co musisz wiedzieć, mur ceglany,przykłady,
Nowoczesna bryła i elewacja z cegły? – jak najbardziej! Zwróć uwagę w jak ciekawy sposób projektant zastosował pionowe wiązania cegieł. (Zdjęcie: BoysPlayNice / Projekt: Jan Proksa)

Ceny samych materiałów zależą głównie od rodzaju cegły, jej koloru, sposobu formowania, czy faktury. Zaczynają się od około 70 zł za m2 na 200 zł kończąc. Jednak to co nasz portfel odczuje najmocniej to cena robocizny. Ekipy wykończeniowe bardzo często wyceniają się „od jednej cegły” i cena ta oscyluje wokół 1-2zł. Do tego dochodzi jeszcze cena zaprawy i fug oraz kotwi. Dla wielu osób to zdecydowanie za dużo i szybko porzucają marzenia o murowanej elewacji. Jednak cegła ma swój niepowtarzalny charakter, nadaje budynkowi elegancji, sprawia, że widzimy go jako solidną twierdzę. A mimo to wciąż ma ten specyficzny urok, kojarzony z sielanką i spokojem. To wszystko sprawia, że moim zdaniem warto w ten materiał inwestować, jeżeli jednak nie jesteś przekonany, może zainteresują Cię kolejne posty, gdzie omówię alternatywy dla elewacyjnej cegły. :) Śledźcie bloga Pani Dyrektor na bieżąco!

Zobacz też poprzednie posty o elewacjach:

Oczywiście seria będzie się poszerzać, bo temat materiałów na elewację jest jednym z najczęściej poruszanych podczas projektowania u nas!

Spacer 3D czeka na ciebie! Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Wszystko o elewacjach Ep. 5 – Elewacja z cegły, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

  1. Świetne inspiracje! Ja mam połączenie białego tynku z czerwoną cegiełką z ceglanego renesansu i wygląda to mega!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl