Elewacja frontowa domu amerykańskiego

Dom amerykański z wysokim salonem – DOM MARZEŃ A0336a

Wracam do Was z wpisami z waszej ulubionej serii domy marzeń. Tym razem dom amerykański z wysokim salonem prosto z biura Pani Dyrektor. Ciekawy, nietypowy rzut, a także piękne wnętrze z sufitem katedralnym nad strefą dzienną! Zapraszam Was do lektury i inspirowania się kolejnym z naszych projektów ;)

Elewacja ogrodowa domu amerykańskiego z wysokim salonem
Wyróżniający się na tej elewacji komin dominuje również we wnętrzu, jest elementem wysokiego salonu!

Projekt indywidualny domu w amerykańskim stylu – elementy charakterystyczne

Stali czytelnicy bloga za pewne potrafią już wymienić charakterystyczne elementy stylu amerykańskiego. Natomiast mam nadzieję, że ten post dotarł również do nowych osób i dla nich poniżej esencja tego stylu.

 1. Dachy – patrząc na dom w stylu amerykańskim to one pierwsze rzucają się w oczy. Wiele połaci, lukarny duże i małe, dachy, daszki, zadaszenia – na dachach domów amerykańskich dużo się dzieje!
 2. Weranda (z ang. porch) – element ten niejako wiążę się z tematem dachów, bo weranda to zadaszony ganek/taras, dzięki niej domy w tej stylistyce mają niepowtarzalny klimat. Bez werandy nie można mówić o domu amerykańskim, to element obowiązkowy!
 3. Rozwinięty układ – dom amerykański jest z reguły duży. Mamy tutaj długą elewację frontową oraz mocno horyzontalny charakter. Domy amerykańskie to z reguły parter + poddasze, raczej nie powstają wyższe budynki.
 4. Materiały – z reguły w stonowanych kolorach. Często jako okładziny elewacyjnej stosuje się siding oraz tynk. Popularna jest też okładzina kamienna, rzadziej cegła oraz drewno.
 5. Detale – jak sami zobaczycie na wizualizacjach czy tego czy innych naszych projektów domów amerykańskich pojawia się na nich ogrom szczegółów. A to wszystko dlatego, że detale to również typowy element bez którego amerykańska stylistyka nie powstanie. Balustrady, wykończenia okapów, wiele podziałów na oknach nadają domom tego niepowtarzalnego amerykańskiego charakteru.

Dom amerykański z wysokim salonem – DOM MARZEŃ A0336

Dom amerykański - widok od strony ogrodu
Dwa powysuwane segmenty, a pomiędzy nimi zieleń wchodząca do wnętrza domu.

Elementy charakterystyczne domów w stylu amerykańskim już znacie, czas znaleźć je w tym projekcie. Dom ten został pokryty skomplikowanym dachem wielopołaciowym. Natomiast sama bryła budynku bardzo rozczłonkowana, a co więcej dom w rzucie ma rzadko spotykany układ w kształcie litery „H”. Co daje nam taki układ? Od strony frontowej wejście zostało nieco cofnięte względem garażu oraz przeszklonego wykuszu kuchennego. Natomiast od strony ogrodowej jedna część wychodzi naprzeciw i kończy się tarasem. Drugie z ramion wspomnianej litery „H” nieco cofnięte, tutaj mamy jedną z sypialni i drugi bardziej prywatny taras. A między nimi? Przestrzeń zielona na którą otwiera się widok z reprezentacyjnego hallu.

Weranda w domu amerykańskim
Mnogość detali, czyli elementów wpływających na styl amerykański.

A kolorystyka? Jasna, stonowana, charakterystyczna dla domów w stylu amerykańskim. Jako wykończenie elewacji budynku pojawia się jasno szary tynk stanowiący tło dla sidingu oraz kamienia o szarej barwie. Okna w formie dużych przeszkleń, ale z wieloma drobnymi podziałami. Całość uzupełniają detale okapów oraz ścian szczytowych. I oczywiście element bez którego dom amerykański straciłby cały swój niepowtarzalny charakter, czyli weranda.

Projekt indywidualny domu amerykańskiego – zobaczcie co znajduje się na parterze!

Jak już mogliście zobaczyć na wizualizacjach na wejściu mamy drzwi z dodatkowym doświetlenie zarówno po bokach jak i nad skrzydłem drzwiowym. W tym projekcie wiatrołap został połączony ze spiżarnią oraz garderobą. Garderoba tutaj występuje w formie otwartej, ale nieco wydzielonej z której mamy również przejście do znajdującego się obok dwustanowiskowego garażu. Przejście z wiatrołapu do hallu również przez mocno oszklone drzwi z doświetleniem. Hall tutaj przybiera funkcję reprezentacyjną, pojawiają się elementy wypoczynkowe, a za ogromnymi oknami mamy widok na zieleń, która niejako wchodzi do samego wnętrza.

Amerykański dom z wysokim salonem - widok 3D parteru
Ciekawy układ pomieszczeń w formie litery „H”.

Idąc dalej na lewo od wejścia mamy strefę dzienną. Ogromna kuchnia z centralnie umiejscowioną wyspą oraz oszklonym wykuszem, przez który do wnętrza tego pomieszczenia wpada ogrom światła słonecznego. Dalej mamy jadalnię nieco wydzieloną od kuchni oraz znajdującego się dalej salonu. Na ścianie na przeciw wejścia do salonu mamy kominek, który dzięki wyeksponowanemu kominowi wspaniale prezentuje się w taki wysokim wnętrzu. Natomiast na równoległej ścianie domowa biblioteczka, dzięki której kolejna w wysokich ścian tego wnętrza została ciekawie zagospodarowana. Wzdłuż ściany zewnętrznej całej strefy dziennej ciągnie się klasyczny element stylu amerykańskiego, czyli weranda!

Klimatyczna weranda - element charakterystyczny domu amerykanskiego
Weranda – miejsce idealne na poranną kawę!

Po drugiej stronie hallu znajduje się część strefy nocnej, mianowicie sypialnię dla gości połączoną z prywatną łazienką. Do tej części domu przynależy również prywatny zadaszony taras. Obok sypialni i łazienki mamy jeszcze duże pomieszczenie gospodarcze z którego mamy bezpośrednie wyjście na zewnątrz.

Dom amerykański z wysokim salonem – DOM MARZEŃ A0336 – zobaczcie drugą kondygnację!

Poddasze w tym domu zostało podzielone na dwie części. Na prawo mamy sporych rozmiarów masterbedroom. Z sypialni przez przestronną garderobę możemy przejść do masterbathroom. Główna łazienka, choć w tym przypadku raczej salon kąpielowy. Mamy tutaj zarówno prysznic jak i wolnostojącą wannę. Natomiast wisienką na torcie jest sauna, całość o powierzchni 23,5 m2. W drugiej części poddasza dwie sypialnie dzieci, jedna z nich połączona z garderobą. Na poddaszu mamy również przestronną ogólnodostępną łazienkę.

Amerykański dom z wysokim salonem - widok 3D poddasza
Układ pomieszczeń poddasza – zwróćcie uwagę na wysoki salon w lewym górnym rogu ;)

Dom amerykański – poniżej zestawienie pomieszczeń

Zestawianie pomieszczeń i ich powierzchni:

Poziom 0

 • Wiatrołap – 4,2 m2
 • Garderoba – 3,3 m2
 • Spiżarnia – 3,3 m2
 • Hall – 22 m2
 • WC – 1,6 m2
 • Kuchnia – 28 m2
 • Jadalnia – 22,6 m2
 • Salon – 37,3 m2
 • Komunikacja – 2,9 m2
 • Pom. gospodarcze – 11,3 m2
 • Sypialnia – 11,9 m2
 • Łazienka – 5,5m2
 • Garaż – 42,2 m2
 • Razem – 196,1 m2

Poziom +1

 • Hall – 18,7 m2
 • Garderoba – 27,2 m2
 • Sypialnia – 31 m2
 • Łazienka – 23,5 m2
 • Sauna – 2,8 m2
 • Łazienka – 11,3 m2
 • Garderoba – 3,4 m2
 • Pokój – 22,6 m2
 • Pokój – 23,7 m2
 • Razem – 164,2 m2

SUMA – 360,3 m2

Dom amerykański z wysokim salonem – DOM MARZEŃ A0336

Elewacja frontowa domu amerykańskiego
Wiele przenikających się połaci dachowych i mnogość detali wpływają na odbiór domu.

Mam nadzieję, że cieszycie się, że po dłuższej przerwie opisałam dla Was kolejny z naszych domów w stylu amerykańskim. A już niebawem również jego inna wersja. Tymczasem inspirujcie się tym projektem! Pani Dyrektor pozdrawia Was ciepło.

A po więcej inspiracji zapraszam Was też na moje social media. Wejdźcie na mojego Facebooka oraz Instagrama, gdzie tworzę dla Was również w formie wideo!

Zobacz także:

Po grube dawki inspiracji do słuchania zapraszam na naszego firmowego Youtuba:

Dom w Stylu Amerykańskim z wielką werandą. Projekt i Realizacja.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl