Okiem Eksperta: Dlaczego okna pękają? Jak i kiedy montować okna? Marek Bednarz – BEMARES Rzeszów. Cz1z2

Cześć! Duży nowoczesny dom to duże i nowoczesne okna! Jesteśmy na budowie parterowej willi wg naszego projektu i akurat tu i teraz ekipa – Montuje okna.

Szklenie dużych okien w domu parterowym.

Korzystając z tego idealnego momentu przedstawimy Ci dziś naszego eksperta. Razem z nim pokażemy Ci wszystkie typy okien które są w tym budynku.

Ten odcinek możesz pooglądać albo posłuchać jeśli nie lubisz czytać:

Z odcinka dowiesz się też na jakim etapie budowy najlepiej montować okna, dlaczego okna pękają i jak tego uniknąć a na samym końcu zadamy pytanie, które szczególnie trapi wielu moich inwestorów – to nasza branżowa niespodzianka więc czytaj albo oglądaj do końca!

Nasz dzisiejszy gość, Marek Bednarz, właściciel firmy BEMARES z Rzeszowa od 15 lat zajmuje się doborem odpowiednich rozwiązań okiennych i drzwiowych oraz ich prawidłowym montażem. Zrealizował ponad 1500 montaży podczas których zamontował prawie 20 tysięcy okien.

Jaki jest najlepszy moment budowy na którym zamontujemy okna?

  • Najczęściej Okna montujemy na etapie surowych murów, tak jak w tym przypadku, ale nie jest to reguła. W przypadku stolarki aluminiowej czy PCV czy ALU najlepiej robić to przed tynkami i wylewkami bo jest wygodniej, ale również jest to możliwe i dopuszczalne na późniejszym etapie prac budowlanych.

Ale czy przy każdym rodzaju okien kolejność jest taka sama? Co z montażem okien
drewnianych?

  • No właśnie, poruszyłaś bardzo ciekawy temat. Okna drewniane najlepiej montować po
    wykonaniu tynków i wylewek, czyli po tzw. pracach mokrych aby nie było ryzyka ich uszkodzenia nadmierną wilgotnością panującą w budynku na etapie odparowywania wody. Ta sama zasada dotyczy okien drewniano-aluminiowych.

Stolarka mieszana – drewniano aluminiowa – połączenie doskonałe?

  • To prawda, to prawdopodobnie najlepsze połączenie. Okna drewniano-aluminiowe to takie, w których strona wewnętrzna jest z drewna a z zewnętrz okno osłonięte jest nakładką aluminiową, która chroni okno przed słońcem i deszczem. W mojej ocenie jest to najlepsze rozwiązanie okienne jakie może istnieć.

A teraz przekażę Ci pytanie Inwestora, które ten zadaje mi podczas procesu projektowania budynków. To pytanie brzmi:

Czy jest coś takiego jak typowy wymiar okien?

  • Tak, jest coś takiego, ale nie jest obecnie stosowane w praktyce ponieważ okna są „szyte na miarę” pod konkretny projekt domu, chociażby tak jak tutaj. Natomiast aby wyczerpać odpowiedź na to pytanie to jest coś takiego jak okno typowe i ma ono skok wymiarowy co 30 cm zarówno po szerokości jak i wysokości.

Czyli wybranie typowego wymiaru, nazwijmy go, skokowego wpływa na cenę? I jeśli tak to jak to wygląda procentowo?

  • To nie wpływa na cenę, obecnie okna są produkowane pod konkretne zamówienia i produkcja opiera się na optymalizacji zużycia materiałów.

Teraz przejdziemy się po budowie i pokażemy Ci wszystkie typy okien, które tutaj mamy! Oglądaj z nami!

A teraz przejdziemy się po budowie i pokażemy Ci wszystkie typy okien, które tutaj mamy! Oglądaj z nami!

W prawym narożu budynku – Okna stałe, czyli nieotwierane
w salonie – jako wyjście na taras – Okna przesuwne zwane HST z progiem całkowicie zlicowanym z podłogą
Okna otwierane z funkcją ukrytego skrzydła, czyli takie które z zewnątrz wyglądają jak okna stałe
Okna ze szkłem selektywnym od strony południowej aby uniknąć przegrzewania domu


Ciekawostką w tym projekcie jest również zastosowanie świetlika dachowego oraz ogrodu zimowego i piękne drzwi wejściowe o wysokości prawie trzech metrów. Pokażemy je w oddzielnym odcinku już po zamontowaniu.

Położenie świetlika dachowego i doświetli rurowych na dachu płaskim
Świetlik dachowy rurowy w dachu płaskim
Świetlik dachowy – całe okna – w dachu płaskim.

Przegląd różnych ciekawych rozwiązań. Taka różnorodność zdarza się przy projektowaniu domów nowoczesnych i w szczególności parterowych. Kiedy dwie kondygnacje położone nad sobą nie muszą koniecznie współgrać na elewacji, zostaje nam niemal całkowita dowolność w projektowaniu okien w bryle parterowej.

Szyby w dużych oknach pękają? Jeśli tak to dlaczego?

Wysokość przeszkleń w domu sięga 290cm. Okna w salonie mają dodatkowo szerokość 4,5 metra. Niektórzy twierdzą, że szyby lubią pękać. Co wg Ciebie jest tego powodem? I czy faktycznie tak się dzieje?

  • Faktycznie takie sytuacje mają miejsce, ale na całe szczęście sporadycznie i wystarczy
    zachować kilka zasad aby tego uniknąć. Pierwszym poważnym powodem ryzyka pęknięcia szkła będzie ich nieodpowiedni dobór do gabarytów okien. Przy dużych i wysokich oknach pakiet szybowy powinien mieć odpowiednio dobrane grubości tafli szkła aby uniknąć jego uszkodzenia.


Co zrobić, aby zapobiec pękaniu okien?

Inwestor nie będzie potrafił dobrać tego samodzielnie?

  • Oczywiście, najważniejszą sprawą jest aby firma, która dostarcza okna miała tego świadomość i potrafiła odpowiednio dobrać te kluczowe parametry. Przy dużych pakietach szybowych bardzo istotna jest ponadto konieczność zahartowania szkła na etapie produkcyjnym.


Hartowanie szkła w oknach – co to takiego?

  • Najprościej ujmując, To proces termicznego utwardzania szkła w odpowiednich piecach, który zwiększa jego wytrzymałość na uderzenia mechanicznie oraz zapobiega jego samoistnemu pękaniu oraz pękaniom termicznym.

Pękanie termiczne okien – co to takiego?

  • Pęknięcia termiczne szkła powstają wskutek nierównomiernego nagrzewania się tafli szklanych. Efektem jest pęknięcie i to dosyć charakterystyczne! Linia pęknięcia zawsze jest prostopadła do krawędzi szyby i rozchodzi się nierównomiernie w różnych kierunkach po tafli szklanej. Najczęściej zdarza się to w przypadku częściowego bliskiego przesłonięcia szyby np. kartonem czy styropianem. To powoduje nagrzanie się zasłoniętej części szyby i jej samoistne pęknięcie.. To dlatego warto hartować szyby aby uniknąć tych przykrych niespodzianek.

Czy przy zastosowaniu rekuperacji i wentylacji mechanicznej nie można otwierać okien?

Konieczny jest wtedy montaż tylko okien stałych? Ciężko mi wyobrazić sobie nasze piękne okna wychodzące na wielkie tarasy które nie łącza się płynnie z wnętrzami poprzez otwarte okna. Nie miałoby to sensu. Moi Inwestorzy najczęściej obawiają się właśnie tego!

  • Rekuperacja czy też wentylacja mechaniczna nie wyklucza okien otwieranych. Jeżeli tylko czujemy potrzebę otworzyć okno czy drzwi to nie powinniśmy się tego obawiać. Dobrze dobrana jednostka sterująca poradzi sobie ze zbilansowaniem powietrza nawiewanego z powietrzem wywiewanym przy otwieraniu okien czy chociażby drzwi wejściowych. Oczywiście nie zasadnym jest trzymać cały czas uchylone okna przy włączonej rekuperacji, ale też bezzasadnym jest rezygnacja z funkcji otwierania okna czy balkonu tylko dlatego że będzie rekuperacja.

Spektakularne okna od lat cieszą się wielkim wzięciem. Są marzeniem ludzi planujących wybudować nowoczesny dom wypełniony światłem po brzegi. Okna to temat numer 1 w projektowaniu domu. Ich wielkość i rodzaj wpływa na estetykę domu a ich parametry i montaż na funkcjonowanie domu.

To jeszcze nie koniec okiennych odcinków. W następnym, nasz ekspert Marek Bednarz odpowie na najczęściej zadawane przez Was pytania odnośnie okien w domu. Krótko i na temat!

O samym tym domu nagrałyśmy osobny odcinek. Zobacz już teraz na naszym kanale YT!

Jeśli podobał Ci się odcinek z wywiadem i poradami w stylu „okiem eksperta” daj znać w komentarzu i subskrybuj nasz kanał, bo planujemy robić ich dużo więcej!

Tematy z budowy nie skończą się nigdy, więc kliknij dzwoneczek aby nie przegapić kolejnego odcinka. Dziękujemy Ci Marku za Twoje fachowe rady a Ciebie zapraszam do kolejnego odcinka już niedługo!

MB: Cześć!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl