DOM MARZEŃ A189 dom w stylu otwockiego świdermajera, indywidualny projekt dworu

Wymarzony dom to hasło bardzo ogólne. Każdy z nas ma przecież inne potrzeby i inne upodobania, po prostu – inne marzenia. Dla jednych wymarzoną będzie mała chatka na skraju lasu, dla innych luksusowa willa w amerykańskim stylu. Skąd jednak możemy mieć pewność, że dany projekt spełni nie tylko nasze wymagania dotyczące funkcji, układu i powierzchni pomieszczeń, ale również zadowoli nas estetycznie? Odpowiedzią jest projektowanie indywidualne.

Architekt pomoże nam dostosować wymarzoną stylistykę do konkretnych funkcji jakie mają wypełniać nasz przyszły dom. Dzięki temu otrzymamy spójny projekt, który jednocześnie odpowiada na potrzeby inwestora, ale też optymalnie wykorzystuje potencjał danej działki i otaczającego ją krajobrazu. (Jeśli chcesz wiedzieć więcej o projektowaniu indywidualnym, zapraszam do posta tutaj.)

Niezwykły dom, który chcę Wam dzisiaj przedstawić został zaprojektowany indywidualnie, tak jak zresztą wszystkie projekty z mojego biura. To co w nim wyjątkowe, to fakt, że podejmuje stylistykę, którą możemy określić jako dworkową i mimo nowoczesnych akcentów, zachowuje swoje sielskie, ludowe oblicze. :)

DOM MARZEŃ A189 dom w stylu otwockiego świdermajera, indywidualny projekt dworu

dom w stylu dworkowym, projekt dworku, projekt dworu, dom dworek, nowoczesny dwór, dwór polski projekt
Ludowa ornamentyka Mazowsza to charakterystyczny detal tego projektu. Białe ażurowe elementy sprawiają, że całość mimo dużej kubatury, jawi nam się jako wyjątkowo lekka forma.

Dla nie jednej osoby „mieć inaczej niż wszyscy” jest najwyższą wartością przy projektowaniu wymarzonego domu. I nie będę tego krytykować, w końcu dla każdego ważne jest coś innego, a potrzeba indywidualizmu to rzecz naturalna. W naszym narodzie cecha ta jest jednak szczególnie widoczna. I niestety, często z barku funduszy lub nieugruntowanego poczucia estetyki bazującego głównie na przykładach podpatrzonych u bliższych bądź dalszych sąsiadów, zamiast dworku otrzymujemy eklektyczny koszmarek.

Zresztą nie jest to bolączka jedynie stylu dworkowego. Nie trzeba daleko szukać, a znajdziemy jednorodzinne „pałace i zamki”. Wieżyczki i rzeźbione balkony, a całość pokryta tynkiem w pastelowych kolorach. Nie znaczy to jednak, że mamy rezygnować z wymarzonej stylistyki – należy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Dom w stylu dworkowym, klasycznym, eleganckim. Co zrobić aby uniknąć architektonicznego faux pas?

 1. Po pierwsze, to co nieustannie powtarzam – inspirujmy się! W dobie internetu to zadanie mamy szczególnie ułatwione. Otaczajmy się mediami pokazującymi przykłady dobrej architektury z kraju i z poza niego. Śledźmy strony i profile architektów, na facebooku i instagramie. To wszystko wyczuli nasz zmysł estetyczny i ułatwi podjęcie decyzji o wyborze wymarzonej stylistyki.
 2. Mniej znaczy więcej. Zamiast trzech kolorów tynku, nie wystarczyłby jeden i na przykład kamienne wykończenie cokołu? I chociaż jesteś największym fanem Władcy Pierścieni, może te dwie wieże z blankami nie są niezbędne w Twoim wymarzonym domu? Oczywiście to Ty decydujesz, ale weź pod uwagę, że im więcej elementów wybierzesz tym mniej spójny będzie Twój projekt. Łatwo przesadzić i z eleganckiego dworu zrobić przejezdną karczmę.
 3. Zachowaj autentyczność. Nie ma nic złego w inspirowaniu się dawną architekturą, dopóki nie zmieniamy jej funkcji. Tradycyjny sposób budowania chat drewnianych jest charakterystyczny dla każdego regionu i daje mnóstwo możliwości interpretacji. To samo tyczy się dworów szlacheckich. Jednak zamki z definicji są budowlami o funkcjach nieco odbiegających od współczesnych. Dlatego po przeskalowaniu ich z wielkokubaturowej twierdzy do małego domku, nierzadko narażamy się na śmieszność. Jeśli więc za wzór bierzesz sobie dawną architekturę, staraj się być wierny jej charakterystycznym wymiarom i proporcjom. Dzięki temu Twój dom zyska autentycznego ducha i niepowtarzalną klasę.
 4. Architekt nie gryzie. ;) Wiem, że wielu z Was obawia się, że projektant skrytykuje Wasz pomysł na wymarzony dom i zamiast niego dostaniecie projekt całkowicie odbiegający od Waszych oczekiwań. Gwarantuję, że tak na pewno się nie stanie! Jednak obowiązkiem architektów jest ostrzec Was przed konsekwencjami pewnych działań. Uczyli się wiele lat i zdobywali doświadczenie po to, aby pomóc Wam osiągnąć wymarzony efekt i nie żałować żadnej z podjętych decyzji. Odrobina zaufania i zapewniam, że projektowanie będzie fascynującym procesem dla każdej ze stron. ;)

Projekt willi, domu w stylu dworskim – zobacz jego wizualizacje!

dom w stylu dworkowym, projekt dworku, projekt dworu, dom dworek, nowoczesny dwór, dwór polski projekt
Wyjątkowy dom w stylu dworkowym. Szczególną uwagę zwracają ozdobne elementy na szczycie. Świetnie korespondują z całością projektu, jego białymi elementami i ciemnym dachem.

Wiemy już co zrobić, aby nasz dom budził zachwyt i wyróżniał się swoją piękną formą, a nie przesadzoną stylistyką. I jak widzicie można zaprojektować dom ze słusznym przepychem i inaczej od wszystkich, a jednocześnie elegancko. Prezentowany przeze mnie dziś dom w stylu dworkowym wyróżnia się oszczędną, kontrastującą kolorystką, przy której bogata ornamentyka dodaje uroku, a nie przytłacza. Duże okna z delikatnymi szprosami doświetlają przestronne wnętrza. I mimo zastosowania nowoczesnych materiałów oraz bardziej, niż w typowym dworze, rozbudowanego układu, nie mamy wątpliwości, że patrzymy na wyjątkowo sielską i silnie zakorzenioną w tradycji architekturę.

dom w stylu dworkowym, projekt dworku, projekt dworu, dom dworek, nowoczesny dwór, dwór polski projekt
Układ garaż – dom – altana. Całość jest utrzymana w jednej, spójnej stylistyce. Rozbudowane ganki przywodzą na myśl tradycyjną szlachecką architekturę.

Wspomniałam wcześniej o potrzebie zachowania autentyczności w funkcji, kubaturze i proporcjach. Jednak czy mamy kopiować wszystkie rozwiązania minionych epok? Typowy dwór polski wyglądał przecież inaczej niż ten prezentowany dziś przeze mnie. I bardzo dobrze! Naśladownictwo 1:1 rzadko jest dobrym pomysłem. Czasy szlachciców i szlachcianek, wielkich polowań i uczt minęły bezpowrotnie. Żyjemy inaczej, budujemy inaczej i myślimy inaczej. I to widać w architekturze współczesnych dworków. Korzystamy z nowych technologii i nowych materiałów. Okna są duże i wpuszczają więcej światła, a wnętrza przestronne i dostosowane do dzisiejszych potrzeb. Nowoczesny dom w stylu dworkowym zachowuje niepowtarzalnego ducha przeszłych wieków, jednocześnie zapewniając najwyższy komfort mieszkania.

dom w stylu dworkowym, projekt dworku, projekt dworu, dom dworek, nowoczesny dwór, dwór polski projekt
Wysunięty cokół tworzy swego rodzaju postument, na którym stoi budynek. Dzięki temu wydaje się być wyższy i bardziej reprezentacyjny.

Na dzisiaj żegnamy już architekturę inspirowaną minionymi wiekami. Mam nadzieję, że zainspirowaliście się odpowiednio! ;) A już niedługo kolejne wymarzone domy i tym razem omawiać będziemy architekturę o nowocześniejszej formie, nie zabraknie jednak również innych ciekawych akcentów. Śledźcie więc bloga Pani Dyrektor na bieżąco! :)

Aktualizacja:

Nasz projekt domu w stylu dworkowym z 2016 jest już w ostatecznej fazie budowy. Kilka dni temu otrzymałam zdjęcia od Inwestorów i muszę przyznać, że jest pięknie! Nic tak nie cieszy architekta jak widok pomyślnej realizacji jego projektu! Zobaczcie sami zdjęcia z budowy, a za jakiś czas być może otrzymamy również efekt końcowy! :D

Zobacz także:

Pani Dyrektor pozdrawia Was serdecznie podczas pierwszej letniej burzy! Trzymajcie się bezpiecznie i uważajcie na siebie! :)

Może zainteresują cię nasze filmiki na YouTube? Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
DOM MARZEŃ A189 dom w stylu otwockiego świdermajera, indywidualny projekt dworu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Witam
  Pisałam już do Państwa e-mail w sprawie tego domu jest przepiękny czy. Czy jego projekt jest u Państwa do zdobycia ???

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Podobny projekt jest do zaprojektowania. Nikt w naszej karierze nie chciał identycznego domu bo zbyt wiele czynników wpływa na to jaki dom ma być dla kogo i na jakiej działce ;]
   Odpisaliśmy Państwu ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl