DOM MARZEŃ A0211 – elegancki dom dla miłośników dobrego stylu

Co decyduje o pięknie danego budynku? I czy stawianie takiego pytania ma w ogóle sens, skoro doskonale wiemy, że piękno jako pojęcie jest mocno subiektywne? Jedna osoba za piękny uzna dom w stylu dworskim, ale całkowicie skrytykuje taki o modernistycznej bryle. Nie inaczej będzie również w przypadku odwrotnym. A jak jest z pojęciem elegancji? Wydaje mi się, że istnieją takie sposoby kształtowania budynku, które niezależnie od gustu odbieramy jako wysmakowane. Z materiałów będzie to na przykład kamień lub cegła. W podobny sposób działają na nas misterne podziały okien czy też ciemne, kontrastowe detale.

Coż, może i dla piękna udałby się znaleźć tak powszechne atrybuty? Zostawmy jednak ten nieco filozoficzny wstęp i przejdźmy do meritum. Chcę Was bowiem zaprosić do niezwykłego domu, który dla mnie jest kwintesencją elegancji. Elegancki dom dla miłośników dobrego stylu – prosto z biura Pani Dyrektor. Zapraszam!

DOM MARZEŃ A0211 – indywidualny elegancki dom dla miłośników dobrego stylu

elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Ten wyjątkowy elegancki dom pokażę Wam w kilku wersjach, różniący się zarówno bryłą, jaki i kolorystką i materiałami. Oto pierwsza z nich!
elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Widok od strony elewacji frontowej. Czerwono-pomarańczowa cegła świetnie komponuje się z ciemną dachówką. Całość uzupełniają białe detale.
elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Zadaszona weranda z widokiem na ogród. Duże okna z subtelnymi szprosami dodają całości lekkości.

Dom ten, tak jak zresztą każdy budynek powstały w moim biurze, został zaprojektowany indywidualnie. To znaczy, że został idealnie dostosowany zarówno do działki budowlanej, jak również do potrzeb inwestorów. Jeśli zaś chodzi o stylistykę, to przyszli domownicy zdecydowali się na dom amerykański.

Jeśli jednak śledzicie bloga Pani Dyrektor od dłuższego czasu, szybko zauważycie, że prezentowany przeze mnie dziś przykład znacząco różni się od wielu innych amerykańskich domów, które miałam przyjemność Wam pokazać. Różnica ta wynika głównie z bogactwa stylów w amerykańskiej architekturze mieszkalnej. I chociaż można wyróżnić atrybuty niezmienne dla każdego z nich, takie jak na przykład zadaszone werandy i tarasy, to mimo to w ogólnym odbiorze szybko zauważymy ich indywidualne cechy.

Elegancki dom, który teraz widzicie, czerpie głownie z późnego amerykańskiego stylu kolonialnego, nazywanego colonial georgian. Jego najważniejsze cechy to:

 • pudełkowata, prosta, prostopadłościenna bryła przekryta dachem dwuspadowym o niewielkim lub całkiem zredukowanym okapie;
 • symetria;
 • ozdobne gzymsy i lukarny;
 • przeważnie biała stolarka okienna, podział na mniejsze kwatery, okiennice;
 • elewacja z cegły lub kamienia.

Oczywiście, nie jest to przykład czystej formy tego stylu. Wiele przekształceń wynika zarówno z dostosowania architektury do naszego klimatu i jak i do używanych współcześnie coraz to nowszych technologii budowania.

Projekt eleganckiego domu indywidualnego
– Wersja II!

elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Wersja druga! Cegła o tradycyjnym wiązaniu, ma teraz bardziej subtelny szaro-beżowy odcień. Kunsztu dodały też ciemne okiennice.
elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Czy projektując dom zadajemy sobie pytanie, jak będzie on wyglądał po zmroku? Być może właśnie spowity w noc budynek będzie prezentował się najlepiej!
elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Wersja ta, choć bezsprzecznie dalej amerykańska to jednak znacznie odbiega od stylu kolonialnego – głównie za sprawą bardziej rozbudowanej bryły.

Elegancki dom dla miłośników dobrego stylu – zobacz jego eleganckie wnętrze!

Jak wygląda wnętrze eleganckiego amerykańskiego domu w wersji pierwszej? Zwarta bryła budynku pozwoliła na zoptymalizowanie rozmieszczenia pomieszczeń. Parter to przede wszystkim strefa dzienna – połączona przestrzeń salonu, jadalni i kuchni. Znajdziemy tu też sypialnię dla gości, łazienkę oraz pomieszczenia pomocnicze takie jak pralnia i kotłownia. W mieszkalną część budynku została wkomponowana bryła dwustanowiskowego garażu.

elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Ze strefy dziennej możemy wejść na zachowany w amerykańskim stylu zadaszony taras, z niego zaś – wyjść prosto do ogrodu.

Poddasze to prywatna strefa domowników. Znajdują się tu głownie pokoje sypialne, łazienki oraz garderoby. Swoją powierzchnią wyróżnia się master bedroom – sypialnia rodziców. Pokoje dla dzieci są mniejsze, a ich głównym doświetleniem są wspomniane wyżej lukarny. Taki typ okna optycznie powiększa wnętrze i daje wiele niezwykłych możliwości aranżacyjnych.

elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni

Parter:

 • Hol 9,30 m2
 • Spiżarnia 2,40 m2
 • Kuchnia 12,70 m2
 • Salon z jadalnią 46,40 m2
 • Sypialnia 11,00 m2
 • Łazienka 4,00 m2
 • Pralnia 9,40 m2
 • Kotłownia 8,50 m2
 • Suma: 103,7 m+ garaż 41,5 m2

Poddasze:

 • Komunikacja 12,4 m2
 • Łazienka 13,2 m2
 • I sypialnia 16,5 m2
 • II sypialnia 17,3 m2
 • III sypialnia 10,3 m2
 • Master bedroom 37,5 m2
 • Master bathroom 8,3 m2
 • Garderoba 8,8 m2
 • Suma: 124,3 m2

Razem: 228 m2

elegancki dom, nowoczesny, kolonialny styl, amerykański angielski,
Na koniec pokażę Wam najnowszą wizualizację eleganckiego amerykańskiego domu – tym razem w pięknej deszczowej scenerii.

Jak podoba się Wam elegancki dom w amerykańskim stylu? Oczywiście efekt wysublimowania można osiągnąć na wiele różnych sposobów, korzystając z całego bogactwa różnorodnych stylistyk. Jeśli planujesz budowę domu i chcesz zdecydować się na projekt indywidualny – zbieraj inspiracje! W dobie internetu jest to prostsze niż kiedykolwiek, po prostu zapisuj (w zakładkach, bądź gdzieś na dysku) wyjątkowe domy, detale i rozwiązania, które szczególnie Ci się podobają. Dzięki temu zarówno Ty, jak i architekt będziecie wiedzieli jak ma wyglądać Twój wymarzony dom!

A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat projektowania indywidualnego domów amerykańskich i nie tylko, oraz współpracy z naszym biurem zapraszam do posta tutaj! :)

To koniec eleganckich inspiracji na dziś! Jednak już niedługo kolejne posty, kolejne projekty i inne tematy ze świata architektury i designu. Śledźcie więc bloga Pani Dyrektor na bieżąco!

Zobacz także:

Pani Dyrektor pozdrawia Was w gorące poniedziałkowe popołudnie!

Mamy dla ciebie coś innego. Nasze filmiki na YouTube czekają na ciebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
DOM MARZEŃ A0211 - elegancki dom dla miłośników dobrego stylu, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl