Wszystko o dachu płaskim i jego wykonaniu - błędy podczas wykonania?

  • 0

Zapraszam Cię na wywiad z Mateuszem Twardzikiem - właścicielem firmy TAM-BUD Projekt

Mateusz jest ekspertem w dziedzinie dachów płaskich. Jego rodzinna firma hydroizolacjami zajmuje się od 1986 roku! Mateusz odpowiada dziś na Wasze najczęściej zadawane pytania odnośnie dachu płaskiego.

Jest gościem moich 2 odcinków na You Tube (po ich publikacji wkleję je poniżej).

Jeden z dwóch odcinków już jest - oglądaj ;]

Co jest lepsze - dach płaski czy skośny?

Jest to zależne od indywidualnych preferencji klienta.
Stosując dach płaski na pewno jesteśmy w stanie wykonać świetną termoizolację.
Taką, która wyklucza mostki termiczne. Dach płaski, w przeciwieństwie do skośnego z więźbą drewnianą nie przegrzewa się latem! To dobra informacja dla osób, które nie mogą lub nie lubią mieć w domu klimatyzacji.

Co jest lepsze - Dach płaski czy skośny?

Co jest tańsze? Dach płaski czy skośny?

Nie ma bezpośredniego porównania. W zależności od skomplikowania dachu skośnego dach skośny może być dużo droższy od dachu płaskiego aczkolwiek często te ceny są zbliżone do siebie. Amerykańskie domy, które projektujecie w biurze mają skomplikowaną konstrukcję więźby dachowej, bo chcecie uzyskać konkretną stylistykę. W takim przypadku płaski dach na tym samym rzucie będzie tańszy ale równocześnie nie będzie to już dom w stylu amerykańskim.

Dach skośny, jeśli nie jest standardowy dwuspadowy na prostokątnym rzucie, może być bardzo wymagający

Czy wykonawcę dachu płaskiego ciężej znaleźć niż dachu skośnego.

Dachy płaskie są coraz popularniejsze w budownictwie jednorodzinnym. Nie możemy jednak porównać tego z częstotliwością zastosowania dachów spadowych. Tych firm na pewno jest więcej.
Niezwykle istotnym jest znalezienie odpowiednio wyspecjalizowanej firmy do wykonania dachu płaskiego. fachowa firma zapewni gwarancję wykonawstwa na usługę i zastosowane materiały.

W naszej biurowej ocenie, dachy płaskie są najlepsze dla domów nowoczesnych. A jeszcze lepsze dla domów parterowych powyżej 300m2 powierzchni zabudowy. Taki dom pokazywaliśmy Ci w odcinku którego link masz poniżej:

Rozległy dom to duża szerokość dla dachu skośnego i duże ograniczenie w kształtowaniu rzutu - czyli funkcji w środku.

Klienci często pytają, czy rury spustowe od dachu płaskiego można ukryć w elewacji.

Czternaście lat temu starałbym się nakłonić klienta na zastosowanie rur zewnętrznych aczkolwiek dzisiaj mamy już dostępne szczelne systemy rur podtynkowych i takie z powodzeniem również wykonujemy.

Czy zdarzyło Ci się projektować odwodnienie dachu płaskiego do środka budynku?

Zdarzyło nam się aczkolwiek staramy się odwieźć klienta od takiego rozwiązania. Wiąże się ono z koniecznością odpowiedniej termoizolacji wewnętrznej rur spustowej aby uniknąć wykraplania z racji różnicy temperatur. Rozwiązanie to wymaga również odpowiedniej izolacji akustycznej aby nie było słychać przepływu wody deszczowej w trakcie deszczu.

Są też inne rozwiązania odwodnienia dachu płaskiego:

Odwodnienie dachu płaskiego to też wpusty dachowe. Wpusty mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe. Dla domów jednorodzinnych przeważnie stosujemy rozwiązanie z wpustami grawitacyjnymi. Posiadają one większą średnicę i mają dużo mniejsze ryzyko zatkania. Wpusty podciśnieniowe stosujemy na dachach rozległych lub takich, które mają ograniczoną ilość rur spustowych. Jeden wpust podciśnieniowy ma dużo większą chłonność od wpustu grawitacyjnego.

Często inwestorzy przynoszą mi inspiracje z pinteresta na których attyki dachu płaskiego są absolutnie minimalne. Chcą osiągnąć taki sam efekt estetyczny jak na dachu w krajach egzotycznych. Jaka jest według ciebie minimalna grubość dachu płaskiego i wysokość attyki i od czego uzależnione są te parametry?

Grubość dachu w naszej strefie klimatycznej to nie tylko izolacja. To również żelbet obliczony na obciążenie śniegiem, więc ta zamiana nie da efektu cieniusieńkiego jak listek dachu (cienki dach jak wyżej nie jest odpowiedni do warunków klimatycznych panujących w Polsce)

Osiągnięcie minimalnej wysokości attyki wiąże się z zastosowaniem jak najcieńszego przekroju całego stropodachu. W takim wypadku Proponujemy klientom termoizolację płyt PIR o lepszym współczynniku przenikania ciepła, której mniejsza grubość zastąpi większą grubość docieplenia ze styropianu czy wełny.

Pianka PIR brzmi jak rozwiązanie lepsze dla estetyki ale droższe dla kieszeni. Czy tak jest rzeczywiście? Wyższej klasy materiał wiąże się z większym kosztem.

Wymagania bezpieczeństwa konstrukcji to podstawa. Zamiana na PIR da nam niecałą połowę mniej wysokości izolacji. Ale czego nie zrobiłoby się dla estetyki?

Jakie pytanie najczęściej Tobie w firmie zadają klienci.

Czy okucie blacharskie na attykach będzie przebijane Wkrętami farmerskimi?

Czyli martwią się o szczelność powłok. To jest bardzo dobre pytanie! Opowiedz o tym więcej.

Okucie można wykonać na kilka sposobów. My preferujemy okucie sposobem na wsuwkę. Nie stosujemy wkrętów farmerskich, które przebijają obróbkę blacharską dzięki temu uzyskujemy pełną szczelność obróbki na attyce, nie mamy na niej przebić, nie uszkadzamy blachy a ta nie koroduje. Wszelkie elementy cięte mamy schowane oraz poszczególne arkusze blachy mają możliwość pracy zgodnie ze swoją rozszerzalnością liniową. Nie martwimy się tym, że uszczelki popularnych farmerów sparcieją prędzej czy później a woda nie zacznie się przez nie dostawać pod blachę.

W tym poście to już wszystko o dachu. Niedługo więcej dowiesz się w następnym i na naszym kanale YT!

Póki co - posłuchaj wstępnego odcinka o płaskim dachu, który nagrałam dla Ciebie rok temu:

Fakty i mity o dachu płaskim? Wywiad z wykonawcą i ekspertem
Prev Post Fakty i mity o dachu płaskim? Wywiad z wykonawcą i ekspertem
Projekt indywidualny domu z Bala klejonego. Architektura w stylu uzdrowiskowym
Next Post Projekt indywidualny domu z Bala klejonego. Architektura w stylu uzdrowiskowym

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *