domy nowoczesne

Projektowanie indywidualne domu – główne wytyczne – Q&A

Co trzeba zrobić, aby usprawnić współpracę z architektem? Projektowanie indywidualne domu – co zrobić, aby możliwie szybko ukończyć wymarzony projekt? Jeśli zadajesz sobie te pytania ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Projektowanie indywidualne domów – cenne wskazówki

Po pierwsze – określ metraż.

 • Jeśli nie potrafisz policzyć go dla każdego pomieszczenia po kolei podaj sumę, której nie chcesz przekroczyć.
 • Licz wszystkie metry razem z garażem, kotłownią, korytarzem czy spiżarnią. One wszystkie będą do wybudowania! To, że nazywają się „pomocnicze, gospodarcze czy techniczne” nie sprawia, że nie istnieją!

Po drugie – określ stylistykę.

To jest Twój dom i Ty powinieneś powiedzieć architektowi co Ci się podoba! Nie czekaj aż zaskoczy Cię, ponieważ wierz mi, słowo „nowoczesny” dla architekta oznacza zupełnie co innego niż dla Ciebie.

domy nowoczesne

Po trzecie – zainspiruj siebie i architekta!

Pokaż jak najwięcej inspiracji i opisz je. Pomimo iż jeden obrazek powie mu więcej niż 1000 słów, to każdy z Was na obrazku może zobaczyć coś innego! Jeśli w danym domu podoba Ci się wykusz, powiedz to, bo może architekt zwrócił tam uwagę na schody czy okapy!

Gdzie szukać inspiracji? Jeśli jeszcze tam nie byłeś to koniecznie od odwiedź Pinterest!

pinterest

Projektując bryłę pokazuj również wnętrza. Są rzeczy, których nie możesz mieć w bryle nie kształtując ich od środka albo odwrotnie.

Np. parapet do siedzenia skutkuje obniżeniem wysokości parapetu okna i czasem, aby dobrze wyglądał trzeba obniżyć poziom innych okien a to może skutkować koniecznością przeniesienia kuchni albo całkowitą zmianą jej układu! Architekt codziennie ma do czynienia z takimi konsekwencjami, więc na pewno poinformuje Cię o nich.

parapet do siedzenia

Wnętrza trzeba pokazać również dlatego, że pewnych rzeczy nie da się we wnętrzu osiągnąć bez wpływu na konstrukcję!
Jeśli chcesz mieć na poddaszu wannę zagłębioną w podłodze na równo z posadzką, należy zaprojektować uskok w płycie stropowej i przeznaczyć dolne pomieszczenie na raczej nieużytkowe lub tylko gospodarcze w zależności od głębokości tej wanny.

Główne wytyczne do projektowania indywidualnego domów!

Po czwarte – określ się maksymalnie konkretnie.

Jeśli masz możliwość ustawienia domu na dużej działce w dowolnej konfiguracji wiedz, że każdy obrót budynku poskutkuje zmianami w ciągu pomieszczeń na rzutach. Architekt widzi również związek funkcji ze stronami świata. Zmiana głównego wjazdu do budynku przekręca projekt do góry nogami. Jeśli Twoim celem jest skończyć projekt i iść dalej po pozwolenie, ogranicz do minimum warianty zanim zlecisz je do realizacji. Każda zmiana w biurze trwa, nie mówiąc już o tym że dziesiąta zmiana tego samego obniża motywację do zakończenia tematu również u osoby która rysuje.

Po piąte i ostatnie: Nie ukrywaj.

 • Architekt jest Twoim partnerem i realizuje Twoje marzenia.
 • Widział już wiele projektów dlatego to, co uważasz za dziwne czy nawet krępujące może być dla niego powszednie.
 • Nie ma najmniejszego powodu nie powiedzieć mu, że potrzebujesz np.:
  – domu dodatkowego apartamentu z wejściem z zewnątrz dla służby
  – pomieszczenia dla ogrodnika
  – ukrytego pokoju na broń czy sztukę
  – miejsca wyciszenia bez okien i z podwójnym stropem

Im dokładniejsze wytyczne dasz mu do projektowania tym bliżej 100% będzie Twoja pierwsza koncepcja!

Drodzy Inspiracjusze zapraszam Was również na kanał na YT Urban Project, gdzie dzielimy się dla Was naszym doświadczeniem!

Śledźcie uważnie bloga już niedługo kolejna dawka przydatnej wiedzy dla Was! Pamiętajcie również, że jestem dla Was też na Instagramie i Facebooku. Pani Dyrektor pozdrawia Was ze swojego biura! Życzę Wam inspirującego tygodnia!

Zobacz także:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Świetne wskazówki dla inwestorów. Mam jeszcze jedną: być otwartym na propozycje architekta i pytać, gdy coś jest niezrozumiałe

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl