Okiem Eksperta: Okna plastikowe czy aluminiowe? Jaki jest maksymalny wymiar okna? Q&A z Markiem Bednarzem – BEMARES Rzeszów. Cz2z2

Cześć! Od lat piszę do Ciebie na Blogu i mówię Ci w filmach na YT, że w domu najważniejsze są okna i dach.

W tym poście ponownie gościmy naszego eksperta Marka Bednarza, który oknami zajmuje się ponad 15 lat i tym razem będziemy go grillować Waszymi najczęściej zadawanymi pytaniami.

Jeśli nie chcesz czytać, pooglądaj ten odcinek na YT:

Na końcu tego wpisu dowiesz się czegoś ciekawego o naszych planach na ten rok a ty czasem przed nami proces szklenia w parterowej willi. Jest ona budowana zgodnie z projektem indywidualnym wykonanym przez nasze biuro Urban Project w 2020 roku. Jak widzisz, paca wre a my zabieramy się do zadawania pytań!

Czy są granice wielkości okien których nie powinniśmy przekraczać a jeśli tak, to jakie?

Wszystko zależy od potrzeb. Każde okno jest obecnie wykonalne, ale są bezpieczne wymiary graniczne, których warto się trzymać przy projektowaniu okien. Dla pewności nie przekraczaj wymiarów wysokości 270 cm ze względów logistycznych. Nie znaczy to jednocześnie, że okno o wymiarze 320cm jest niewykonalne i to niezależnie od rodzaju materiału ram nośnych. Okna możnesz wykonać nawet na 6 metrów wysokości w jednej szybie. Wszystko zależy od Twojego budżetu.

6 metrów wysokości w jednej tafli – to robi wielkie wrażenie!

Jakie są zasady montażu okien które pozwolą uniknąć strat ciepła, inaczej mówiąc niepotrzebnych rachunków za ogrzewane?

Każde okno wymaga prawidłowego jego zamontowania zarówno od strony mechanicznej (aby nie wypadło i było dobrze podparte ) oraz od strony jego szczelności aby styk okna z murem nie był przyczyną przewiewów i nieplanowanych mostków termicznych. Najczęściej stosuje się zasadę montażu okna w murze i jego uszczelnienie odpowiednimi foliami.

Coraz częściej również stosowane są rozwiązania montażu okien w strefie izolacji termicznej czyli z tzw. wysunięciem okna poza mur. Niesie to za sobą szereg zalet. Jest to nie tylko poprawa termiki, o której w branży każdy mówi ale okno wysunięte na zewnątrz w elewacji daje nam po prostu więcej światła w domu – a o to chyba chodzi w oknach ;]

Sposób montażu i głębokość na jakiej okno jest zamontowane wpływa również na estetykę budynku.

Co jest lepsze plastik czy aluminium? Co więcej dostępne jest na rynku?

Zarówno Okna z PCV jak i Aluminium mogą być bardzo trwałe i solidne. Pamiętaj o oknach drewnianio-aluminiowych. Okna aluminiowe nie zawsze pasują do każdego wnętrza, okna drewniane są bardzo eleganckie ale nie są tak trwałe jak aluminiowe. Kiedy połączymy te materiały ze sobą to mamy wręcz okno idealne – okno drewniano aluminiowe, które możemy dopasować do każdego stylu architektonicznego i wytrzyma długie lata.

Czy na budowę wchodzimy ot tak, czy trzeba ją jakoś specjalnie przygotować?

Aby dobrze zamontować okna, dobrze przygotuj budowę, a dokładniej: otwory okienne. Wymagane wręcz jest wytynkowanie glifów okiennych oraz wąskiej płaszczyzny wokół okna na zewnątrz budynku aby można było trwale i szczelnie wykleić
taśmy montażowe stosowane przy montażu okien, aby było szczelnie.

Innym aspektem jest też odpowiednie podparcie okna od strony fundamentu. Tutaj również trzeba przewidzieć odpowiednie podwaliny, które wytrzymają duże obciążenia coraz większych.

Okna i słońce – za zimno albo za gorąco?

Inwestorzy pytają nas, jak zapobiec przegrzewaniu domu przez duże szklenia lub jak sprawić, by przez duże szkła nie uciekało ciepło z domu. Wiesz – Idealny Inwestor chce mieć ciastko i zjeść ciastko a my tylko opowiadamy, że niekoniecznie zawsze można to osiągnąć :P

Rozwiązań jest kilka. Jednym z nich – zastosuj odpowiednie szkło selektywne, które zminimalizuje efekt nagrzewania się domu. Trzeba oczywiście dobrać odpowiednie szkło selektywne do oczekiwań inwestora. Niestety niektóre takie rozwiązania maja efekt uboczny w postaci słabszego nasłonecznienia pomieszczenia.

Pierwsza wersja parterowej willi z płaskim dachem, który widzicie w poście

Drugie rozwiązanie – zastosuj osłony zewnętrzne w postaci rolet lub żaluzji, które skutecznie
zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń z dużymi oknami.

Często szukamy elastycznego rozwiązania które sprawi, że to przysłowiowe ciastko będzie i zjedzone i na talerzu jednocześnie to rozwiązanie którego szukamy!

Od początku założeniem było projektowanie osobnego garażu.


Roleta zewnętrzna czy żaluzja fasadowa – co lepsze i dlaczego?


Zdecydowanie żaluzja fasadowa. W odróżnieniu od rolet daje więcej możliwości sterowania światłem i w brew obiegowej opinii, jest dużo bardziej wytrzymała na wiatr niż roleta. Do tego żaluzje fasadowe mogą być wykonane w dużo większych rozmiarach niż rolety – co tylko potwierdza ich wyższość nad roletami.

Jesteśmy zatem coraz bliżej tematu bezpieczeństwa i antywłamaniowości. To ważny temat, a od specjalistów teletechniki wiem, że roleta nie jest absolutnie antywłamaniowa i że istnieje dziesiątki lepszych zabezpieczeń domu przed włamaniem.

Dom parterowy
Wysoki salon i strefa dzienna pozostały również rozwiązaniem zachowanym do końca projektu.

Co to jest więc bezpieczne okno?

Bezpieczne okno to takie, które chroni domowników przed włamaniem ale jednocześnie chroni najmłodszych przed niekontrolowanym otwarciem okna od środka. To wszystko da się połączyć stosując odpowiednie okucia antywłamaniowe w oknach oraz szyby antywłamaniowe

Nie chce już więcej HSów bo miałem w poprzednim domu i ledwie mogłem otworzyć okno. Wracam do standardów.

Dlaczego wśród ludzi krąży opinia, że okno HS ciężko się otwiera?
Z dwóch powodów: Po pierwsze może być nieprawidłowo wykonany na produkcji. To dlatego warto wybierać sprawdzonych producentów okien. Niestety może być też nieprawidłowo zamontowany. Okna przesuwne każdego typu wymagają bardzo precyzyjnego montażu aby mogły lekko pracować. Oczywiście przy bardzo dużych oknach przesuwnych zalecane jest już sterowanie automatyczne, bo sama masa takiego okna może powodować problemy z jego poruszeniem jak i zatrzymaniem.

O tym domu napisałam osobny wpis, który znajdziesz pod tym linkiem ;]

Czyli kiedy Inwestor opowiada historię z ciężkim HSem, najlepiej zapytać go najpierw o jego wymiar!

O wyzwaniach związanych z projektowaniem parterowych domów napisałam bardzo dużo – szukaj na blogu i YT!

To dopiero pierwszy z wielu odcinków, które nagramy / napiszemy z ekspertami ;]

Cz. 2z2 już dostępna – zarówno na YT jak i Blogu!

Następny – o dachach płaskich na budowie kolejnej rezydencji wg naszego projektu!

Bemares Rzeszów – nowoczesne Okna i Drzwi
Zapraszamy na kanał YT na którym zobaczysz również nasze modele domów które projektujemy na bieżąco w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl