amerykańska kuchnia projektowanie indywidualne
Kuchnia w domu amerykańskim

Wymarzony dom 2z10 – Kuchnia Salon i Jadalnia – Pomieszczenia względem siebie

W poprzednim odcinku omówiliśmy pomieszczenie techniczne czyli garaż oraz wejście główne – reprezentacyjne do budynku. Teraz rozprawimy się z lokalizacją serca domu, czyli strefy dziennej

Kuchnia – serce każdego domu

Dochodzimy do jednego z 3 najważniejszych tematów czyli lokalizacji kuchni względem innych pomieszczeń. Jej położenie warunkuje pozostałe względem siebie najmocniej. Kuchnia jest sercem większości domów. Dziś kuchnia to nie tylko przestrzeń robocza i techniczna. To część reprezentacyjnej strefy dziennej, w której obok salonu spędza się największą ilość domowego czasu.

Położenie kuchni względem frontu działki z tyłu budynku. Dlaczego Inwestor wybiera takie rozwiązanie? Jeśli widok z frontu jest lepszy dla salonu odpowiedź nasuwa się sama. O tym przeczytasz w dalszych odcinkach z tej serii!

Teraz zaskoczę Was trochę. W najbardziej idealnym funkcjonalnym przypadku kuchnia jest albo w środku rzutu budynku albo z jego tyłu – najczęściej za garażem!

Kuchnia umieszczona w samym sercu budynku – rozwiązanie iście Amerykańskie i wbrew pozorom – bardzo praktyczne!


W pierwszym przypadku daje to możliwość wykorzystania do maksimum strefy dziennej i totalnego połączenia go z kuchnią, która będzie mieć ogromny potencjał magazynowania. W dużych domach środkowe, bezokienne kuchnie graniczą jeszcze z kuchniami brudnymi. Układ ten pokazuję wyżej.
W drugim przypadku, kiedy kuchnia jest za garażem, przeważnie z tyłu budynku ma bezpośrednie połączenie z dużą strefą brudną, pralnią, pomieszczeniami gospodarczymi i w tym układzie można dać jej okna, świetliki, dodatkowe werandy czy połączyć z osobnym wejściem brudnym.
To również pokazujemy, bo zdarza się wyjątkowo rzadko aby takie układy przechodziły w naszym Polskim projektowaniu.

Kuchnia po przekątnej od garażu.

Dlaczego tak jest?

Prawdopodobnie przyjdzie Ci do głowy to, co przychodzi 99% moich inwestorów.

Kuchnia bez widoku na podjazd??? Nie może być.

Zahaczając krótko o temat zewnętrza – Polska lokalizacja kuchni wypada przeważnie z widokiem na bramkę i podjazd. Przebywając rano czy popołudniami w kuchni chcemy widzieć, kiedy przychodzi listonosz, kto nawraca na naszej bramie.

Czujecie, że to jest dla Was dobre. Taki był sposób projektowania i życia kontynuowany od dziesiątek lat. Architektura jest bardzo względna i jeśli nawet dla połączenia funkcji technicznej kuchnia byłaby dobra z tyłu wybieracie ją z przodu. A my robimy wszystko by cały układ nadal pozostał funkcjonalny!

Kuchnia z lokalizacją najczęściej wybieraną – w relacji w wejściem głównym i pobliskim garażem.

Wracając do lokalizacji garażu względem kuchni i ogólnie w domu. Jeśli nasze działki umożliwiałyby wjazdy z tyłu a wejścia z frontu, ciekawi mnie czy ważniejszy byłby widok z kuchni na podjazd samochodowy czy widok na podejście piesze ;]

Kuchnia lubi też werandy. Są przedłużeniem przestrzeni śniadaniowej na zewnątrz. Niestety kolejne okno w kuchni zmniejsza ilość szafek i blatów. Coś kosztem czegoś, jak zawsze w architekturze, a może i nawet w życiu? ;]

Salon, czyli drugi z trzech najważniejszych punktów w mieszkaniu.

Co powinno znaleźć się blisko salonu? To chyba najprostsze, bo w większości na świecie jest to jadalnia a później kuchnia. W jaki sposób łączy się go z innymi funkcjami? W Polskim projektowaniu jadalnia lokalizowana jest między kuchnią a salonem. Dzieje się tak z przyczyn praktycznych – donoszenia obiadu bezpośrednio z kuchni, nie po drodze. W ten sposób projektuje nie tylko Polska ale nie jest to jedyna opcja dla jadalni.

Gdyby kuchnia zlokalizowana byłą w środku rzutu, nie byłoby to już takie oczywiste. Jadalnia przy kuchni środkowej miałaby aż 3 miejsca lokalizacji do wyboru.
Często jadalnię projektujemy w uskoku elewacji jako przeszkloną. Dość często zdarza się też że dodajemy werandę jadalnianą z wyjściem z jadalni a nie z salonu.

W jadalni najważniejszy jest stół i jego wielkość. Często Inwestor wybiera też dodatkowy kącik śniadaniowy prócz jadalni reprezentacyjnej z której korzysta tylko przy okazji rodzinnych spotkań. Jest on zlokalizowany albo w części kuchennej albo między jadalnią a kuchnią.

Lokalizacja salonu po przekątnej względem kuchni, przez jadalnię. Dom 600m2
Lokalizacja salonu w subtelnym wydzieleniu kuchni, przy jadalni.Dom 700m2
Lokalizacja salonu na przeciw wejścia. Jadalnia „po drodze” do kuchni. Dom 180m2
Lokalizacja kuchni przy jadalni. Dom 700m2
Lokalizacja salonu jako przestrzeni do wypoczynku w „ruchomej” jadalni, której lokalizacja zależna będzie od projektu wnętrza. Dom 1500m2.

Co innego może znaleźć się w relacji z salonem? Pokój zabaw!

Jeden z Inwestorów powiedział mi anegdotkę o miejscu, w którym ma się oko na dzieci z kuchni, ale takim, które można w 3 minuty posprzątać poprzez kopnięcie zabawek z podłogi i zamknięcie drzwi. Inni znów w pokoju zabaw upatrują saloniku męskich czy damskich spotkań albo gabinetu. Wszystko zależne jest od wielkości domu. Często pokój zabaw jest trochę oranżerią albo pokojem gościnnym z dostępem z salonu.

W dużych domach (duży to u mnie taki powyżej 500-600m2) projektujemy podwójne i potrójne przestrzenie salonowe. Wtedy jeden salon jest dla gości, jeden do posiedzenia przed kominkiem, inny salonikiem prasowym czy biblioteczką.

Podwójny salon – S1 – wysoki S2 – niski. Dom 800m2

Dowiedz się, co dalej klikając tutaj:


A po grube dawki inspiracji do słuchania zapraszam na naszego firmowego Youtuba:

Jaki metraż domu wybrać, co zmieści się na 150, 200, 300m2? Dom optymalny:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl