Dziś mam dla Ciebie krótki post, który pomoże Ci porozumieć się z architektem, który projektuje dla Ciebie Twój wymarzony dom w konkretny stylu architektonicznym.
Bez zbędnej zwłoki - zaczynamy!
Styl domu: Dom nowoczesny:
Nie myl tego stylu z domem futurystycznym. Styl domu nowoczesnego tak bardzo się upowszechnia, że czyni go trochę domem współczesnym.
Mimo to, nadal mamy przewagę domów z dachami ze spadkami. Dlatego, dom z płaskim dachem będzie bardziej nowoczesny niż tradycyjny. Styl ten charakteryzuje indywidualny dobór detali, wprowadzanie stali i żelbetu, wielkie przeszklenia.
Styl Domu: Współczesny:
Dom współczesny to dzisiaj w Polsce dom z dachem wielospadowym oraz z dachem płaskim. Od niedawna, ponieważ w latach 70 i 80 płaski dach zyskał sobie wielu zagorzałych przeciwników. Wraca jednak do łask na dobre!
Dom współczesny również miewa prosty dach i to dolatego jego bryła nie jest już tak mocno nietypowa.
Myślę, że można spokojnie zakwalifikować go jako współczesny bo dla zwolenników hiper-nowoczesności nie będzie nowoczesny a dla zwolenników domów tradycyjnych, będzie za nowoczesny :D
Styl domu? Dom w stylu nowoczesnej stodoły:
Nowoczesna stodoła to absolutny hit z wielu względów. Dwuspadowy dach jest tani w wykonaniu a nowoczesne podejście do tematu - daje powiew świeżości.
Nowoczesna stodoła to trend lat 2018-2020. Nasze biuro projektowe w 2021r. zaprojektowało dom w stylu nowoczesnej stodoły. Dodatkowo, przygotowaliśmy spacer 3D na naszym kanale YT, który możesz pooglądać poniżej.
W pojęciu mieści się nie tylko nowoczesna niska stodoła. Jest to również prawdziwa stodoła. Wysoki budynek dwukondygnacyjny ze strychem, przekręty dachem dwuspadowym.
Prawdziwe stodoły, to budynki dwukondygnacyjne. Te prawdziwe nie mają stropów pomiędzy kondygnacjami albo mają tylko drewniane, które wymienisz podczas przystosowania do warunków mieszkalnych.
Nowoczesna stodoła, którą znasz z katalogów, to niska wariacja prawdziwej stodoły!
Dom, który znajduje się w otoczeniu prawdziwej zagrody? Jest to projekt, który również zaprojektowaliśmy kilka lat temu.
Teraz kończy się jego budowa a o tym domu z stylu zagrodowym możesz przeczytać na blogu!
Czasami stodoła posadowiona jest na kamiennym fundamencie. Na przykład część stajenna znajdowała się w kamiennym fundamencie. Część przechowywania np. siana była drewniana i znajdowała się powyżej.
Styl Domu: Romantyczne Ranczo
w 2022r. ta estetyka bardzo podobała się wielu Inwestorom. Zbliża się już mocno do stylu zagrodowego i świetnie pasuje do klimatu Zagrody właśnie - Dom + Gospodarczy + Konie - Nowoczesne romantyczne ranczo?
Styl domu typu ranczo może się różnić w zależności od lokalizacji. Czasem ranczo będzie ceglane, czasem drewniane a czasem z elewacją a tynku. Łączy go jednak jeden wspólny mianownik, którym jest prostota, ciepły klimat i przytulność.
Najlepiej całą zagrodę urządzać w podobnym stylu - to samo pokrycie dachu, ten sam kolor i faktura elewacji, te same detale. Wtedy całość tworzy harmonijną przestrzeń!
Niewątpliwie dom w stylu ranczo ma również miejski wariant. Tego typu dom w stylu nowoczesnego rancza zaprojektowaliśmy w 2021r. i możesz poczytać o nim na blogu - może niedługo doczeka się spaceru w 3D?
Dom w stylu: Hampton
To iście amerykańska willa. W tej estetyce projektowane są odmiany niewielkie. Małe amerykańskie domki podglądniesz w linku.
Prawdziwy dom Hampton to rezydencja. W naszym biurze zaprojektowaliśmy rezydencję w tylu Hampton w 2021r. Możesz o niej przeczytać na blogu. Jeśli jednak nie wystarczy Ci opis, mamy dla Ciebie wirtualny spacer po zewnętrzu tego domu na YT:
Co takiego ma w sobie styl Hampton? Lekkość, dużo detalu, rozczłonkowanie bryły i piękne położenie na dużej działce. To styl, obok którego nie przejdziesz obojętnie.
Styl Hamptom, to głównie wysokie domy. Najcześciej są to bryły z dwiema pełnymi kondygnacjami nadziemnymi i strychem.
Pamiętaj, że położenie domu na mapce do celów projektowych jest ZAWSZE za bliskie w stosunku do tego, co wygląda Ci z liczby!
Najlepszym sposobem na ominięcie tego złudzenia jest wzięcie sznurka, wbicie z granicę frontu działki i umiejscowienie właściwej odległości "reprezentacyjnej" na żywo!
Dom w stylu: Alpejskim
Dwie odmiany tego stylu to tradycyjna i nowoczesna. Bardzo łatwo ją odróżnić. Jeśli kiedykolwiek byłeś w Alpach, bezbłędnie rozpoznasz budynki drewniane w tym stylu. Mają regularne kształty i dachy dwuspadowe o niskim kącie nachylania - 20 stopni.
Dom w stylu: Zakopiańskim
Jak mogłoby zabraknąć tego stylu domu?! W mojej ocenie, domy w stylu Zakopiańskim pasują jedynie do Zakopanego i okolic.
Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim drewnianym wykończeniem. Począwszy od konstrukcji domu i wykończeniu ścian wewnętrznych skończywszy na całej elewacji i dodatkach. Drewno i jeszcze raz drewno. Ciekawym miejscem inspiracji jest pozycja "Styl zakopiański. Witkiewicz Stanisław".
Dom w stylu Uzdrowiskowym
Architekturę uzdrowiskową znamy bardzo dobrze. To te wszystkie piękne drewniane wille z miejscowości Zdrojowych. Krynica? Rymanów? Międzyzdroje?
Zaprojektowaliśmy dom w sercu uzdrowiska i już za dwa dni nagramy nowy odcinek YT na jego tle. Ten styl pasuje najlepiej właśnie do uzdrowisk i miejsc w których taka architektura wsypuje.
Dom w stylu uzdrowiskowym wg naszego projektu jest opisany na blogu i możesz zobaczyć jego wizualizacje i poznać jego funkcję.
Dom w stylu: minimalistycznym
To zadziwiające, ale dom minimalistyczny projektuje się o wiele trudniej niż ten z detalami. Architektura tego typu wymaga wielu zabiegów, które nie mają sensu funkcjonalnego. Są po prostu ładne!
W każdym projektowaniu bezwzględnie obowiązuje zasada - 3 kolory i 3 materiały to maksimum. W minimaliźmie skupiłabym się absolutnie na jednym głównym i jednym dodatkowym. Jaki jest dom minimalny?
Tak czy siak, są wielcy miłośnicy tego typu architektury i jest to bardzo fajne ;]
O wiele lżejsza forma minimalistyczna wyrażona jest w bardziej ludzkiej / przystępnej architekturze betonowej, której często towarzyszą elementy drewniane.
Zobacz jak wygląda bardziej przystępny minimalizm:
Pamiętaj, że dom w stylu minimalistycznym nie znosi kompromisów! Podejmując po pamiętaj o kilku ważnych sprawach.
Forma domu będzie ważniejsza niż funkcja. Będziesz potrzebował używać bardzo dobrych materiałów ponieważ w minimalizmie wszystko jest odsłonięte. Po trzecie, wielu Twoich znajmomych całkowicie nie zrozumie potrzeby minimalizmu i będzie dziwić sie "co to za dom" na każdym etapie budowy.
Jeśli jesteś na to gotowy, masz gwarantowany dom do katalogu.
Dom z stylu: lat 20stych - dom preriowy
Niski kąt dachu, rozległy rzut i ciekawe podziały w stolarce to charakterystyczne cechy stylu preriowego. Do tego dodaj cegłę albo kamień i nowoczesne drewno oraz koniecznie ciemne dodatki w obróbkach.
Przepiękny rozległy dom preriowy zaprojektowaliśmy w 2017 roku i mamy długi opis o nim w poście. Cegła i kamień to obowiązek w takim domu.
Długie okapy są również absolutnym wyznacznikiem tego stylu i aby od razu można było go rozpoznać musisz takie okapy zastosować.
Wiesz, że styli jest jeszcze więcej? Twój ulubiony styl Amerykański, Modern Cottage, Francuski, Angielski, Śląski, Mazurski ...
Można by tak wymieniać i wymieniać. A to Może w następnym wpisie?
Pani Dyrektor Architekt pozdrawia Was z ciepłego sierpniowego Rzeszowa!